Na pożegnanie z ligowymi rozgrywkami w sezonie 2018/2019, siatkarze MCKiS Jaworzno rozegrali serię spotkań z Buskowianką Kielce o miejsca 9-10. Oba zespoły już wcześniej zapewniły sobie utrzymanie w gronie I-ligowców więc pojedynek nie miał żadnego znaczenia sportowego, był za to dobrą okazją do pożegnania się z kibicami.

Zgodnie z przewidywaniami trenerzy obu zespołów pozwolili zaprezentować się na parkiecie zawodnikom, którzy do tej pory nie mieli okazji do dłuższej gry, jednocześnie dając zasłużony odpoczynek swoim liderom. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie jakości sportowej spotkań, gdyż gracze rezerwowi chcieli zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazali na parkiecie kawał charakteru! Więcej siatkarskiej jakości było po stronie Jaworzna i to MCKiS, zarówno na parkiecie w Kielcach, jak i przed własną publicznością, sięgnął po zwycięstwo w stosunku 3:1 i wygrał całą serię 2:0. Tym samym nasza drużyna zakończyła rozgrywki na 9. miejscu.

Zarówno w opinii siatkarskich ekspertów, jak i kibiców, a także samych szkoleniowców i zawodników MCKiS, był to dla naszej drużyny sezon bardzo udany. Już początek rozgrywek pokazał, że młody zespół z Jaworzna nie będzie przysłowiowym “chłopcem do bicia” i skazywanie go na porażkę jeszcze przed pierwszym gwizdkiem było zbyt pochopne.

Na przestrzeni całego sezonu drużyna MCKiS Jaworzno, w 26 rozegranych meczach, odniosła 9 zwycięstw i dodatkowo urwała aż 7 punktów w przegranych tie-breakach. Pozwoliło to na zgromadzenie 30 punktów i zajęcie 9. miejsca po fazie zasadniczej, co oznaczało bezpiecznie utrzymanie się w I lidze na przyszły sezon.

Walka o mistrzostwo i wymarzony awans do PlusLigi ciągle trwa i zbliża się do półfinałów, z rozgrywkami na poziomie I ligi żegnają się natomiast zespoły STS Olimpia Sulęcin oraz UKS Mickiewicz Kluczbork, które przegrały swoje mecze o utrzymanie. Po wygranych play-outach, na zapleczu ekstraklasy zostają drużyny AZS AGH Kraków i Tauron AZS Częstochowa. Kto uzupełni szeregi I ligi, przekonamy się po zakończeniu rozgrywek na niższym szczeblu. 

Mariusz Łoziński,
trener MCKiS Jaworzno

Zakończyliśmy niezwykle udany sezon. Utrzymaliśmy się w I lidze bez konieczności rozgrywania fazy play-out, a przypomnę, że w przedsezonowych typowaniach byliśmy głównym kandydatem do spadku! Zespół zbudowany z zawodników młodych, bez doświadczenia na poziomie I ligi, okazał się ogromną niespodzianką. Osiągnęliśmy sukces zespołowością oraz ciężką pracą. Ta grupa chłopaków była wyjątkowa pod każdym względem: charakteru, pracowitości, ambicji i koleżeństwa.

Bartosz Schmidt,
kapitan MCKiS Jaworzno

W przekroju całego sezonu można być zadowolonym z 9. miejsca. Liga była bardzo wyrównana, wystarczy spojrzeć na tabelę. Często urywaliśmy punkty zespołom z górnej części tabeli, czym pokazaliśmy, że możemy walczyć jak równy z każdym w tej lidze. Jako beniaminek do ostatniej kolejki walczyliśmy o to, by być w fazie play-off , niestety to się nie udało. Mam nadzieję, że dostarczyliśmy kibicom dużo emocji i będą jeszcze liczniej przychodzić na nasze mecze w przyszłym sezonie.

Tekst: MM

Zobacz także: