W niedzielę, 29 stycznia, odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Jaworznie wolontariusze zebrali do puszek ponad 186 tys. zł. To kolejny rekord.

Tegoroczna edycja WOŚP odbyła się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. W naszym mieście prowadzono z tej okazji tradycyjną kwestę połączoną z atrakcjami. Kwestowano też w internecie. Swoją cegiełkę dołożyli włodarze miasta. Prezydent Paweł Silbert po raz kolejny przekazał na licytację nazwę ronda na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi, Grunwaldzkiej i Kolejowej. Nazwę będzie mógł mu nadać Jakub Bochenek z firmy Tuban, który wylicytował tę możliwość za ponad 41 tys. zł. Ta kwota zasili konto WOŚP.

W niedzielę w Jaworznie wczesnym rankiem z puszką na datki wystartował pieszy rajd. Ponad 40 uczestników wędrowało, z centrum miasta, szlakiem zielonym przez ponad 8 km. Przemierzyli m.in. Równą Górkę czy Chrząstówkę i zebrali przy tym środki na walkę z sepsą.

Z jaworznickiego Rynku wystartowali rowerzyści z grupy Niepokonani Jaworzno. Cykliści wspierają inicjatywę od początku istnienia swojej grupy, tj. od 2017 r.

– Do tej pory dołączaliśmy do innych inicjatyw, a w tym roku zdecydowaliśmy się na zorganizowanie krótkiej przejażdżki ulicami miasta, połączonej z kwestą – opowiada Gabriela Brodzik z Niepokonanych. Rowerzyści wyjechali z jaworznickiego Rynku w kierunku Insurekcji Kościuszkowskiej, Obwodnicy Północnej, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i z powrotem.

– Trasa, którą pokonaliśmy, przypominała kształt serca i była naprawdę lekka, przyjemna – dodaje Łukasz Dubiel z Niepokonanych.

W Rynku kwestę prowadziła też Akademia Pit Bike. Zawodnicy wykonali symboliczny przejazd i pokazali kilka trików na jednośladach.

– Moi podopieczni przy okazji zbiórki datków zaprezentowali też próbkę swojego talentu. Można było zobaczyć, jak sobie radzą na motocyklach – mówi prowadzący akademię, Jarosław Mucha.

Na ul. Pocztowej miła niespodzianka czekała dla miłośników militariów. Uczniowie jaworznickiego technikum mundurowego prowadzili tu strzelnicę ASG, w której zainteresowani mogli strzelać do celu.

– Moi uczniowie dzielili się też swoją wiedzą i prezentowali broń – opowiada instruktor Dominik Góra.

Stoisko mieli tu także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Osiedla Stałego. Mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda ich wóz strażacki od wewnątrz czy też porozmawiać ze strażakami o ich pracy. Kilku śmiałków wzięło też udział we wspólnym morsowaniu. W ramach jaworznickiego finału zorganizowano też koncerty, pokazy gimnastyki artystycznej, pięściarstwa, capoeiry. Był pokaz mody, przygotowany przez Pastelove Love. – Miałam niesamowitą przyjemność dołożyć swoją cegiełkę do organizacji finału WOŚP, prezentując pokaz mody mojej marki odzieżowej. Było to dla mnie ogromne wydarzenie i mnóstwo emocji, jednak nie zapominajmy, co w tym dniu było najważniejsze – mówi właścicielka linii odzieżowej, Marzena Harasiuk.

W czasie tegorocznego finału WOŚP do samych puszek zebrano 186 315, 58 zł. W ubiegłym roku kwota z puszek wynosiła 137 318,89 zł. Jaworznianie po raz kolejny pobili swój rekord.

Natalia Czeleń

Młodzież chętnie wspierała WOŚP
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: