Jeszcze tylko do jutra (piątek, 25 czerwca) mieszkańcy Jaworzna mogą skorzystać w swojej dzielnicy ze wsparcia pracowników Gminnego Biura Spisowego. Służą oni pomocą przy samospisie internetowym odbywającym się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Do tej pory urzędnicy pomagali jaworznianom tylko w sali obrad Urzędu Miejskiego. Od poniedziałku, 21 czerwca, oprócz dyżurów w UM przy ul. Grunwaldzkiej 33, jeżdżą też po jaworznickich osiedlach.

Pierwszego dnia akcji pracownicy GBS asystowali mieszkańcom Jelenia (w Centrum Kultury Archetti). We wtorek mobilny punkt przeniósł się do klubu Niko w Byczynie, a w środę do remizy OSP w Ciężkowicach.

Skorzystałam z okazji, bo sama nie umiem spisać się przez internet, a wolę zrobić to tą drogą niż przez telefon – podkreśla Krystyna Chmielewska z Byczyny. – O akcji dowiedziałam się w kościele. Dla mnie to dobry pomysł, tym bardziej że do Niko mam zaledwie kilka kroków – stwierdza.

Dzisiaj (czwartek, 24 czerwca) pracownicy Gminnego Biura Spisowego czekają na mieszkańców w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej (przy ul. Jagiellońskiej 3). Mobilny punkt spisowy jest czynny od godziny 8 do 19. W piątek, 25 czerwca, GBS zawita z kolei na Osiedle Stałe. Spisać się będzie można w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 2 (w godz. 8 do 19).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszył 1 kwietnia i będzie trwał do końca września. Odbywa się na trzy sposoby: jako samospis internetowy za pośrednictwem strony spis.gov.pl, telefonicznie (mieszkaniec może zadzwonić na numer infolinii 22 279 99 99 lub czekać na telefon od jednego z rachmistrzów, którzy dzwonią z numeru 22 828 88 88) lub podczas wizyty rachmistrza w domu. Zweryfikować tożsamość osoby, która chce uzyskać nasze dane, można przez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię spisową.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Spis w dzielnicach cieszył się popularnością wśród mieszkańców Jaworzna. Na zdjęciu mobilny punkt w klubie Niko w Byczynie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska