Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Sosina to obecnie jeden wielki plac budowy. Do końca 2020 r. Sosina jest całkowicie wyłączona z eksploatacji! Nie jest to teraz miejsce na spacery. Za przebywanie na terenie budowy osobom nieupoważnionym grożą kary. Strażnicy miejscy kontrolujący Sosinę mogą nakładać mandaty.

Wszyscy cierpliwie czekamy na zakończenie prac, które upiększą i jeszcze bardziej uatrakcyjnią to niezwykle popularne i lubiane nie tylko przez jaworznian miejsce.

piękniej-na-sosinieNa terenie ośrodka mieszkańcy naszego miasta opalają się, pływają, spacerują czy uprawiają sporty. Tutaj również, zwłaszcza w sezonie letnim, odbywa się wiele cieszących się popularnością imprez. W tym roku będzie jednak inaczej, bo na całym terenie ośrodka prowadzone są intensywne roboty. Właśnie kończy się pierwszy etap prac, w którym na terenie ośrodka powstać miała między innymi kanalizacja podciśnieniowa, budynki sanitarne i droga rowerowa wokół zbiornika.

Te prace rzeczywiście zmierzają do finału, ale jednocześnie prowadzimy już roboty w ramach kolejnego etapu rewitalizacji. Zakres też jest spory. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie ośrodka stanąć mają na przykład trzy nowe budynki i ma powstać boisko – wyjaśnia Władysław Leśko, szef firmy Rembud, która realizuje część prac na terenie OWR Sosina.

Wzdłuż południowych i północnych brzegów zbiornika stoją już nowe toalety. Wewnątrz prowadzone są prace wykończeniowe. Nowym wodociągiem do obiektów jest doprowadzana bieżąca woda. Trwają także prace inżynieryjne związane z budową sieci kanalizacji podciśnieniowej. Na drodze dla rowerów wokół akwenu stopniowo pojawia się asfaltowa  nawierzchnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to te prace zakończą się w lipcu. Drugi etap rewitalizacji potrwa do 2020 roku.

Od początku kwietnia trwa też proces oczyszczania dna Sosiny z mułu. Montaż długiego, elastycznego rurociągu na pływakach już się zakończył. Teraz swoje zadanie wykonuje refuler, czyli pogłębiarka ssąca, która działa jak odkurzacz. Pływając po akwenie, zasysa osady denne. Taką metodę oczyszczania dna wybrano nieprzypadkowo. Dzięki zastosowaniu tej technologii prace porządkowe nie stanowią zagrożenia dla całego ekosystemu Sosiny.

Osady przetłaczane są pod ciśnieniem z pływającej platformy rurociągiem na brzeg, gdzie trafiają do filtracyjnych worków. Po odfiltrowaniu wody i przeschnięciu osady wydobyte z dna akwenu zostaną zutylizowane. Procedura nie będzie nieść szkody dla ryb zamieszkujących Sosinę – podkreśla Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Te prace potrwać mogą nawet do końca 2020 roku, bo zgodnie z szacunkami ilość przydennego mułu to między 30 a 40 tysięcy metrów sześciennych. Problemem Sosiny było to, że woda w zbiorniku nie wymieniała się w naturalny sposób. Teraz ma być inaczej. Pomoże w tym nie tylko nowa kanalizacja, ale też stacje pomp, które zasilać będą zbiornik w czystą wodę i odprowadzać wodę “zużytą” do Koziego Brodu. Po zakończeniu inwestycji poprawę odczują też wędkarze, bo zakres prac przewiduje odtworzenie szuwarowisk i montaż pomostów pływających dla wędkarzy. Zagospodarowane zostaną też plaże. Mają być wygodniejsze dla wypoczywających. Będzie też bardziej zielono.

Rewitalizacja Sosiny kosztować będzie ponad 33 mln zł, z czego ponad 20 mln to unijne dofinansowanie. Zakończenie wszystkich prac rewitalizacyjnych planowane jest na przyszły rok.

 

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: