Pensjonariusze Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Ciężkowicach wspólnie z bliskimi i opiekunami obchodzili Święto Rodziny. Plenerowa impreza odbyła się w piątek, 26 maja. To był dzień pełen wzruszeń, dobrej zabawy i smakołyków.

– Wszyscy cieszyli się na ten dzień, bo nasi pensjonariusze mogli przeżyć go z członkami swoich rodzin, a wiadomo, że to rodzina jest najważniejsza. Choćbyśmy się bardzo starali, wykonując swoją pracę, to tęsknota za bliskimi zawsze będzie się pojawiała – mówi Dorota Kuczmierczyk, dyrektor ZPO w Ciężkowicach.

Święto Rodziny w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym obchodzone jest już od kilku lat, ale do tej pory było to wydarzenie kameralne. W tym roku świętowano z większym rozmachem, a na wydarzenie zaproszono wielu gości.

Specjalny program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Jaworznie. Ich występ nagrodzono wielkimi brawami. Dzieci przekazały też symboliczne upominki pensjonariuszom. Wierszyki oraz piosenki przygotowali także uczniowie z SP 18. Nie był to ich pierwszy występ w tym miejscu. Na flecie i akordeonie zagrały utalentowane siostry – Gosia i Ula Nocek. Gwiazdą tego dnia byłą ceniona artystka – Basia Janyga. – W każdym z was jest błyszcząca, pełna energii i woli życia dusza. Kłaniam się z ogromnym szacunkiem właśnie tym waszym wnętrzom, które mogą śpiewać, tańczyć, oddychać pełną piersią i śmiać się – mówiła Basia Janyga ze sceny.

Na scenie wystąpiły też Dobrzanki. Panie z zespołu śpiewaczego pod przewodnictwem Anny Jachimczyk, instruktorki MCKiS, uraczyły uczestników wydarzenia dawką dobrego folkloru i poczucia humoru.

Na uczestników zabawy czekał poczęstunek. Był też czas na rozmowy. Pensjonariusze zgodnie podkreślali, że jest to dla nich wyjątkowy dzień. Wyrażali wdzięczność za opiekę, jaką na co dzień otacza ich personel zakładu. – Świetnie mi się tutaj żyje. Mamy naprawdę wspaniałą opiekę. Nasze pielęgniarki wkładają w nią całe swoje serce. Kochamy je bardzo i jesteśmy im wdzięczni – mówi pensjonariusz Ludwik Gędłek.

Współorganizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Imprezę wsparło też wielu darczyńców.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Ciężkowicach to ośrodek świadczący pacjentom całodobową opiekę pielęgnacyjną. Mieści się on przy ul. Zawiszy Czarnego 4. Pensjonariusze mogą tu liczyć na fachową opiekę, ale też dobre słowo, wsparcie psychologiczne, dietetyczne. Korzystają także z rehabilitacji.

Natalia Czeleń

Wydarzenie uświetniły występy uczniów z jaworznickich szkół podstawowych, koncert Basi Janygi i Dobrzanek | fot. Natalia Czeleń