W ramach XIX Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Jawor na scenach Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury stanęli młodzi utalentowani mieszkańcy Jaworzna, a także Katowic, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Chorzowa czy Chrzanowa. Jurorzy oceniali występy surowo. Zdarzały się przeglądy, podczas których pierwszych nagród nie przyznano. Młodzi ludzie przekonywali jednak, że już sam występ jest dla nich nobilitujący.

Za nami przeglądy: teatralny, taneczny, wokalny, recytatorki i plastyczny. Występy przedszkolaków odbędą się 14 maja. Młodzi artyści na scenie dali z siebie wszystko. Jurorzy chwalili uczestników za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowania do festiwalu.

Grupy, które nagrodziliśmy podczas przeglądu tanecznego, zaprezentowały naprawdę wysoki poziom. Oglądanie tych występów było przyjemnością, a wybór najlepszych wcale nie był prosty – mówi Ewelina Karweta, przewodnicząca jury podczas przeglądu tanecznego.

Uczestnicy nie kryli, że do występów przygotowywali się starannie. Mimo to wpadki się zdarzały. Czasem ktoś zapomniał tekstu, innym razem nie udało się taneczne podnoszenie. Młodzi artyści z gracją starali się wybrnąć z kłopotów. Zdecydowana większość występów była jednak udana.

Przygotowywałem się przez miesiąc. Teksty pomogła mi wybrać mama. Jestem zadowolony ze swojego występu. Poszło dobrze – ocenia Marek Kuźma ze Szkoły Podstawowej nr 15.

Przyszedł czas na podsumowania.

Mniej młodych artystów przyjeżdża na festiwal. Dawniej przeglądy trwały dłużej, bo więcej było uczestników. Być może trzeba będzie zmienić formułę, by zachęcić do uczestnictwa w Jaworze  – konkluduje Urszula Warszawska, przewodnicząca jury podczas przeglądu teatralnego.

Przed nami koncert galowy, podczas którego wystąpią wszyscy laureaci XIX Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Jawor. Koncert odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury w piątek, 24 maja. Gala rozpocznie się o godzinie 11.

Organizatorami Festiwalu są Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków.

Tekst: Grażyna Dębała