Ponad 17 tysięcy mieszkańców Jaworzna wzięło już udział w trwającym od 1 kwietnia Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Na razie spisać można się tylko przez internet lud telefonicznie. Z racji lockdownu rachmistrzowie nie wyruszyli jeszcze w teren.

Jaworznianie odpowiadają na spisowe pytania przeważnie w swoich domach, niektórzy korzystają ze specjalnych stanowisk w sali obrad Urzędu Miejskiego.

Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc członków Gminnego Biura Spisowego. – Stanowiska spisowe w magistracie były uruchamiane dotąd 231 razy. Zainteresowani nie muszą długo czekać na swoją kolej – podkreśla Barbara Proksa, zastępca gminnego komisarza spisowego w Jaworznie. – Z możliwości spisania się w UM korzystają przeważnie mieszkańcy, którzy mają utrudniony dostęp do internetu. To na przykład seniorzy. Przyjechały też dwie osoby na wózkach inwalidzkich – dodaje.

Urzędnicy odbierają też wiele telefonów od osób chcących dokonać samospisu w domu. Najczęściej mieszkańcy dopytują o to, czy spisując się, mogą jednocześnie, za pośrednictwem swojego konta, spisać też innych domowników. – Mogą to zrobić pod warunkiem, że osoby, z którymi mieszkają, wyrażą na to zgodę – wyjaśnia dalej wicekomisarz.

Jaworznianie dzwonią też po pomoc. Nierzadko ktoś zapomni hasła do konta lub przez wpisanie błędnych danych zablokuje do niego dostęp. W takich przypadkach urzędnicy odsyłają na infolinię GUS-u. Bowiem tylko „gusowscy” konsultanci są w stanie zaradzić temu problemowi.

Loteria z nagrodami

Osoby, biorące udział w samospisie, mają szansę wygrać samochód osobowy lub inne cenne nagrody. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi losowanie dla osób, które odpowiedzą na spisowe pytania przez internet. Każdy, kto dokona samopisu, może pobrać 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii. Należy zarejestrować go na stronie loteria.spis.gov.pl. Termin zgłoszeń upłynie 7 lipca. Losowania będą odbywać się cyklicznie. Pierwsze zaplanowano na 7 maja.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, do tej pory spisało się około 20 procent jaworznian. Nasze miasto jest pod tym względem w czołówce w woj. śląskim.
Samospisu dokonała już na przykład Jadwiga Bywalec. – Zajęło mi to góra 15 minut – podkreśla. Jaworznianka pomogła też spisać się koleżance z Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Taki internetowy spis to super wygodna forma. Można go dokonać, kiedy się chce i bez osób trzecich, zwłaszcza że mieszkam sama i boję się otwierać obcym – zaznacza.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat i jest badaniem, dzięki któremu Główny Urząd Statystyczny zbiera informacje o osobach mieszkających na terytorium Polski, strukturze ludności pod względem cech demograficznych, społecznych i zawodowych. Spis obejmuje również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia, które nie są mieszkaniami. Spisanie się jest obowiązkowe. Jeśli ktoś się uchyla, zostanie ukarany grzywną.

Spis potrwa do końca września: odbywa się przez internet za pośrednictwem strony spis.gov.pl lub telefonicznie pod numerem infolinii 22 279 99 99. Jeśli ktoś woli spotkać się z rachmistrzem, to będzie to możliwe prawdopodobnie w połowie maja.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Pani Zofia przyszła do urzędu spisać siebie i męża | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska