Kończą się prace przy budowie kanalizacji w Dąbrowie Narodowej. Niemal wszystkie kilometry rur, które mają stworzyć sieć kanalizacyjną dla tej dzielnicy, zostały już ułożone. Teraz trwają prace, które mają usunąć ślady po działalności wodociągowców. Wszystko może potrwać jeszcze trzy miesiące.

Roboty ruszyły na początku 2020 roku. Zadanie nie było łatwe, bo inwestycja przebiegała w czasie pandemicznych ograniczeń. Mimo to plany udało się zrealizować. W tej części Jaworzna zaplanowano ułożenie 19 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz wymianę rur sieci wodociągowej o długości ponad 14 kilometrów. – Rozkopana, czasem błotnista droga, objazdy oraz obecność koparek i wywrotek w najbliższej okolicy to realia, z jakimi w ostatnim czasie musieli zmagać się mieszkańcy dzielnicy Dąbrowa Narodowa. Niestety roboty ziemne, do jakich zalicza się budowa i wymiana sieci wod-kan, wiążą się z czasowymi utrudnieniami i niedogodnościami. Niebawem sytuacja w dzielnicy ma wrócić do normalności, a zakopaną sieć wod-kan ma pokryć nowa warstwa odtworzeniowa – zapowiada Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

W maju do odtworzenia zaplanowana została nawierzchnia na ulicach Długoszyńskiej, Dąbrowskiej i Fryderyka. W czerwcu takie roboty prowadzone będą m.in. na ulicach: Dziuńkowskich, Nowowiejskiej i Starowiejskiej od Katowickiej do Reymonta. W lipcu drogowcy kończyć będą Starowiejską i Długoszyńską. Pracować będą też na Katowickiej, Źródlanej i Brzozowej.

Latem, po zakończeniu prac odtworzeniowych, ruszą odbiory techniczne. W Dąbrowie Narodowej wybudowano kanalizację sanitarną dla blisko 550 posesji. Na razie z planowanych 19 km sieci kanalizacji sanitarnej wybudowanych zostało już blisko 12 km. Natomiast sieć wodociągowa została wymieniona na całym planowanym odcinku.

Pracownicy Wodociągów Jaworzno przypominają, że 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 1500 zł, podłączając się do nowo wybudowanej miejskiej kanalizacji w Jaworznie. Kalkulacja jest prosta. Odprowadzenie 1metra sześciennego ścieków według taryfy to 9,85 zł brutto, natomiast jego wywóz to już koszt 15-20 zł brutto.

Grażyna Dębała

W Dąbrowie Narodowej ruszyły prace odtworzeniowe po budowie sieci kanalizacji sanitarnej | fot. Materiały Wodociągów Jaworzno