Zbliża się start letniego sezonu na Sosinie. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Jaworzna i sąsiednich miast. Ośrodek jest już niemal gotowy na masowe odwiedziny plażowiczów i miłośników aktywnego wypoczynku. Podesty nowych basenów są gotowe. Na finiszu jest też wykonanie infrastruktury związanej ze ścieżkami i natryskami. W drodze przetargu wybrano już ratowników wodnych, którzy będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających.

Drewniane, podświetlane podesty, pomiędzy którymi są trzy baseny o różnej głębokości, prezentują się świetnie. Firma realizująca projekt budowy kąpieliska kończy przygotowanie systemu napowietrzania basenów. Wkrótce gotowa będzie też toaleta dla osób z niepełnosprawnościami i pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem. W trakcie budowy są wieże i podesty ratownicze.

Za plażą powstał deptak, przy którym stoją już dwa prysznice. Trzeci jest w trakcie budowy. Gotowe są schody, prowadzące na plażę. Niebawem zostanie tu jeszcze zainstalowana specjalna platforma dla wózków inwalidzkich. Cały ciąg pieszy będzie oświetlony. Zamontowano tam światła ledowe z czujnikami ruchu.

Na terenie kąpieliska trwają także prace porządkowe. W kilku miejscach zasiano trawę. Przybyło koszy na śmieci oraz na odpady segregowane. Będzie też więcej ławek. Wkrótce uruchomione zostaną punkty gastronomiczne. W sezonie na terenie ośrodka będzie można skorzystać ze sprzętu pływającego, w tym z kajaków i rowerków wodnych.

Niebawem ogłoszony zostanie jeszcze przetarg na dzierżawę terenu pod działalność inną niż gastronomiczna. Plac położony jest na terenie dawnego pola namiotowego.

Udało się także wyłonić obsługę ratowniczą, która będzie strzegła tego nowoczesnego kąpieliska. Zadanie realizowane będzie przez Miejskie WOPR w Chrzanowie.

To nie koniec zmian na Sosinie. W przyszłości przeprowadzimy także rewitalizację pozostałych działek, nieobjętych projektem unijnym, który jest aktualnie realizowany. Chcemy, by Sosina była miejscem nowoczesnym, wygodnym i atrakcyjnym przez cały rok – mówi Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Wstęp i wypoczynek na teren OWR Sosina jest bezpłatny. Zapłacić trzeba jednak za parkowanie. Ciekawą propozycją i wygodnym rozwiązaniem jest karta parkingowa, która zapewnia nielimitowaną możliwość parkowania na terenie ośrodka. Karnet kosztuje 300 zł i jest ważny od maja do końca roku. Dla wędkarzy z opłaconą składką za wędkowanie wprowadzono bonifikatę 50 proc. Karnet można kupić w kasie Miejskiego Centrum Kultury i Sportu (ul. Krakowska 8).

Pozostałe opłaty za parkowanie nad Sosiną pozostają utrzymane na tym poziomie, co w poprzednim sezonie. To znaczy, że godzina parkowania to koszt 5 zł, za parkowanie do 3 godzin trzeba zapłacić 10 zł, a opłata całodzienna wyniesie 15 zł.

Natalia Czeleń

Prace postępują zgodnie z planem | fot. Natalia Czeleń