85 uczestników wystąpiło w IV Biegu Mikołajkowym, który odbył się 8 grudnia w GEOsferze. W ten sposób padł frekwencyjny rekord tego wydarzenia.

Każdy z uczestników miał do wyboru trasę 5- lub 10-kilometrową wokół GEOsfery. Pomyślano również o amatorach nordic walking, dla nich przygotowano trasę 5-kilometrową. Konkurs skierowany był do amatorów biegania, rodzin, uprawiających bieg rekreacyjnie. Jednak w tym roku na prośbę środowiska biegaczy poszerzono formułę o możliwość wystartowania z psami, co zresztą wpisuje się poniekąd w rodzinny charakter imprezy. Punktualnie o 11 na starcie stanęło blisko 400 uczestników. Najstarszy miał ponad 80 lat, najmłodszy 16. Wśród biegaczy wielu miało na sobie elementy stroju mikołaja bądź elfa czy renifera.

To bieg tematyczny, więc zaproponowaliśmy uczestnikom dobrą zabawę i poprosiliśmy, aby podkreślili tę imprezę jakiś elementem stroju mikołaja. Za najciekawszy wręczymy dodatkową nagrodę – zapowiedział Michał Koszyk, wiceprezes Harcerskiego Klubu Podróżnika Team, organizatora imprezy.

Po niecałych 20 minutach na mecie pojawili się pierwsi biegacze.

Biegam dopiero od miesiąca, ale uważam, że trasa był świetnie przygotowana – komentował Rafał Hubert.

Każdy kończący trasę otrzymał pamiątkowy medal i ciepły posiłek. Dodatkowo organizatorzy przygotowali bieg dla dzieci, które przyszły na imprezę z rodzicami. W tym roku zgłosiło się ich ponad pięćdziesięcioro. Każde zostało uhonorowane pamiątkowym medalem i drobnymi upominkami.

Bieg Mikołajkowy miał nie tylko charakter rywalizacji czy zabawy, ale był imprezą charytatywną. Z każdego wpisowego (zbierano 10 zł)pieniądze przekazano na wyjazd letni podopiecznych Domu Dziecka w Jaworznie. Na zakończenie imprezy nagrodzono zwycięzców i wręczono najlepszym nagrody w postaci bonów do sklepów sportowych.

Najlepszy czas na 5 km miał Aleksander Zięba 19:40, a na 10 km Radosław Hetman – 39:10. Wśród kobiet najlepsza był Paulina Gaj na 5 km z czasem 22:08, a na 10 km Barbara Żakowiecka – 47:09. W nordic walking najlepsi to Tomasz Boroń 36:25, Anna Danielewicz 39:40. Organizatorem imprezy był Harcerski Klub Podróżnika Team, współorganizatorzy – miasto Jaworzno oraz MCKiS.

Tekst: ES