Postęp prac na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina widać gołym okiem. Nowa piaszczysta plaża, wielofunkcyjne boiska, asfaltowa droga wokół zbiornika wodnego, system toalet oraz miejsca postojowe to tylko niektóre elementy nowego krajobrazu. Sosina ma się stać wygodnym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. I staje się takim na naszych oczach.

Jednym z najważniejszych zadań tej inwestycji była poprawa stanu wody w Sosinie. Zadanie nie jest łatwe, bo, aby je zrealizować, trzeba usunąć muł z dna zbiornika, a zgodnie z szacunkami przed rozpoczęciem prac było go tam między 30 a 40 tysięcy metrów sześciennych, czyli tyle, ile wystarczyłoby na wypełnienie ok. 10 basenów olimpijskich. Muł z Sosiny od wiosny 2019 roku wybiera refuler. Urządzenie działa jak wielki odkurzacz, który wysysa osad z dna. To skuteczna metoda, która dodatkowo chroni ekosystem. Po wydobyciu i wysuszeniu cały materiał zostanie wywieziony.

Kolejnym ważnym zadaniem w ramach inwestycji na terenie OWR Sosina jest wymiana wody w zbiorniku. Problemem jaworznickiego akwenu jest to, że woda ma bardzo niewiele naturalnych dopływów i w naturalny sposób jest słabo zasilana. Aby poprawić sytuację, konieczna była budowa kanalizacji, a także wykorzystanie pomp, które zasilać będą zbiornik czystą wodą z Kanału Centralnego (tego samego, z którego czerpiemy wodę pitną dla Jaworzna) i jednocześnie do Koziego Brodu odprowadzać będą tę “zużytą”.

Woda w Sosinie będzie tak czysta, jak już dawno nie była. Bardzo dużo zależy od nas wszystkich, to jest od osób, które będą tam wypoczywać – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, instytucji, która zarządza terenem.

W walce o utrzymanie czystej wody w Sosinie pomóc ma nowa kanalizacja i system toalet. Budynki sanitarne stanęły wzdłuż północnego i południowego brzegu. Jeśli wypoczywający tam jaworznianie będą z nich korzystać, to woda w zbiorniku ma szansę pozostać czysta przez długie lata.



Stan wody będzie na bieżąco monitorowany przy wykorzystaniu naukowych metod. W ramach wdrożeniowego doktoratu, nad którym pracuje dyrektor MCKiS, w Jaworznie wykorzystany zostanie specjalny, innowacyjny w skali kraju system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach środowiskowych. Żadna gmina nie zdecydowała się na opracowanie i wprowadzenie stałego systemu monitorującego środowisko wodne użytkowane przez mieszkańców, który jednocześnie byłby systemem wczesnego ostrzeżenia przed potencjalnymi zagrożeniami.

Przeprowadzone badania, analiza wyników, jak i późniejszy stały, prowadzony w czasie rzeczywistym monitoring określonego środowiska będzie nie tylko źródłem cennej wiedzy, ale także podstawą do stworzenia systemu informacji dla mieszkańców, podstawą działań edukacyjno-profilaktycznych, a dla Miejskiego Centrum Kultury i Sportu – narzędziem pozwalającym reagować na stwierdzone przypadki pogorszenia stanu któregoś z monitorowanych obszarów – mówi Sebastian Kuś.

Doktorat realizowany jest w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska pod czujnym okiem prof. Iwony Jelonek oraz dr hab. Edyty Sierki. Składa się z dwóch etapów – badawczego oraz wdrożeniowego. W pierwszej fazie przeprowadzone zostaną badania naukowe powietrza, wody i gleby w celu ustalenia rodzaju potencjalnych zanieczyszczeń oraz ich poziomu, a w drugim – wdrożony zostanie system monitorujący.

Stan wody będą mogli sprawdzać też jaworznianie. Aktualne informacje na ten temat będą publikowane w internecie.

Komfort wypoczynku nad Sosiną poprawi nie tylko czysta woda. Wygodniejsze będą też plaże. Na plaży głównej piasek został już wymieniony. Miejsca do wygodnego opalania się będzie więcej, bo od strony Kanału Centralnego, gdzie dawniej była trawiasta dzika plaża, powstała nowa. Tutaj też nawieziono już sporo czystego piasku. Miłośnicy plażowania nie będą więc rozczarowani.

Sosina będzie jednak oferowała rozrywkę nie tylko plażowiczom. Zwolennicy aktywnego wypoczynku też będą mieli tu co robić. Wokół zbiornika powstała bardzo wygodna asfaltowa droga. Korzystać z niej mogą spacerowicze, rowerzyści czy rolkarze. Na terenie OWR będzie też można zagrać w piłkę na nowych boiskach.

Będzie tu możliwość zagrania w siatkówkę i koszykówkę. Powstanie też plac do gry w bule i plac zabaw oferujący atrakcje dla dzieciaków w różnym wieku. Będzie też siłownia pod chmurką – wylicza Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Po wyczerpującym meczu lub treningu odpocząć można będzie na ławeczkach i leżakach. Na terenie ośrodka będzie też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Pozytywną zmianę odczują również wędkarze. Do dyspozycji będą mieli wygodne pomosty.

Nad Sosiną nadal będzie bardzo zielono, ale roślinność zostanie uporządkowana. Ciekawostką będzie wodny ogród.

Oprócz trzcinowisk na Sosinie pojawi się coś zupełnie wyjątkowego. Na pływającym pomoście powstanie wodny ogród – zapowiada Dawid Litka.

Na terenie ośrodka działać będą punkty gastronomiczne. Stare budki z lodami czy zapiekankami zastąpią zupełnie nowe obiekty, które zostały tak zaprojektowane, by świetnie wpisać się w tamtejszy krajobraz. Więcej będzie też miejsc postojowych, które zostały zaplanowane tak, by nie zakłócać spokoju wypoczywającym, a jednocześnie, by blisko było od nich do wody.

Wierzę, że ten sezon jest ostatnim, gdy na terenie Sosiny trwają intensywne prace. Zakładam, że wiosnę i lato 2021 spędzimy już, wypoczywając nad jaworznicką Sosiną – zapowiada Sebastian Kuś.

Rewitalizacja Sosiny ma kosztować blisko 31 mln zł, z czego unijne dofinansowanie, które otrzymało miasto, wynosi grubo ponad 20 mln zł.

Tekst: Grażyna Dębała

!UWAGA!

OWR Sosina to wciąż plac budowy. Intensywne prace trwają równocześnie na lądzie i na wodzie, toteż ze względów bezpieczeństwa nadal obowiązuje zakaz wstępu na ten teren. W tym sezonie nie popływamy jeszcze w Sosinie. Po akwenie pływa refuler i obowiązuje zakaz kąpieli. Złamanie zakazów grozi mandatem. Inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2020 roku.

Zobacz także: