Msza św. za Ojczyznę i mieszkańców Jaworzna w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny oraz symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. W taki skromny sposób władze naszego miasta uczciły kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pogoda i pandemia nie sprzyjały też majówkowej rekreacji.

W trzeciomajowych obchodach wzięli udział m.in. Paweł Silbert, prezydent naszego miasta, Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna, Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta, Dariusz Starzycki, wicemarszałek woj. śląskiego, i Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej wraz z grupą radnych. Nie zabrakło też delegacji jaworznickich stowarzyszeń.

Po złożeniu kwiatów zebrani ustawili się do wspólnego zdjęcia. Z racji pandemii nie odbyły się natomiast część artystyczna ani tradycyjne przemówienie jaworznickiego prezydenta. – Mam nadzieję, że za rok będziemy świętować w większym gronie, w bardziej sprzyjających okolicznościach – powiedział Paweł Silbert.

Tego dnia zostały podane wyniki Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz konkursu Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych. W tym roku patriotyczna rywalizacja odbyła się online, a współorganizowało ją również nasze miasto. Pierwsze miejsce w konkursie symboli i barw narodowych zajęła Alicja Wachowicz ze SP 7 w Jaworznie. Wśród laureatów konkursu na najlepsze poczty sztandarowe, w kategorii szkół podstawowych wygrał poczet z jaworznickiej SP 13, a w katrgorii szkół ponadpodstawowych – poczet Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, również z Jaworzna.

Już po raz drugi trzeciomajowe obchody odbywały się w cieniu pandemii. W zeszłym roku w kościele i na Rynku też zabrakło mieszkańców. W domach zatrzymała ich jednak nie tylko pandemia. We znaki dała się też pogodowa. Deszcz oraz silny wiatr pokrzyżowały zamierzenia tych, którzy chcieli wspólnie świętować lub spacerować po jaworznickich zakątkach. – Przyjechała do nas koleżanka z Bielska-Białej. Mieliśmy plan na większe zwiedzanie miasta, w tym wypad do parku Gródek. Skończyło się na krótkich spacerach – podkreśla Beata Siejka. Krystyna Górecka chciała wybrać się na wycieczkę do Pszczyny. Zrezygnowała, gdy zobaczyła prognozę pogody. – Od razu zmieniłam plany. W majówkę spacerowałam po pobliskim parku, odwiedziłam rodzinę, spotkałam się z koleżanką. To był mile spędzony czas – zaznacza.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Po złożeniu kwiatów zebrani ustawili się do wspólnego zdjęcia | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska