Nowoczesne boisko przy ulicy Krakowskiej już otwarte

29 czerwca po raz pierwszy na murawę wybiegli piłkarze. Rozegrano turniej, do którego swoje drużyny wystawiły jaworznickie kluby. Po sportowej walce młodzi piłkarze odebrali nagrody z rąk gości zaproszonych na uroczyste otwarcie boiska. Wśród nich nie zabrakło Jacka Falfusa, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Sportu oraz posła Dariusza Starzyckiego, parlamentarzystów, którzy pomogli zdobyć rządową dotację na budowę obiektu. W uroczystości uczestniczyli też: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Monika Bryl, wiceprezydent miasta, Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, który będzie administrował obiektem oraz jaworzniccy radni, w tym pomysłodawcy budowy boiska przy Krakowskiej – Sebastian Pycia i Nikodem Motyka.

W naszym programie wyborczym zapisaliśmy utworzenie obiektu typu Orlik w okolicach centrum Jaworzna. Po wygranych wyborach zgłosili się do mnie radni z pomysłem, by stworzyć jednak nieco większy obiekt, bo Orlik jest za mały. Dziś przy Krakowskiej mamy naprawdę nowoczesny i całoroczny obiekt, który będzie służył sportowcom – mówi Paweł Silbert.

Radości z powodzenia inwestycji nie kryli też parlamentarzyści.

Cieszę się, że młodzież i dzieci przez cały rok będą mogły korzystać z tego obiektu, by doskonalić sportowe umiejętności. Tę inwestycję zacząłem wspierać po rozmowie z posłem Dariuszem Starzyckim, który przekonał mnie, że ten obiekt jest tutaj bardzo potrzebny. Udało nam się skutecznie zadziałać – komentuje Jacek Falfus.

Pomoc rzeczywiście była spora. Budowa kosztowała 4 mln zł, z czego 1,5 mln zł to rządowa dotacja. Dzięki tym pieniądzom w mieście powstało najnowocześniejsze boisko ze świetną murawą, która ma certyfikat FIFA 2 Stars. Boisko ma też wysokiej klasy oświetlenie strefowe.

Boisko przy Krakowskiej doskonale uzupełnia sportową bazę miasta. Standard tego obiektu sprawia, że sąsiedzi mogą nam zazdrościć – przekonuje Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

To samo o boisku mówili młodzi piłkarze, którzy zagrali w piątkowym turnieju, ich trenerzy i rodzice.

To świetne boisko. Liczę na to, że młodzi piłkarze ze Szczakowianki będą mogli często tu trenować. Dla nich możliwość rozegrania meczu na takim boisku to dodatkowa motywacja do pracy – mówi Wojtek Poręba, tata jednego z piłkarzy.

Piłkarze przetestowali boisko

Młodzi futboliści rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii Orliki zagrali piłkarze rocznika 2008, którzy reprezentowali Akademię 2012, Victorię 1918, Górnika Jaworzno, LKS Ciężkowiankę, Szczakowiankę i LKS Zgodę Byczyna. Zaś w kategorii Młodziki starli się piłkarze urodzeni w latach 2006/2007. Swoją drużynę
w turnieju wystawiła Akademia 2012, MCKiS Jaworzno, LKS Zgoda Byczyna, Victoria 1918. Dla młodych futbolistów możliwość rozegrania meczu na nowoczesnym boisku to duża gratka. Obiekt chwalili zresztą nie tylko młodzi zawodnicy, ale też trenerzy i rodzice piłkarzy.

W Jaworznie wśród młodych piłkarzy mamy naprawdę wiele talentów. W tej chwili czterech chłopców z naszej drużyny chce przejąć Zagłębie Sosnowiec. W takich sytuacjach decyzja należy do rodziców. My możemy jedynie starać się zatrzymać u nas najlepszych. Dobrym sposobem i przekonującym argumentem będzie umożliwienie im gry na boiskach właśnie takich jak to przy Krakowskiej – przekonuje Bolesław Wrocławek, trener chłopaków z Górnika Jaworzno.

O tym, że boisko spisuje się wyśmienicie, mówili też rodzice.

Stawiamy na zdrowy, aktywny styl życia, dlatego syn już jako 4-latek rozpoczął grę w piłkę nożną. Dziś ma 9 lat i jest zawodnikiem Szczakowianki. Bardzo byśmy chcieli, żeby jego klub mógł choć czasem odbywać treningi na boisku przy Krakowskiej – mówi Agnieszka Czepiel-Zając.

Zalety nowoczesnej murawy są bezsprzeczne.

Nie ma w okolicy tak dobrze przygotowanego boiska. Orliki, które mamy w mieście, już się nieco wysłużyły. Nawierzchnia się zwyczajnie zużywa i wymaga napraw. Murawa na tym boisku jest natomiast bardzo dobra – mówi Wojtek Poręba, tata jednego z zawodników Szczakowianki.

Młodzi piłkarze też chwalili warunki rozgrywek i walcząc na boisku, naprawdę dawali z siebie wszystko. W kategorii Orliki pierwsze miejsce wywalczył Górnik Jaworzno, na drugiej pozycji znaleźli się piłkarze z Akademii 2012, a miejsce trzecie zdobyła Ciężkowianka Jaworzno.

W kategorii Młodziki na najwyższym stopniu podium stanęli piłkarze Akademii 2012, którzy na swoim koncie zapisali komplet zwycięstw i 9 punktów. Drugie miejsce zajęli futboliści z MCKiS Jaworzno, którzy w turnieju zdobyli 6 punktów, a miejsce trzecie wywalczyła Victoria 1918, która na swoim koncie zapisała 3 punkty.

Tekst: Grażyna Dębała