W jaworznie przybywa ogólnodostępnych defibrylatorów. To urządzenie, które pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. Jedno z takich urządzeń zamontowano właśnie na ścianie w holu Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Policyjny AED znajduje się tuż przy dyżurce i można z niego skorzystać o każdej porze.

Wykorzystanie tego urządzenia zwiększa szanse na przeżycie ratowanych osób – podkreśla Michał Nowak, oficer prasowy KMP Jaworzno. – Przez całą dobę defibrylator dostępny jest w siedzibie jaworznickiej policji. Pamiętajmy, że z AED należy skorzystać, jeśli znajduje się ono w niedalekiej odległości od miejsca, w którym udzielamy pomocy. Jeśli jesteśmy sami, w pierwszej kolejności należy zadzwonić na numer 112, a następnie przystąpić do udzielania pomocy zgodnie ze wskazówkami operatora – uczula policjant.

Skrót AED pochodzi od anglojęzycznej nazwy urządzenia – automated external defibrillator (automatyczny zewnętrzny defibrylator). AED krok po kroku instruuje, jak postępować w czasie reanimacji. „Mózgiem” tego sprzętu jest komputer, który działa według zaprogramowanego algorytmu. Algorytm ten jest w stanie zdiagnozować niewłaściwy rytm serca, dzięki odbieranym sygnałom z klatki piersiowej chorego. Gdy zachodzi potrzeba defibrylacji, AED informuje o tym ratownika dźwiękowo i wizualnie. Defibrylator wysyła przez elektrody przylepione do klatki piersiowej impuls prądu stałego do serca. Dzięki temu zaczyna ono bić prawidłowo.

W Jaworznie jest kilka defibrylatorów, które są dostępne całodobowo dla wszystkich potrzebujących pomocy. Znajdują się m.in. na budynkach użyteczności publicznej. AED wisi np. na ścianie gmachu „Sokoła” przy ulicy Mickiewicza 2 (ATElier Kultury), na tyłach Stadionu Miejskiego przy ul. Krakowskiej 8, przy wejściu do Prokuratury Rejonowej (ul. Inwalidów Wojennych 14) i do siedziby jaworznickiego MOPS-u, MZNK i PUP-u (przy ul. Północnej 9b).

Przez całą dobę AED jest dostępny w budynku D Urzędu Miejskiego, gdzie dyżurują strażnicy miejscy. W dwóch innych siedzibach jaworznickiego magistratu (przy ul. Grunwaldzkiej 33 i 52) z defibrylatorów da się skorzystać w godzinach pracy urzędników. Defibrylator znajduje się też w budynku Wodociągów Jaworzno (ul. św. Wojciecha 34), dyspozytorni PKM Jaworzno (ul. Krakowska 9), galerii Galena w Centrum czy w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego (ul. Krakowska 95), a także w ośrodkach zdrowia, szkołach i zakładach pracy, np. w budynkach Grupy TAURON.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Sierż. sztab. Piotr Kulig przy defibrylatorze w jaworznickiej komendzie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska