Za nami sportowy rok. W Jaworznie odbywały się imprezy wielkiego formatu – zarówno o randze ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Jaworzniccy sportowcy odnosili też sukcesy na regionalnych, krajowych i zagranicznych zawodach.

Drużynowo

Świetnie w tym roku radzili sobie siatkarze MCKiS Jaworzno. Najpierw, w sezonie 2021/2022, Sokoły, które grają w 2. lidze, pod wodzą trenera, Tomasza Wątorka, wygrały 25 z 26 ligowych spotkań i dostały się z 1. miejsca do fazy półfinałowej. W półfinałach gra była bardzo wyrównana, ale ostatecznie zespół z Jaworzna nie awansował dalej. W sezonie 2022/2023 Sokoły radzą sobie równie dobrze, jak w poprzednim. MCKiS Jaworzno mierzy się z 11 innymi zespołami. Sezon ma dwie części, każda po 11 kolejek. Pierwszą rundę w swojej grupie podopieczni Tomasza Wątorka zakończyli bez żadnej porażki i uplasowali się na 1 miejscu tabeli.

O mistrzostwo walczą też jaworzniccy koszykarze. Drużyna MCKiS-u zmaga się w ramach 3. ligi Śląskiego Związku Koszykówki. Jesienią ubiegłego roku trenerem Sokołów został Michał Brzozowski, były zawodnik drugoligowego zespołu MCKiS Jaworzno. W tym sezonie jaworzniccy koszykarze rozpoczęli rozgrywki 16 października pojedynkiem z UKS-em SP 27 Katowice. Sokoły wygrały ten mecz 80:71. Po 9 spotkaniach jaworznianie zajmują trzecie z ośmiu miejsc w ligowej tabeli. Jak dotąd wygrali 6, a przegrali 3 spotkania. Zgromadzili 15 punktów. Wyżej od nich są drużyny KTK-u JS Invest i MUKS-u Sari Żory.

Po rundzie jesiennej są też już jaworznickie drużyny piłkarskie, które sezon 2021/2022 zakończyły przed wakacjami, w większości pozostając w swoich ligach. Wyjątkiem była tylko Ciężkowianka Jaworzno, która po bardzo dobrych wynikach w chrzanowskiej A klasie awansowała z pierwszego miejsca do wadowickiej okręgówki.

W tej lidze ciężkowiczanie nie radzą sobie jednak najlepiej. Po pierwszej rundzie sezonu 2022/2023 team z Ciężkowic uplasował się bowiem w okręgowej tabeli na ostatnim, szesnastym miejscu. Lepiej poszło w tej samej lidze dwóm innym zespołom z naszego miasta. Victoria 1918 Jaworzno znalazła się po piłkarskiej jesieni na miejscu 10, a Zgoda Byczyna na 11.

Powiodło się za to Szczakowiance Jaworzno i Górnikowi Jaworzno. Grający w 1. grupie 4. ligi śląskiej, Drwale ze Szczakowej skończyli bowiem pierwszą część sezonu na 3. miejscu w tabeli. To samo miejsce, ale w sosnowieckiej B klasie, zajęli piłkarze jaworznickiego Górnika.

Teraz drużyny piłkarskie mają zimową przerwę. Rundę rewanżową rozpoczną na wiosnę. W pierwszym meczu Szczakowianka zagra ze Śląskiem Świętochłowice, a Górnik zmierzy się z Wartą II Zawiercie, Zgoda Byczyna powalczy z Hejnałem Kety, a Ciężkowianka i Victoria rozegrają derby.

W Jaworznie od tego roku trwają też zmagania najmłodszych piłkarzy. Z inicjatywy wiceprezydenta Jaworzna, Łukasza Kolarczyka, rozpoczęła się Dziecięca Liga Mistrzów w Piłce Nożnej. Pierwszy turniej odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w sobotę, 22 października. W lidze walczy 8 drużyn z 6 jaworznickich klubów sportowych. Rozgrywki potrwają do czerwca przyszłego roku i biorą w nich udział zawodnicy z rocznika 2014 i ich młodsi koledzy i koleżanki.

Prestiżowe zawody

W tym roku w Jaworznie miało też miejsce kilka ważnych imprez sportowych. Po raz kolejny nasze miasto było częścią trasy Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Imprezę na Rynku przygotowało 30 czerwca Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Z naszego miasta wystartowało 25 zespołów z różnych krajów. Z Jaworzna kolarze pognali do Nowego Sącza.

Kolejnym ważnym, sportowym wydarzeniem był też Międzynarodowy Bieg Uliczny na 15 km i Rekreacyjny na 10 km. W zawodach 24 września, które po raz drugi były częścią biegowej Triady Trójkąta Trzech Cesarzy, wzięło udział 374 zawodników. Oprócz Polaków wystartowali też Ukraińcy, Białorusini czy Włosi. Start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim Victoria. Jaworznicką „15” wygrał obywatel Białorusi, Roman Adamowich. Pierwszą kobietą była Ukrainka, Valentyna Veretska.

W naszym mieście odbyły się też mistrzostwa o ogólnopolskiej i europejskiej randze. Zawody dla zawodników z całej Europy, i nie tylko, zgromadziły w Jaworznie miłośników gry w zośkę. W mistrzostwach, które w naszym mieście zorganizował jaworznianin i dwukrotny mistrz świata w footbagu, Paweł Nowak, wzięło udział 50 sportowców, m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii i Bułgarii, a także zza oceanu. Byli bowiem też Amerykanie, Kolumbijczycy i Wenezuelczycy. Rywalizacja odbywała się od 22 do 24 lipca w hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, galerii Galena, na Gródku, na Sosinie i pod płaszczką w Centrum. Polacy odnieśli 22 zwycięstwa, Niemcy 7, a Kolumbijczycy 5.

Na początku kwietnia w Jaworznie zmagali się z kolei najlepsi polscy spece od siłowania na rękę. Podczas mistrzostw Polski w armwrestlingu siłacze z klubu MCKiS Tytan Jaworzno wywalczyli 42 krążki, w tym 18 złotych, 11 srebrnych i 13 brązowych. Klub z naszego miasta zdobył też trzy srebrne puchary w kategoriach junior, senior i ogólnej.

Kolejne sukcesy Tytani dopisali do swojego konta w maju, na mistrzostwach Europy w Rumi. Wywalczyli tam 18 medali, wśród nich 8 złotych, 7 srebrnych i 3 brązowe. Bez krążków nie mogli też wrócić z mistrzostw świata we Francji. Zdobyli 5 złotych medali, 1 srebrny i 1 brązowy. Kilka tygodni temu zakończyli armwrestlingowy rok sukcesami na Pucharze Polski w Jastrzębiej Górze, na którym zajęli, jako drużyna, pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w klasyfikacji seniorów. Drudzy byli w kategorii juniorów. Przywieźli do domu 13 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe medale.

Worki pełne cennych krążków mają też w tym roku na swoich kontach wojownicy z klubów sportowych Satori, Sparta, Guja Jujitsu i Rio Grappling Club Jaworzno. Zdobywali miejsca na podium na licznych zawodach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Nie brakowało też sukcesów w boksie. Brązowy medal na mistrzostwach Polski seniorów wywalczył Damian Nicpoń, zawodnik Jaworznickiego Klubu Bokserskiego JaworTeam. Brązową medalistką, ale na mistrzostwach Europy młodzików, została też Gabriela Wawszczyk z Akademii Boksu Roberta Gortata. Złote medale mistrzostw Polski młodziczek i młodzików wywalczyli, Gabriela Wawszczyk, Jakub Wawszczyk i Mateusz Szubielski. Jaworznicka szkoła boksu zyskała też tytuł najlepszego klubu mistrzostw.

Dumni z minionego sezonu są też jaworzniccy bilardziści z UKS-u Fair Play Jaworzno. Drużyna, trenowana przez mistrza świata w trikach bilardowych, Bogdana Wołkowskiego, awansowała z 1. ligi do bilardowej ekstraklasy.

Powody do radości ma też lekkoatleta Józef Bednarczyk z sekcji MCKiS Jaworzno. Został poczwórnym mistrzem Europy w rzutach nietypowych w niemieckim Jüterbogu. Józef Bednarczyk wywalczył mistrzostwo w takich konkurencjach jak rzut dyskiem, rzut piłką, schockorama (rzut kulami o różnej wadze) i rzut ciężarem jednorącz.