W Muzeum Śląskim w Katowicach, w piątek, 28 października, wręczone zostały nagrody w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Wśród laureatów znalazło się Jaworzno. Sosina została wybrana najlepszą przestrzenią w głosowaniu internautów. Nagrodę w imieniu prezydenta miasta Pawła Silberta odebrali dyrektor MCKiS Sebastian Kuś oraz architekt Agnieszka Kaczmarska.

– To wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne. Gmina i my jako zarządca, dokładamy wszelkich starań, by Sosina była nowoczesnym i wielofunkcyjnym miejscem wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych. Chcemy, by ośrodek tętnił życiem przez cały rok, bez względu na porę roku. Służyć temu mają m.in. dobrze oświetlone ścieżki pieszo-rowerowo-rolkowe, strefa sportu i rekreacji. Latem mieszkańcy i osoby, które zdecydują się odwiedzić nasz zalew, mogą skorzystać z nowoczesnego kąpieliska – mówi Sebastian Kuś.

W ramach projektu rewitalizacji Sosiny wykonano rekultywację akwenu wraz z przywróceniem właściwych funkcji przyrodniczych i rozwojem terenów zielonych wokół zbiornika.

Wybudowana została podciśnieniowa kanalizacja sanitarna i sieć wodociągowa. Powstało 12 budynków, w których mieszczą się przestronne toalety, w tym także te przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Powstała również trasa rowerowa i rolkowa z asfaltową nawierzchnią, a także szutrowa ścieżka dla pieszych. Droga zyskała specjalne oświetlenie nadążne, które uruchamia się, gdy wyczuje ruch. Plaże dokładnie oczyszczono, a na terenie ośrodka powstały plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką. Pojawiło się też molo, a w tym roku wybudowano jeszcze nowoczesne kąpielisko złożone z trzech basenów: dla osób umiejących pływać, dla nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci. Są one strzeżone w sezonie letnim przez ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie ośrodka przy Bukowskiej można też wypożyczyć sprzęt pływający, kajaki i rowerki wodne. – Mamy nadzieję, że Sosina po tej metamorfozie stała się dla mieszkańców miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym. A to nie koniec, bo planów mamy sporo i chcielibyśmy już w przyszłym roku zaplanować rewitalizację tej części Sosiny, której jeszcze nie zmodernizowaliśmy – zapowiada Sebastian Kuś.

Przemiana Sosiny zdecydowanie zrobiła dobre wrażenie na internautach. W letnim głosowaniu w formule online oddano na nią łącznie 1030 głosów, co dało jaworznickiemu ośrodkowi 2724 punkty. Był to najwyższy wynik, dzięki czemu zalew przy ul. Bukowskiej zdobył Nagrodę Publiczności. Poza Sosiną do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono jeszcze 26 innych realizacji.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego odbył się po raz 23. – Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz ze Śląską Okręgową Izbą Architektów RP tworzą ten wspaniały konkurs od wielu lat, pokazując i doceniając najlepiej zaprojektowane przestrzenie publiczne, a także najciekawsze obiekty użyteczności publicznej – mówi wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki.

Poza nagrodzeniem Najlepszej Przestrzeni Publicznej wyróżniono także Dyplom Roku, Śląski Dyplom Roku oraz Architekturę Roku. Nagrody wręczał wicemarszałek Dariusz Starzycki. – Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję oraz zachęcam do zgłaszania ciekawych projektów w kolejnych edycjach konkursu – zachęca wicemarszałek.

Natalia Czeleń

Nagrody w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego wręczono w piątek w Muzeum Śląskim | fot. Andrzej Pokuta