Szykują się na wystawy w Polsce i za granicą. Rozpoczęli już także przygotowania do kolejnego Festiwalu Modelarskiego w Jaworznie. Modelarze z modelarni lotniczej SieLata z Osiedla Stałego zapraszają do swojego grona wszystkich miłośników tworzenia miniaturek samolotów, pojazdów kołowych, statków, budowli, figurek i całej gamy innych modelarskich pomysłów.

– Zapraszamy serdecznie do modelarni od poniedziałku do piątku w godz. 18-20. Czasami można nas też spotkać tam w niedzielę – podkreśla Paweł Ogarek z modelarni SieLata. – Jednocześnie już teraz zapraszamy na nasz wrześniowy Festiwal Modelarski – dodaje.

Modelarnia lotnicza SieLata istnieje od ponad 20 lat. Inicjatorem jej powstania było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej (obecnie Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich). Modelarnia została ulokowana w jednej z salek katechetycznych pod Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w którym jest kaplica poświęcona zasłużonym pilotom.

W ciągu ponad dwóch dekad w modelarni udzielało się wielu miłośników modelarstwa. Niektórzy są z nią związani od wielu lat. Na przykład od 2000 roku należy do niej Włodzimierz Guja (znany w Jaworznie również jako właściciel samolotu TS-11 Iskra, który trzyma na swojej posesji). Będąc miłośnikiem lotnictwa, jaworznianin interesuje się oczywiście składaniem modeli lotniczych – latających i kartonowych. – Moim ulubionym jest wykonany przeze mnie model „jaskółki”, czyli samolotu P-11c 114 Eskadry Myśliwskiej, która we wrześniu 1939 roku służyła w ramach ,,Brygady Pościgowej” w obronie Warszawy. Jej godłem była właśnie jaskółka, namalowana na burtach kadłuba – wyjaśnia pan Włodzimierz. – W tej chwili pracuję, podobnie jak kolega z modelarni Jerzy Słapa, nad modelem samolotu PZL-37 Łoś. Ja buduję swój model, a Jurek swój. Kolega buduje też samolot obserwacyjny RWD-XIII Lublin – dodaje.

Od 2005 roku w modelarni SieLata udziela się Paweł Ogarek. Składa modele kartonowe i plastikowe, oczywiście lotnicze. Ma ich na koncie wiele, ale, jak mówi, wciąż czeka na ten, który będzie jego ulubionym.

To on zapoczątkował w Jaworznie organizację kolejnych Festiwali Modelarskich. – Wyszedłem z taką propozycją rok po tym, jak tutaj trafiłem. Pierwszym miejscem wydarzenia był jaworznicki Ekonomik, czyli dzisiejszy Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4. Już wtedy zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się nasza impreza. Następnie przenieśliśmy się na Górkę, czyli do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Z roku na rok nasz festiwal jednak mocno się rozrastał i trudno nam było się pomieścić w sali gimnastycznej ZSP 3. Dlatego w tamtym roku, po raz pierwszy w historii imprezy, odbyła się ona w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS. Została zorganizowana wespół z miastem – opowiada pan Paweł.

Do modelarni SieLata należą też m.in. Józef Dubiel, który tworzy plastikowe modele lotnicze w skali 1:72, Paweł Mętelski i Marek Górski zajmujący się budową latających modeli RC, Bartosz Konwerski tworzący modele kartonowe, Łukasz Bąk składający plastikowe modele broni pancernej i samochody wyścigowe, zwłaszcza klasy WRC, Michał Zielonka pasjonujący się tworzeniem modeli fantasy.

– Czekamy na kolejnych miłośników modelarstwa. Zapraszamy zwłaszcza młodzież, której obecnie u nas brakuje – podkreśla Włodzimierz Guja.

Modelarze przygotowują się teraz do udziału w konkursach modelarskich. W marcu wybiorą się na festiwal do Bytomia (to największa impreza modelarska w Polsce). W kwietniu Paweł Ogarek zaprezentuje zaś dwa modele (łódź latającą z I wojny światowej Orlik 168 Lohner T.I oraz Hansę Brandenburg G.I wydawnictwa ANGRAF /model numer 212) na Moson Model Show na Węgrzech. Następnie modelarze pojadą do Warszawy na festiwal Babaryba.

– Z kolei we wrześniu zaprosimy miłośników modelarstwa do Jaworzna – podkreśla Paweł Ogarek. – 14. edycja Festiwalu Modelarskiego odbędzie się 9 i 10 września. Do konkursu można zgłaszać modele plastikowe i kartonowe różnego typu. W tym roku dodaliśmy osiem nowych kategorii w konkursie modeli plastikowych – dodaje.

Jak co roku, przewidziano też nagrody specjalne, w tym m.in. Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna za najładniejszy model konkursu, Puchar Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich za najlepiej wykonany model samolotu Polskiej Konstrukcji, Nagrodę im. Karola Pniaka za najlepiej wykonany model samolotu, na którym latali i walczyli Polacy, i Memoriał im. Eugeniusza Karlaka za najlepszy model lotniczy w skali 1:72.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.sielata.com.pl, pod numerami telefonów 666 863 507 i 661 976 377 oraz pisząc mejla na adres ogarekpawel@gmail.com. Modelarze prowadzą też profil na Facebooku: Festiwal Modelarski Jaworzno.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Włodzimierz Guja i Paweł Ogarek udzielają się w modelarni od wielu lat
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: