W piątek, 16 września, na Rynku otwarto wystawę upamiętniającą 7. Kompanię Rezerwy Policji Państwowej, która stacjonowała w Jaworznie w latach 1936-1939. Ekspozycję oglądać można będzie do końca listopada. W programie piątkowego wydarzenia znalazło się też rozstrzygnięcie diecezjalnego konkursu dla dzieci, młodzieży i dorosłych pt. „Polscy policjanci w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej” oraz koncert pieśni patriotycznych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, w tym Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta Jaworzna i radni. Wśród gości znaleźli się również m.in. Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN-u w Katowicach, i ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Ekspozycja prezentuje historię elitarnej, policyjnej kompanii, jednej z kilkunastu jednostek tego typu w Polsce, które brały udział w akcjach specjalnych i reprezentowały policjantów podczas ważnych, ogólnopolskich uroczystości. Policyjni rezerwiści wyjątkowo zasłużyli się dla obronności kraju. Wielu z nich oddało życie za ojczyznę, inni trafili do niewoli. – Polscy policjanci nie zaprzestali walki wraz z zakończeniem wojny obronnej Polski. Wielu przedostało się na Zachód i wstępowało do tworzących się tam Polskich Sił Zbrojnych, w szeregi cichociemnych, do partyzantki – podkreślił mł. insp. dr Piotr Uwijała, komendant miejski policji w Jaworznie, który przygotował scenariusz wystawy wespół z Adrianem Ramsem z Muzeum Miasta Jaworzna. O projekt graficzny ekspozycji zadbał Sławomir Śląski z MMJ.

Przemysław Dudzik, dyrektor MMJ, podkreślił, że to kolejna ekspozycja, którą pracownicy muzeum przygotowali również razem z katowickim oddziałem IPN-u.

Kolejne święto jaworzniccy policjanci będą mieć 23 września, kiedy komenda miejska zyska sztandar, a w parku miejskim przy ul. Zielonej zostanie odsłonięty obelisk, upamiętniający policjantów 7. kompanii.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Dzięki wystawie jaworznianie mają okazję poznać historię bohaterów 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: