„Grunty na medal” z 2007 r. pracują na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców.

W Jeleniu nie powstanie spalarnia śmieci. Nowy właściciel działki budowlanej przy ulicy Inwestycyjnej nawet nigdy nie planował tego rodzaju działalności. Taką informację podczas majowej sesji Rady Miejskiej przekazał Adam Bisztyga z firmy BMD sp.j., która planuje w Jeleniu nową inwestycję. Sytuacja wymagała wyjaśnienia, bo mieszkańców zaniepokoiły niesprawdzone i – jak się okazało – całkowicie nieprawdziwe informacje, jakie pojawiły się w niektórych mediach.

Nie ma tematu spalarni! Taki zakład nie był i nie jest planowany w Jeleniu. – Ze zdumieniem dowiedziałem się, ze mamy zamiar zbudować spalarnię odpadów w Jeleniu. Nie wiem, skąd taki pomysł. Naszą intencją jest budowa zakładu do produkcji płyt budowlano-dekoracyjnych – prostuje Adam Bisztyga, wspólnik firmy BMD.

Podczas sesji Rady Miasta przedstawiciel firmy szczegółowo opowiedział o planach, jakie spółka wiąże z inwestycją w Jeleniu. Projekt realizowany jest przy wydanej decyzji o wsparciu z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działka, jak i inne tereny tereny Gminnej Strefy Aktywności Gospodarczej w Jeleniu, objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku, który nadał dla terenów w Jeleniu funkcje produkcyjne. Dzięki temu powstało tam wiele firm logistycznych, produkcyjnych, przemysłowych oraz przetwórczych, dając nowe miejsca pracy jaworznianom i zasilając budżet miasta podatkami.

W 2007 roku gazeta „Co Tydzień” (wyd. nr 45) informowała o sukcesie Jaworzna w artykule pt. „Kolejny medal dla miasta”. „Jaworzno zajęło I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Grunt na medal 2007”. Teren inwestycyjny położony w GSAG „Węzeł Jeleński” okazał się najlepiej przygotowanym miejscem pod inwestycje produkcyjne w woj. śląskim. Kilka z jeszcze dostępnych działek inwestycyjnych jest przedmiotem aktywizacji dokonywanych przez Gminę Jaworzno we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w jawnych postępowaniach przetargowych. Tereny w Jeleniu w 2019 roku na mocy umowy z KSSE stały się obszarem objętym strefą ekonomiczną. Ten kierunek działań prezydenta jest zgodny z postulatami radnych z obszaru obejmującego Jeleń. W 2014 roku radna Renata Chmielewska w trwającej kampanii wyborczej do samorządu ogłosiła 11 punktową listę pn. „Pomysły na dzielnicę Jeleń”. W jedenastym punkcie listy radnej Chmielewskiej, możemy przeczytać cyt.: „Utworzenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na terenach inwestycyjnych w dzielnicy Jeleń.”

Inwestycje w działalność produkcyjną określoną i zabezpieczoną planem zagospodarowania, to inwestycje w przyszłość Jaworzna, nowe miejsca pracy i stabilną gospodarkę. Ostatnia sesja Rady Miasta przyniosła wiele odpowiedzi na wątpliwości i pytania mieszkańców o planowaną (naprzeciw zakładu PERI) inwestycję. Prezydent oraz urzędnicy cierpliwie tłumaczyli sposób ogłaszania postępowań przetargowych na grunty, oceny ofert przedsiębiorców, podawano dokładne wyceny z operatów oraz zapisy z planu zagospodarowania. Ogłoszenie o przetargu na teren inwestycyjny dz. nr 4034/36 zostało opublikowane w siedmiu różnych miejscach (BiP, strony KSSE i Urzędu Miasta, media lokalne, Gazeta Wyborcza) oraz kilkukrotnie w informacji międzysesyjnej przesyłanej radnym Rady Miejskiej. Do tej pory można sprawdzić tę dokumentację przez najprostszą wyszukiwarkę internetową.

Zgodnie z planem, przy ulicy Inwestycyjnej w Jeleniu ma powstać zakład produkcyjny. Płyty, które będą tam produkowane, to zamienniki popularnych płyt OSB. Wykorzystywane są między innymi do budowy elewacji, a po laminacji można ich używać również jako materiał dekoracyjny do budowy mebli, infrastruktury ogrodowej i drogowej. Takie płyty wykorzystywane są też do budowy pali służących, jako umocnienia brzegowe, bo materiał odpowiednio zabezpieczony, nie podlega erozji.

Podobne zakłady produkcyjne, jak ten który powstać ma w Jeleniu, od lat działają w Stanach Zjednoczonych czy Nowej Zelandii. Podobna fabryka budowana jest teraz na Węgrzech.
Adam Bisztyga zapewniał również, że ich projekt przechodzi typową dla tego rodzaju inwestycji drogę formalno-prawną, uzyskanie decyzji i pozwoleń. Jednym z jej etapów są konsultacje społeczne. – Konsultacje społeczne mają miejsce, gdy wszystkie instytucje opiniujące projekt inwestycji, wydadzą pozytywną opinię. Wtedy mieszkańcy otrzymają komplet informacji, będą mogli zadać pytania. Cała procedura jest jawna – zapewnia Adam Bisztyga.

Podczas majowej sesji Rady Miasta, Prezydent Paweł Silbert zapowiedział spotkanie z mieszkańcami Jelenia w sprawie inwestycji na dz. nr 4034/36. Z informacji pozyskanych w Urzędzie Miejskim dowiedzieliśmy się, że takie spotkanie ma odbyć się jeszcze w czerwcu.

RED

Spalarni na terenie Jelenia nie będzie| fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: