Do końca września potrwają jeszcze końcowe prace, związane z modernizacją budynku Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie. Obiekt, który jest remontowany na zlecenie TAURONU Wydobycie, będzie jedną z najnowocześniejszych szkolnych placówek w Jaworznie. Zanim uczniowie pojawią się w jego murach, przez pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego będą się uczyć jeszcze w tymczasowej siedzibie SP 20, czyli przy Sportowej 1.

Modernizacja byczyńskiego gmachu SP 20 była konieczna. Z powodu szkód górniczych zaczęły pękać podłogi i ściany. Nauka w takich warunkach stała się niemożliwa. Dlatego w listopadzie 2018 roku uczniowie i pracownicy byczyńskiej podstawówki musieli przeprowadzić się w inne miejsce. Starsze klasy kontynuowały naukę w zastępczej siedzibie przy ul. Sportowej 1 (okolice Rogatki), a młodsze w pomieszczeniach klubu MCKiS Niko w Byczynie. Po pewnym czasie i one zostały przeniesione na Sportową.

Tymczasem spółka TAURON Wydobycie, której kopalnia Sobieski prowadziła fedrunek m.in. pod Byczyną, zobowiązała się do naprawienia szkód. Po dogłębnych analizach, czy budynek przy ul. Nauczycielskiej można uratować, eksperci dali ku temu zielone światło. Gmach wymagał jednak kompleksowego remontu, który musiały poprzedzić prace wzmacniające i uszczelniające górotwór. Dopiero gdy się zakończyły, mogła rozpocząć się gruntowna modernizacja szkoły.

Dzięki niej, SP 20 zmieniła się nie do poznania. Naprawiono popękane ściany sali gimnastycznej i łącznika prowadzącego do głównej części budynku szkoły. Położono nowe posadzki, na ścianach pojawiły się nowe płytki. Wymieniono stolarkę okienną i wstawiono nowe szyby. Zmodernizowane zostały też instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjna i odgromowa. Remontowi została poddana także szkolna kuchnia. Szkoła zyskała też nowe ogrodzenie, nawierzchnię boisk, bieżni i skoczni oraz dziedzińca.

– Obecnie prowadzone są próby i badania nowej instalacji elektrycznej, m.in. prawidłowości działania instalacji przeciwpożarowej, uruchamiania głównego wyłącznika prądu, pomiaru natężenia oświetlenia podstawowego i ewakuacyjnego – wyliczają urzędnicy z jaworznickiego magistratu. – Dokumenty z przeprowadzonych prób są niezbędne do odbioru budynku przez służby Państwowej Straży Pożarnej i sanepidu. Odbiór planowany jest we wrześniu tego roku – informują.

Po odbiorach przyjdzie czas na porządkowanie i przygotowanie obiektu do tego, by mogły rozpocząć się w nim zajęcia. Szkoła musi zostać jeszcze umeblowana i wyposażona w zupełnie nowe sprzęty i pomoce techniczne. Dopiero wtedy byczyńscy uczniowie wrócą, już na stałe, w mury swojej podstawówki. – Już niebawem dzieci i młodzież z Byczyny będą się uczyć w gruntownie zmodernizowanej, nowoczesnej, dobrze wyposażonej szkole – podkreślił na wtorkowej sesji Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Boisko zyskało nową nawierzchnię
| fot. Materiały UM Jaworzno