Zespół Wokalny Nelja, działający przy Fundacji Singart Gliwice, został laureatem Złotej Kantyczki, głównej nagrody XX Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jaworznie. W muzycznej rywalizacji wzięli udział mieszkańcy kilku województw. Laureaci poszczególnych kategorii awansowali do finału Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jaworznickie wydarzenie jest bowiem jego etapem rejonowym.

Organizatorami „Złotej Kantyczki” są co roku Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Główną nagrodę funduje sosnowiecki biskup pomocniczy, ks. Piotr Skucha.

– Polskie kolędy i pastorałki są piękne, a my, Polacy, bardzo lubimy śpiewać. Śpiew nas łączy – podkreśla bp Piotr Skucha. – Gdy studiowałem w Palestynie, pewnego razu studenci różnych narodowości śpiewali kolędy ze swoich krajów. Podczas gdy większość śpiewających umiała zaśpiewać tylko po jednej zwrotce, to polska grupa dała prawdziwy popis – wspomina.

Jubileuszowy festiwal w Jaworznie cieszył się ogromną popularnością. Jak podkreślali organizatorzy, w kolędowych zmaganiach zmierzyła się rekordowa liczba tzw. podmiotów wykonawczych (czyli solistów, duetów, tercetów, chórów, zespołów itd.).

– O Złotą Kantyczkę walczyło ponad 160 tych podmiotów, w tym ponad 800 osób. Przyjechali do nas z Wrocławia, Limanowej, Raciborza, Żywca, Bielska-Białej, Studzienic k. Pszczyny, Sławkowa, Bytomia, Katowic, Karniowic, Gliwic, Olkusza, Chrzanowa, Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej. Byli też oczywiście wykonawcy z Jaworzna – wymienia Renata Gacek, która „Złotą Kantyczkę” organizuje od pierwszej edycji konkursu. – Inicjatorką festiwalu była przed laty pani Elżbieta Fudro, ówczesna dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6. A mnie przypadła organizacja tego wydarzenia. Warto podkreślić, że historia naszej kolędowej rywalizacji ma już ponad 20 lat, ponieważ na początku odbywały się konkursy międzyszkolne, a dopiero później diecezjalne. Od 2005 roku Kantyczka jest organizowana w ramach MDK-u – wspomina.

To, co najbardziej cieszy organizatorów to na pewno to, że, już od kilku lat, jaworznicki festiwal wykracza poza granice diecezji. Dowodem na to jest uczestnictwo, w różnych edycjach, wykonawców z odleglejszych części Polski, np. z Łodzi, Wrocławia czy spod Limanowej. Rywalizacja odbywa się zawsze z podziałem na wiek. Wykonawcy zmagali się w dwóch kategoriach: soliści i duety oraz zespoły. W ramach 20. festiwalu w kat. przedszkola wygrali Julia Żurawik z PM 15 w Jaworznie oraz Zespół „Iskierki” z jaworznickiego PM 4. W kat. klas I-III szkoły podstawowej pierwsze miejsca zdobyły ex æquo dwie wrocławianki – Bernadeta Dąbrowska i Kalina Kozioł ze Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu. Zwycięskim zespołem była grupa pn. „Serduszka Radości” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach. W kat. klas IV-VIII szkoły podstawowej zwyciężyła Milena Kluczyńska, również z wrocławskiej Szkoły Muzycznej I stopnia. Wśród zespołów jury wybrało „Pozytywki” z Pracowni Pozytywka w Bolesławiu.

W kat. szkół ponadpodstawowych wygrała Julia Mika z II LO w Sosnowcu, a wśród zespołów – „Mało Popularni” z MOPT w Dąbrowie Górniczej. W kat. dorosłych pierwsze miejsce przypadło dwóm podmiotom – Natalii Siekierce z MDK w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach i Duetowi „Cud” z GOK w Dobrej.

Z kolei „Złotą Kantyczkę”, czyli grand prix festiwalu, odebrały z rąk bpa Piotra Skuchy, członkinie zespołu Nelja – Anna Laskowska, Laura Folwaczny i Paulina Łechtańska. Przyznano też nagrodę, ufundowaną przez prezydenta Jaworzna. Otrzymała ją Rozalia Dessauer z Pracowni Pozytywka w Bolesławiu. Nagrodę wręczyła laureatce Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta.

Gwiazdą festiwalu była Magda Anioł, wokalistka, śpiewająca utwory o tematyce chrześcijańskiej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Laureatkami „Złotej Kantyczki” zostały Anna Laskowska, Laura Folwaczny i Paulina Łechtańska
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: