Miejskie Centrum Kultury i Sportu kupiło ciągnik BCS. To urządzenie służące do oczyszczania piaszczystych plaż z drobnych śmieci. W czwartek, 9 września, odbyły się pierwsze próby sprzątania głównej plaży na Sosinie z wykorzystaniem nowego nabytku. Maszyna świetnie się spisała.

Śmieci pozostawiane przez wypoczywających na piaszczystych plażach Sosiny to wciąż spory problem. Niedopałki papierosów, kapsle po napojach, patyczki z lodów czy potłuczone szkło, a także liście czy kamienie sprawiają, że plażowanie nie jest zbyt komfortowe. Do tej pory takie odpadki pracownicy MCKiS musieli sprzątać ręcznie. Teraz pomoże im w tym maszyna.
Ciągnik wyposażony jest w drobne sita. Usuwa odpady z piasku o wiele szybciej niż człowiek i bardzo skutecznie. Jednocześnie maszyna wyrównuje powierzchnię plaży, co czyni ją estetyczniejszą. Nowy ciągnik obsługiwać będą pracownicy MCKiS. Gdy pojemnik na odpadki wypełni się śmieciami, to pracownik operujący maszyną, przesypuje je do specjalnych kubłów. Praca będzie mniej czasochłonna niż ręczne zbieranie śmieci.

Maszynę sprowadzono z Włoch. Jej waga wynosi około 250 kg. Urządzenie EcoBeach jest produkowane jako przystawka do ciągnika jednoosiowego BCS 630. Dzięki temu maszynę można odłączyć od ciągnika i podłączyć do niego inne narzędzia. Ciągnik ma napęd stały na oba koła, 3 biegi do przodu i 3 do tyłu oraz licznik czasu pracy.

Dzięki nowemu nabytkowi łatwiej będzie utrzymać piasek wokół Sosiny w czystości i zapewnić plażowiczom komfortowe warunki wypoczynku – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Ciągnik BCS wyłapuje nawet najmniejsze śmieci | fot. Natalia Czeleń

Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Sosina w ciągu ostatnich miesięcy przeszedł wiele zmian. Przede wszystkim oczyszczony został zbiornik. Osad z dna Sosiny wybrano i zutylizowano. Dzięki temu woda jest teraz naprawdę czysta. Do dyspozycji wypoczywających nad Sosiną są też wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, boisko do siatkówki plażowej i gry w bule. Korzystać można z siłowni pod chmurką i placu zabaw. Ośrodek zyskał też nową kanalizację i system specjalnych pomp, które pomagają utrzymać czystość wody. Plaże mają nowy piasek. Poustawiano ławeczki i drewniane leżaki. Na terenie ośrodka stanęły bezpłatne toalety.

To jednak nie koniec zmian w rejonie Sosiny. Właśnie podpisana została umowa na kolejne inwestycje. Wkrótce ruszy budowa kąpieliska. Nad Sosiną powstaną bowiem trzy baseny do pływania, w tym brodzik dla maluchów. Baseny powstaną na plaży południowej, gdzie dziś jest kąpielisko wyznaczone bojami. Inwestycja warta jest niemal 2 mln zł i zakończy się w czerwcu 2022 roku, co oznacza, że już w najbliższym sezonie można będzie korzystać z nowych atrakcji.

Umowa na wykonanie tej inwestycji podpisana została z firmą z Dąbrowy Górniczej. Zakres prac obejmuje m.in. budowę podestów pływających wraz z ich podświetleniem, zabudowę urządzeń napowietrzających wodę w kąpielisku oraz elementów wyposażenia. Powstaną także: wieża i podesty dla ratowników, natryski plażowe wraz z przyłączami wod-kan, a przy strefie gastronomicznej powstanie wolnostojący budynek sanitarny, wyposażony w toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem. Firma wybuduje też ciągi piesze na styku plaży z terenem zielonym oraz schody wraz z konstrukcją platformy zjazdowej dla niepełnosprawnych, które połączą plażę ze strefą gastronomiczną. Cały teren zostanie oświetlony. Pojawią się też ławki i kosze na śmieci.

Natalia Czeleń, Grażyna Dębała

Pierwsze próby sprzątania głównej plaży zakończyły się sukcesem | fot. Natalia Czeleń