Jak co roku mieszkańcy Szczakowej w wyjątkowy sposób uczczą rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Obchody 609. rocznicy starcia wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Grunwaldu, po czym korowód uczestników przeniesie się na plac przy Domu Kultury, gdzie zaplanowano liczne atrakcje.plakat-w-rocznicę-grunwaldu

Uroczystości rozpocznie msza święta, w której uczestniczyć będą władze miasta, poczty sztandarowe i oczywiście rycerze od lat towarzyszący nam w obchodach i uświetniający je pokazem walki. “W rocznicę Grunwaldu” to festyn skierowany do całych rodzin! Układając program dbamy o to, by każdy, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie. Jest to doskonała okazja, by miło spędzić czas z bliskimi, a do tego przybliżyć sobie troszkę historii – mówi Agata Stelmachów, kierownik Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego.

Podczas części festynowej nie zabraknie licznych atrakcji nawiązujących do minionych czasów. Przybyli będą mogli lepiej poznać szlacheckie zwyczaje i tańce, obejrzeć pokaz kowalstwa artystycznego, spróbować gry na rogu górskim, a także wziąć udział w walce na worki z sianem czy w konkursie otwierania skrzyni. Z kolei najmłodsi będą mogli zmierzyć się w rycerskim quizie z nagrodami.

Z bardziej współczesnych atrakcji przewidziano występy zespołów śpiewaczych, warsztaty plastyczne dla dzieci, a na koniec – zabawę taneczną “pod chmurką”. 

Nie zabraknie również smacznego poczęstunku, w postaci świeżego chleba ze smalcem.

Zapraszamy!

 

Zobacz także: