Nie posiada jeszcze nazwy, ale tworzy go już 19 kobiecych głosów, które pod kierunkiem Jadwigi Hild łączą się w coraz piękniejsze brzmienia. Do nowo powstałego jaworznickiego chóru dołączają kolejne, kochające śpiewać jaworznianki.

– Bardzo się cieszę, że nasza oddolna inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Działamy od niedawna, ale w chórze jest już kilkanaście pań. Wszystkie pięknie śpiewają i są pełne zapału – przyznaje Jadwiga Hild, dyrygentka grupy.

Jest muzykiem z zawodu i w swojej karierze prowadziła już niejeden chór. Przez wiele lat mieszkała poza Jaworznem, ale niedawno wróciła do rodzinnego miasta i postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem z mieszkańcami. W rozpowszechnieniu informacji o zapisach pomogła jej Klementyna Śliz, jej chrześnica, która swego czasu śpiewała też w innym jaworznickim zespole, Gospel Wings. Na zaproszenie obu pań odpowiedziało kilkanaście jaworznianek.

Swoje 10-lecie obchodzi w tym roku chór Gospel Wings | fot. Archiwum Gospel Wings

– Chór powstał z radości do śpiewania. Pojawiła się cudowna osoba, która ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu takich inicjatyw i dzięki niej ogłosiłam informację o naborze – podkreśla pani Klementyna. – Co nas wszystkie łączy? Miłość do śpiewania i do relaksu, ponieważ śpiew to relaks, satysfakcja, dobra energia – dodaje.

Próby odbywają się w zaprzyjaźnionym z grupą ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2. Chórzystki spotykają się w środy o godz. 19. – Śpiewałam już w kilku chórach, ale ostatnio miałam przerwę. Postanowiłam zapisać się więc do nowego chóru w Jaworznie. To bardzo ciekawa inicjatywa i bardzo mi się tu podoba – stwierdza chórzystka Krystyna Górecka.

Panie pracują już nad swoim pierwszym programem. – Choć jesteśmy chórem świeckim, to w naszym repertuarze znajdują się też utwory religijnie, jak np. kolędy. Na próbach śpiewamy właśnie bożonarodzeniowe pieśni. Chciałybyśmy zaprezentować efekty naszej pracy tuż po Nowym Roku – informuje Jadwiga Hild.

Jaworznianki, które jeszcze chciałyby dołączyć do chóru, mogą zapytać o taką możliwość, przychodząc na próbę.

Nowa grupa jest kolejną śpiewaczą inicjatywą tego typu w Jaworznie. W naszym mieście istnieje obecnie kilka chórów. Jednym z nich jest chór Sokół, który działa pod auspicjami Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, a jego dyrygentką jest Irena Skakuj. Zespół powstał w 2014 roku.

Próby odbywają się w Domu Kultury w Szczakowej, w czwartki od godziny 16 do 18. Repertuar jest bogaty, bowiem chórzyści śpiewają zarówno utwory popularne dawno temu, jak i te współczesne. Wykonują m.in. pieśni ludowe i rozrywkowe. Chór występuje podczas miejskich imprez, festynów, pikników, a także z okazji religijnych i patriotycznych uroczystości. Ma też swoich słuchaczy w domach pomocy społecznej i domu dziecka.

Chór Sokół na deskach sceny DK w Szczakowej | fot. Materiały MCKiS Jaworzno

Chórzystami są też seniorzy, skupieni wokół Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór Jawor istnieje od 12 lat i bez jego wykonania „Gaudeamus igitur”, czyli hymnu wszystkich studentów, jaworzniccy żacy nie rozpoczynają żadnego roku akademickiego. Zespołem kieruje Irena Paprocka, a chórzyści występują przede wszystkim na imprezach, organizowanych przez JUTW.

– Jeśli chcesz być zdrowszy, mądrzejszy i szczęśliwy, zacznij śpiewać. I to najlepiej z innymi – zachęcają seniorzy. – Neurobiologia śpiewu pokazuje, że kiedy śpiewamy, aktywizuje się prawy płat skroniowy naszego mózgu, uwalniając endorfiny, które czynią nas mądrzejszymi, zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, efekt ten jest wzmocniony – podkreślają.

Chór Jawor podczas rozpoczęcia roku akademickiego JUTW | fot. Materiały JUTW

Próby Jaworu odbywają się we wtorki od godz. 14 w Klubie Relax ATElier Kultury, przy ul. Szczakowskiej 35b.

Swoje 10-lecie obchodził w tym roku z kolei chór Gospel Wings. Tworzą go jaworznianie w różnym wieku, którzy, w ramach chrześcijańskiej grupy, śpiewają o swojej miłości do Boga. Występują w kościołach, domach pomocy społecznej, hospicjach, różnych wspólnotach i ośrodkach kulturalnych. Chórem kieruje Edyta Gryboś-Zabrzeńska, a prezesem Stowarzyszenia Gospel Wings Jaworzno jest Krzysztof Marciński. Chórzyści spotykają się na próbach w czwartki o godz. 18 w zborze Betel Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Leśnej 11.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Chórzyści z nowo powstałego chóru mają próby w ATElier Kultury | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska