Za nami prawdziwie upalny weekend. Ochłody przed tropikalnymi temperaturami jaworznianie tradycyjnie szukali nad Sosiną. Plaże i wydzielone kąpielisko z trzema basenami cieszyły się wielką popularnością. Aby wypoczynek był bezpieczny, warto przestrzegać podstawowych zasad.

Nad bezpieczeństwem plażowiczów od godz. 10 do 18 czuwają ratownicy z Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chrzanowie. Zgodnie radzą, by do wody nigdy nie wchodzić po spożyciu alkoholu. Lepiej nie pływać też na czczo lub bezpośrednio po posiłku. – Na rowerku wodnym czy kajaku zawsze trzeba mieć na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli pod opieką mamy dzieci, to trzeba czujnie je obserwować – przypominają ratownicy z Sosiny.

Obecność ratowników nie zwalnia plażowiczów z odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Z kąpieli warto więc korzystać bez brawury. Pływać można tylko w miejscach dozwolonych i nadzorowanych przez ratowników. Nie należy też odpływać zbyt daleko od brzegu.

– Trzeba pamiętać o stopniowym wchodzeniu do wody. Nie wskakiwać gwałtownie do zimnej wody, aby uniknąć szoku termicznego oraz nagłego skurczu mięśni – tłumaczy Przemysław Knapik, rzecznik prasowy Zespołu Lecznictwa Otwartego.

Bardzo istotna jest też odpowiednia ochrona przed słońcem. Specjaliści z jaworznickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie zalecają, by w godzinach od 10 do 15 ograniczyć przebywanie na słońcu, szczególnie w przypadku małych dzieci. Inaczej narażamy się na szkodliwe promieniowanie UV, które przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry czy udaru. Kapelusz lub czapka skutecznie ochroni przed nadmiernym nasłonecznieniem głowy i twarzy oraz zniweluje prawdopodobieństwo udaru słonecznego, a okulary przeciwsłoneczne z panelami bocznymi pomogą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

– Stosuj krem z filtrem o odpowiednim faktorze SPF (co najmniej 30) na wszystkie odkryte części ciała, aby zapobiec poparzeniom słonecznym – radzi Przemysław Knapik.

W upalne dni pamiętać też trzeba o piciu wody, aby uniknąć odwodnienia. Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających jaworznian czuwają też policjanci. Funkcjonariusze realizują codzienne patrole rowerowe oraz wodne. Dzięki jednośladom, docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Patrole wodne dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad zalewem Sosina.

Policjanci organizują też pogadanki z mieszkańcami. W czwartek, 18 lipca, w bibliotecznej filii na Gigancie odbędzie się kolejne takie spotkanie. Prelekcję na temat „Bezpiecznych wakacji” poprowadzi tam dzielnicowy. Spotkanie będzie miało charakter otwarty.

Mundurowi zapowiadają, że w sezonie letnim spodziewać się można zwiększonych sił policyjnych na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku. – Funkcjonariusze będą reagować na wszystkie przypadki nieprzestrzegania przepisów, a w szczególności skutkujące niebezpiecznymi zdarzeniami na drogach – zapowiada młodszy aspirant Justyna Wiszowaty, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Policjanci przypominają również, by nie zostawiać w samochodzie bez opieki dzieci i zwierząt, nawet na chwilę. W upalne dni we wnętrzu samochodu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Zostawiając w kabinie auta dziecko bez opieki, możemy odpowiadać za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

– Za ten czyn może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności – mówi Justyna Wiszowaty.

Natalia Czeleń

Łączone patrole policjantów i strażników dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Sosiną | fot. KMP Jaworzno

Zobacz także: