Rozmowa z Moniką Bryl, zastępcą prezydenta miasta

Jak przebiega remont miejskiego żłobka? To wyczekiwana inwestycja przez rodziców.

Wszyscy czekamy na otwarcie żłobka wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Po miesiącach starań o dotacje zewnętrzne, uzyskaniu pozwoleń i powtórzonym przetargu – ekipy remontowe zabrały się do pracy.

Zakres prac jest spory, zdążą?

Nadzorujemy wykonawcę, sprawdzamy harmonogram i tempo prac. Na razie nie ma powodów do obaw, choć rzeczywiście to duży remont. Dzieci muszą mieć dostosowane pomieszczenia, powstanie wózkownia, toaleta, miejsce do karmienia piersią maluchów, sale, pokoje zabaw. Funkcje przedszkola i żłobka będą pogodzone i stąd projekt przebudowy obecnego budynku.

Jedna z radnych opozycji na sesji Rady Miejskiej zarzuciła, że żłobek miał powstać w zupełnie nowym budynku. Gminy nie stać na wybudowanie osobnej siedziby?

Można i w ten sposób podchodzić do tematu, czyli budować i generować koszty. Pan prezydent wyszedł jednak z założenia, że lepiej wykorzystać przestrzeń w już funkcjonującym budynku. Wspieram tę decyzję. Warto racjonalnie podchodzić do zarządzania obiektami, które są w naszej dyspozycji i mają potencjał do prowadzenia szerszej działalności. Ze względu na zapotrzebowanie tworzymy przecież nowe oddziały przedszkolne. Tak samo będzie z miejscami opieki dla małych dzieci, wykorzystujemy te zasoby, które są wolne i które można dostosować do nowych celów.

Długo czekaliśmy na decyzję o przyznaniu pieniędzy z RPO – to duże środki – ponad milion złotych, szybciej pojawiły się te z programu Maluch+.

Program Maluch+ i fundusze unijne bardzo pomogą w stworzeniu żłobka i jego utrzymaniu. W sumie to prawie dwa miliony złotych, które odciążają budżet gminy. Tego typu środki niosą oczywiście listę wymagań i wskaźników do spełnienia. W naborze pojawiła się szczegółowa punktacja – zgodna z wymogami konkursu, te warunki dają szansę m.in. mamom na powrót do pracy. Za jakiś czas będziemy musieli wykazać się efektami. Na początek, w tym roku, uruchamiamy 30 miejsc opieki nad małymi dziećmi, już złożyliśmy kolejny wniosek na 70 miejsc od września 2019 roku.

Osiedle Podwale, w którym powstanie żłobek, to ścisłe centrum miasta, kolejna miejska placówka ma powstać na Podłężu?

Przedszkole Miejskie nr 9 na Podwalu jest bardzo dobrze położone, a to była jedna z ważniejszych kwestii przy wyborze budynku. Zależało nam na tym, by rodzice mogli bez problemu dotrzeć tu komunikacją miejską czy też własnymi samochodami. Podłęże to bardzo duże osiedle, dlatego zagospodarowane zostaną pomieszczenia w obecnym Przedszkolu Miejskim Nr 26 przy ul. Towarowej. Znów połączymy w jednym miejscu funkcję przedszkola i żłobka. Sam budynek też będzie wyremontowany i dostosowany
do potrzeb młodych jaworznian.

Znamy też osobę, która pokieruje pracą żłobka.

Cieszę się, że wyłoniliśmy dyrektora miejskiego żłobka. Pani Elżbieta Orzechowska-Filipczyk to osoba, która zrobiła bardzo pozytywne wrażenie na komisji konkursowej. Za panią dyrektor przemawia wieloletnie doświadczenie w oświacie, duża wiedza, pozytywne nastawienie i otwartość na ludzi, którą bardzo sobie cenię. To osoba z głową pełną pomysłów, sądzę, że bardzo dobrze poradzi sobie z nowym wyzwaniem.

Nabór do żłobka już wkrótce, spodziewane jest duże zainteresowanie?

Z rekrutacją startujemy od 16 lipca, zakończymy przyjmowanie dokumentów 20 lipca. Jako miejsce wybraliśmy Szkołę Podstawową nr 16 przy ulicy 3 Maja – w bliskim sąsiedztwie remontowanego żłobka. Chcemy rodzicom zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do złożenia aplikacji i zapisania dziecka do żłobka. Dlatego już teraz zapraszam rodziców i opiekunów do kontaktu z pracownikami Wydziału Zdrowia, żeby zasięgnąć wszystkich potrzebnych informacji i uzyskać pomoc w uzupełnieniu dokumentacji przed datą 16 lipca. To ważne, ponieważ po uruchomieniu rekrutacji aplikacja musi być już gotowa.

Miejsce w żłobku miejskim to na pewno duże odciążenie dla rodziców, a co w przypadku, gdy dziecko się nie dostanie?

Uruchomiliśmy pakiet działań dla jaworznickich rodziców, łącznie ze wsparciem finansowym. Rodzice, którzy zdecydują się skorzystać z prywatnego żłobka lub klubiku, mają gwarancję, że miasto, na wniosek podmiotu prowadzącego, dopłaci 300 zł do każdego maluszka. Po uzyskaniu dofinansowania opłaty po stronie rodziców zmaleją nawet o 50 procent. Miejsc nie zabraknie, odbieramy informacje od kolejnych podmiotów, które chcą w naszym mieście otworzyć nowe żłobki, a w przypadku tych funkcjonujących mają plany na rozszerzenie działalności. Prawdopodobnie od jesieni przybędzie ponad 100 nowych miejsc opieki nad dziećmi.

Program Jaworzno Wspiera Rodziny to nie tylko żłobek i dopłaty, tempo narzucone dla działań w tym programie społecznym jest naprawdę duże, przyznają to nawet oponenci.

Mogliśmy uruchomić żłobek, stworzyć system dopłat i tyle. Ale pomyśleliśmy, że warto nadać większy sens działaniom społecznym, inspiracją było coroczne Święto Rodziny. W gronie współpracowników opracowaliśmy założenia programu, który realnie pomagałby rodzinom, aktywizował je, dawał też szansę na wspólne spędzanie czasu w całym zabieganym tygodniu. Rodziny potrzebują więcej oddechu, by pobyć razem, stąd pomysł by dotrzeć bliżej domów z “Aktywnymi Dzielnicami”. Poprzez kolejne inwestycje w tereny rekreacji, miejsca zieleni, ale też ulgi i zwolnienia podatkowe na budowę domu, nowe osiedla mieszkaniowe, atrakcyjne ceny biletów komunikacji miejskiej, działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa najmłodszym i seniorom budujemy nasz program wsparcia rodzin razem z mieszkańcami.

W jakim wymiarze miasto może skorzystać na takiej ofercie?

Miasto skorzysta nie tylko w wymiarze finansowym, ale i relacji między ludźmi. Szczęśliwsi ludzie chcą mieszkać w szczęśliwym mieście, takim, które daje szanse, nie zmusza, ale zachęca. Jestem przekonana, że takie miasto budujemy – przyjazne i otwarte mieszkańcom.

Najbliższe plany, w tym również te wakacyjne?

Początkiem czerwca spędziłam z mężem i synami wspaniały urlop. Pewnie jeszcze będziemy chcieli się wybrać na jakiś krótszy wyjazd. Z zawodowych planów, przygotowujemy kolejną edycję Tygodnia Seniora, Akademii Bezpieczeństwa, sprawdzam postępy przy remoncie żłobka i inwestycji, które w tym roku chcemy oddać mieszkańcom. Co ważne w tej puli inwestycji jest zaplanowana modernizacja parku Podłęże, na ten cel pozyskaliśmy środki z zewnątrz. Cieszę się, że w przetargu pojawiły się oferty i wkrótce będziemy mogli rozstrzygnąć, kto nada parkowi nowy blask.

Zobacz także: