Po ubiegłorocznym upale, z którym oprócz samej trasy, musieli się zmagać zawodnicy, Międzynarodowy Bieg Uliczny przesunięto na nieco późniejszy termin. I mimo że pogoda wydawała się w sobotę (1 września) łaskawsza, wcale nie przełożyło się to na lepsze wyniki końcowe.

Podobnie jak w roku ubiegłym, od samego startu swoją przewagę zaznaczyli reprezentanci Kenii i Ukrainy, którzy regularnie triumfują w jaworznickich zawodach. W tym roku znowu stoczyli na trasie zacięty bój, a o ostatecznym sukcesie zadecydowała różnica zaledwie kilkunastu sekund.

Na mecie, z czasem 00:47:47, triumfatorem okazał się Abel Kibet Rop z Kenii, tuż za nim dobiegł Ukrainiec Pavel Veretskyi (00:48:04), a trzeci był jego rodak Sergie Okseniuk (00:48:51).

W Jaworznie pobiegłem pierwszy raz. Organizację zawodów oceniam bardzo dobrze, a trasę muszę uznać za wymagającą. Jestem zadowolony z osiągniętego wyniku i mam nadzieję, że w przyszłym roku znów będę mógł się tutaj pojawić i dobrze pokazać publiczności- powiedział nam Abel Kibet Rop.

Do walki o podium chciał się włączyć także Abderrahim Elasri, biegacz z Maroka, jednak ostatecznie do brązowego medalu zabrakło mu 25 sekund. Najlepszym z Polaków był Paweł Szreniawa z Mysłowic, który uzyskał czas 00:53:06 i zameldował się na mecie jako ósmy. W rywalizacji kobiet o miejsca na podium także można było oglądać pojedynek kenijsko-ukraiński. Tym razem jednak narodowa klasyfikacja na podium, w stosunku do klasyfikacji mężczyzn, się odwróciła i na najwyższym stopniu stanęła Valentyna Kilarska, nasza sąsiadka zza wschodniej granicy (00:54:46), a kolejne dwa stopnie podium zajęły Kenijki: Ruth Chemisto Matebo (00:57:38) oraz Susan Wacheke Muthoni (00:58:01). Najlepszą Polką okazała się utytułowana jaworznianka Patrycja Włodarczyk, która z czasem 01:00:08 zajęła znakomite 5. miejsce.

Najbardziej cieszę się z tego, że udało mi się wziąć udział w tym biegu, bo często kalendarz moich zajęć sprawia, że to fajne wydarzenie nie jest mi “po drodze”. Dobiegłam do mety jako pierwsza jaworznianka, pierwsza Polka na mecie, piąta w kategorii open, pierwsza w kategorii K30. Nasz bieg nie należy do najłatwiejszych, a trasa daje w kość – powiedziała mistrzyni.

W klasyfikacji jaworznian najlepszy czas – 00:55:45 uzyskał Dawid Waloski z Klubu Biegacza MCKiS Jaworzno, plasując się na 18. miejscu w generalce. Drugi w lokalnej rywalizacji był Radosław Hetman (00:56:51, miejsce 21.) a trzeci Daniel Żurawik (00:57:01, miejsce 22.). Wśród jaworznianek triumfowała wspomniana wcześniej Patrycja Włodarczyk, druga była Emilia Stańkowska (01:06:04), a trzecia Paulina Gaj (01:08:23).

Tradycyjnie, każdy z uczestników imprezy otrzymał w pakiecie startowym koszulkę techniczną, a na mecie wyjątkowy medal, wykonany po raz pierwszy obustronnie w technice 3D, z emaliowanymi elementami. Po biegu na wszystkich czekał posiłek regeneracyjny, ceremonia wręczenia nagród oraz konkurs z nagrodami.

Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej oraz w swoich kategoriach wiekowych obierali gratulacje i nagrody od Tadeusza Kaczmarka, zastępcy prezydenta Jaworzna, dyrektora MCKiS Sebastiana Kusia, który i tym razem zmierzył się z trasą jaworznickiej piętnastki oraz Kazimierza Orła, jaworznickiej legendy lekkoatletycznej, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu.

Organizator – Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie – już teraz zaprasza na przyszłoroczne zawody.

Tekst: MM

Zobacz także: