Po wielkim sukcesie zeszłorocznego Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego Białą Przemszą w tym roku Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Miasto Jaworzno oraz Fundacja Kajakowa Tołhaj GDK organizują drugą edycję imprezy.

Zainteresowanie jest ogromne. Codziennie odbieram po kilkanaście telefonów i e-maili w tej sprawie. Wiemy już, że pojawią się ekipy m.in. ze Szczecina, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy całego niemal Śląska. Fenomenem jest też liczba startujących z Jaworzna. W zeszłym roku było to aż 80 osób! Dla zachowania bezpieczeństwa podczas spływu ograniczyliśmy jednak liczbę startujących do 200 i tyle zabezpieczamy kajaków – wyjaśnia Mariusz Sikora z Fundacji Tołhaj GDK.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 1 czerwca, kiedy uczestnicy zjadą na teren OWR Sosina. Po noclegu nad zalewem rozpocznie się spływ. Tym razem będzie miał 33 km. Pierwszy, sobotni etap jest dłuższy i bardziej wymagający. Wystartuje w Okradzionowie w Dąbrowie Górniczej, a skończy się w sosnowieckich Maczkach (ostatnie dwa kilometry są wyścigiem z atrakcyjnymi nagrodami). Drugi etap (w niedzielę) rozpocznie się w Jaworznie, a kończy przy pomniku Trójkąta Trzech Cesarzy w Niwce.

Zapisywać można się elektronicznie, przez stronę tolhajgdk.pl. Warto się pospieszyć. Na tak duże zainteresowanie imprezą ma wpływ kilka istotnych czynników. Kajakarze znają już Fundację Tołhaj GDK i darzą ją zaufaniem. Uczestnicy wiedzą, że jaworznicki spływ przygotowany jest profesjonalnie i bezpiecznie. Niewątpliwym atutem jest też sama Biała Przemsza, która według kajakarzy jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce, ze wspaniałymi walorami turystycznymi, a przy tym odpowiednio głęboka, co nie jest wcale powszechne. Uczestnicy mają też do dyspozycji świetne miejsce biwakowe na terenie OWR Sosina, a organizatorzy dbają o to, żeby atrakcji podczas samego biwakowania nie zabrakło.

Dzięki zeszłorocznemu spływowi okazało się, że zainteresowanie kajakarstwem w miastach nad Białą Przemszą jest tak duże, że samorządy (przy współpracy z Fundacją Tołhaj GDK) postanowiły zainwestować w infrastrukturę. Prekursorem było Jaworzno, które dzięki zaangażowaniu środków z budżetu partycypacyjnego zbudowało dwie przystanie kajakowe.

Jaworzno jako pierwsze przygotowało się profesjonalnie, wybudowało fantastyczne stanice przy ul. Batorego i w Długoszynie – podkreśla Mariusz Sikora.

Za naszym przykładem poszły inne miasta i przystanie powstały również w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu, kolejna jest budowana w Sławkowie. Na tym działania się nie kończą.

Pracujemy teraz nad stworzeniem szlaku kajakowego na całym odcinku 37 km od Okradzionowa do Trójkąta Trzech Cesarzy. Liczymy, że na przełomie maja i czerwca uda nam się postawić na trasie duże tablice informacyjne i mniejsze przy brzegu, widoczne z pokładu kajaka. Będzie to profesjonalny szlak kajakowy, ale jego powstaniem nie chcemy zakłócić dzikości i naturalnego malowniczego charakteru Białej Przemszy – zapowiada Mariusz Sikora.

Tekst: DL

Zobacz także: