Brutalnie skatowały młodą jaworzniankę, a całe zajście nagrały. Swoim wyczynem pochwaliły się w internecie. 13 i 14-latka odpowiedzą za pobicie i kierowanie gróźb karalnych wobec 16-letniej dziewczyny. Do zdarzenia doszło 10 marca na parkingu podziemnym pod Galeną, w miejscu mało uczęszczanym, nieobjętym monitoringiem galerii. Policja zatrzymała obie podejrzane. Grozi im pobyt w zakładzie poprawczym.

Filmik, nagrany przez jedną z nastolatek, cała Polska mogła zobaczyć we wtorek, 14 marca.

Widać na nim, jak jedna z dziewczyn kopie swoją ofiarę i zmusza ją, by na kolanach publicznie ją przeprosiła. W nagraniu padają nazwiska, a pobita 16-latka wyciera rękami krew lecącą jej z nosa. Po pobiciu agresorki nagrały jeszcze jeden filmik, który też wrzuciły do sieci. Na nagraniu widać nastolatkę, która, zadowolona z tego, co zrobiła, prezentuje swoje ubrudzone krwią ofiary ręce i twarz.

Pobita 16-latka, w obawie o swoje bezpieczeństwo, nie zdradziła rodzicom, kto ją zaatakował.

Policja zatrzymała obie agresorki dopiero dzień po publikacji wideo z pobicia.

– Noc spędziły w izbie dziecka. W czwartek zostały doprowadzone do jaworznickiej komendy policji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że powodem pobicia był konflikt na tle rówieśniczym pomiędzy nastolatkami. Pokrzywdzona nieletnia nie wymagała hospitalizacji, jednak jest pod opieką lekarzy specjalistów – informuje Justyna Wiszowaty, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. – Zatrzymane już wcześniej stawały przed sądem rodzinnym w sprawie czynów karalnych i demoralizacji – dodaje.

Pobicie w naszym mieście było jednym z kilku tego typu zdarzeń, o których zrobiło się głośno w ostatnich tygodniach. Pod koniec lutego w Zamościu grupa nastolatków zakatowała 16-letniego Eryka. Chłopak zmarł. Inny 16-latek został brutalnie pobity w Pruszkowie, też przez swoich rówieśników. Z kolei w Białej Podlaskiej ofiarą dwóch opryszków, 16-latka i 18-latka, padł 19-letni chłopak. Większość z tych zdarzeń została nagrana telefonami i trafiła do sieci. Szokujące wieści dotarły do Polski też od naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech 12 i 13-latka zabiły 12-letnią Luise.

Co się dzieje z dzisiejszą młodzieżą? Skąd w niej tyle agresji? Zdaniem psychologów i pedagogów, zjawisko przemocy rówieśniczej jest znane już od bardzo dawna.

– Dane z badań przeprowadzanych przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiają nam obraz, z którego wynika, że aż 57 proc. badanych nastolatków, mających od 11-17 lat, doświadczyło chociaż raz w swoim życiu przemocy ze strony rówieśników – informuje Michalina Macek, terapeuta środowiskowy i kierownik Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży „Azymut”, która działa w ramach Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie. – Do najbardziej oczywistej formy przemocy zaliczymy agresję fizyczną, a do najczęstszych przyczyn aktów agresji dzieci i młodzieży należą brak umiejętności radzenia sobie dorastającego nastolatka z emocjami, z narastającą frustracją, bezradnością, jak również z zaburzonymi relacjami – wylicza.

Kolejną przyczyną są problemy pojawiające się w procesie socjalizacji młodego człowieka i trudności, a nawet brak umiejętności wychowawczych rodziców. – Czynniki opiekuńczo-wychowawcze zawodzą, są za słabe. Zawodzi również cały otaczający nastolatka system – tłumaczy Michalina Macek. – Globalnie nie jesteśmy w stanie zatrzymać problemu przemocy. Pojawia się coraz więcej zachowań patologizujących, szerzy się bezkarność. Mamy zdecydowanie za mało oddziaływań i działań profilaktycznych, a nasze dzieci mają coraz mniej pasji i zainteresowań. W ostatnich latach bardzo modne stało się nagrywanie i transmitowanie na żywo w serwisach internetowych materiałów przedstawiających zachowania będące dewiacjami społecznymi – zjawisko to nazywamy patostreemingiem. Współczesna sieć karmi się nagraniami, które obfitują w brutalność i przemoc. Nasze dzieci korzystające na co dzień z dostępu do internetu, mediów społecznościowych czy też serwisów internetowych stykają się z przemocą każdego dnia – podkreśla.

Do poradni „Azymut” trafia bardzo dużo dzieci, które są ofiarami przemocy rówieśniczej, również tej w cyberprzestrzeni. Zdarzają się też przypadki, że do poradni są kierowane nastolatkowie, którzy stali się sprawcami przemocy. Mają oni wówczas orzeczone sądownie zobowiązanie odbycia terapii psychologicznej lub też psychoterapii.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Ze wstępnych ustaleń wynika, że powodem pobicia był konflikt pomiędzy nastolatkami
| fot. KMP w Jaworznie

Zobacz także: