Stanisław Zieliński i Zbigniew Siewniak, jaworzniccy hodowcy gołębi pocztowych, znów zostali docenieni.

Tym razem ich historia trafiła na łamy międzynarodowego fachowego miesięcznika dla hodowców gołębi pocztowych.

W miesięczniku ukazują się informacje o najlepszych hodowcach w Europie. Obok jaworznickich hodowców na łamach gazety przedstawiono hodowców z Holandii, Niemiec czy Belgii. Zainteresowanie Jaworznem jest w pełni uzasadnione. Stanisław Zieliński i Zbigniew Siewniak sześć razy z rzędu zdobywali mistrzostwo oddziału Jaworzna Okręgu PZHGP Śląsk Wschód. W naszym mieście nikomu się to wcześniej nie udało.

Zainteresowanie naszą hodowlą i sukcesami jest bardzo miłe, ale nie byłoby tego bez zaangażowania, jakie każdego dnia wkładamy w pracę z gołębiami. To pasja, która jest bardzo wymagająca. Zajmuje kilka godzin dziennie, dlatego śmieję się czasem, że sukcesy w tym sporcie mogą odnosić tylko emeryci, bo właśnie oni mogą tak naprawdę poświęcić się hodowli – podkreśla Zbigniew Siewniak.

Zajęć rzeczywiście nie brakuje, bo o ptaki, które startują w konkursach, trzeba wyjątkowo dbać. Hodowcy jak ognia boją się ptasich chorób, które mogą zniweczyć ich wieloletnią pracę. Gołębie regularnie ogląda więc weterynarz. Drobniejsze zabiegi wykonują sami hodowcy. Ptaki codziennie mają obloty. W tym czasie sprzątany jest gołębnik i przygotowywana odpowiednia karma. Musi zawierać nie tylko wszystkie potrzebne składniki. Jedzenie jest zróżnicowane w zależności od sezonu. Co innego jedzą gołębie, kiedy są poddawane dużemu wysiłkowi fizycznemu, na przykład gdy mają przelecieć tysiąc kilometrów, a co innego serwuje im się poza sezonem lotowym.

Mimo sukcesów hodowcy z Jaworzna nie osiedli na laurach. Ich gołąb zdobył pierwsze miejsce podczas okręgowej wystawy gołębi pocztowych, która odbyła się w grudniu 2017 r. w Trzebini. To zwycięstwo daje możliwość reprezentowania okręgu podczas wystawy ogólnopolskiej, która za kilka dni odbędzie się w Sosnowcu.

W Trzebini wystawiliśmy siedem gołębi. W różnych kategoriach nasze ptaki zdobyły trzy miejsca pierwsze, dwa drugie i jedno czwarte – wspomina Zbigniew Siewniak.

Ogólnopolska wystawa w Sosnowcu

67. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych, na której zaprezentowany zostanie gołąb z jaworznickiej hodowli, odbywać się będzie w Hali Expo w Sosnowcu w dniach od 12 do 14 stycznia. Wystawa towarzyszyć będzie jubileuszowym, bo dziesiątym, Międzynarodowym Targom Gołębi Pocztowych. To najważniejsze spotkanie hodowców z Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu roku. Targi odwiedza co roku kilkanaście tysięcy hodowców z Polski i zagranicy.

Tekst i zdjęcie: Grażyna Dębała

Zobacz także: