Za nami kolejny Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Parafię pw. św. Wojciecha i Katarzyny oraz radnego Dawida Domagalskiego przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. W tegorocznej edycji udział wzięło 150 uczestników. Prosta i bezpieczna jedenastokilometrowa trasa wiodła , poczynając od Rynku, jaworznickim ulicami, leśnymi ścieżkami i drogami rowerowymi z finiszem pod ”Płaszczką”.

W tym roku organizatorzy odnosząc się do św. Michała Archanioła patrona Policji postanowili w sposób aktywny podziękować tej formacji za ich codzienne poświęcenie w obronie naszego bezpieczeństwa. Wzruszającą chwilą był moment, gdy tuż przed startem wszyscy uczestnicy ”minuta ciszy” oddali hołd wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Policji, którzy w trakcie pełnienia swoich obowiązków stracili życie.

Tradycją tego rajdu jest przygotowywane zawsze ”miasteczko startowe i finiszowe”. Tym razem wśród wielu atrakcji, jak np. możliwość przeserwisowania roweru przed startem wszyscy mieszkańcy mogli zobaczyć profesjonalne rowery do ścigania się na zawodach światowej rangi. Tu niewątpliwie największą uwagę skupiał raptem 6,5-kilogramowy rower Toma Dumoulin’a -złotego medalisty mistrzostw świata oraz srebrnego medalisty Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w kolarstwie szosowym w jeździe indywidualnej na czas. Na zaprezentowanym w Jaworznie rowerze (1 z 5 na całym świecie) Tom Dumoulin w barwach Team’u Sunweb wygrał w 2017 r. prestiżowy wyścig Giro d’Italia. Inną zaprezentowana ciekawostka był rower gravelowy w wykonany z carbonu o wadze 7,5 kg. Dodatkowo na mecie wszyscy zainteresowani mogli spróbować swoich sił w wirtualnym wyścigu na platformie Rouvy. Ta atrakcje przygotowali partnerzy rajdu: Velocreation.cc i YoloTrips.

Po dotarciu na metę na uczestników czekał ciepły posiłek oraz konkursy z licznymi nagrodami. Chętni mogli wykazać się w quizie prowadzonym przez jaworznicką Policję wiedzą na temat bezpieczeństwa drogowego. X.Artur Pęksa nagradzał, w imieniu jaworznickiej Kolegiaty, osoby posiadające wiedzę nt. patrona rajdu, św. Michała Archanioła. Grupa rowerowa Niepokonani, która dodatkowo zadbała o bezpieczny przejazd rowerzystów, zaproponowała jazdę na czas legendarnym rowerem Wigry 3, a Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych promowała zdrowy tryb życia wolny od uzależnień.

Honorowy patronat nad rajdem objęli Dariusz Starzycki – wicemarszałek województwa Śląskiego i Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna, którzy dodatkowo pokonali całą trasę tego rowerowego wydarzenia. Szczególnym gościem była także Pani Jadwiga Baczyńska radna Sejmiku Województwa Śląskiego. Partnerem Rodzinnego Rajdu Rowerowego św. Michała Archanioła był także Tauron.

 

Więcej zdjęć -> TUTAJ

Fot. – Puls Jaworzna