Pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Warto się do tego przygotować. Specjaliści radzą, by sprawę z dzieckiem omówić, spokojnie i rzeczowo opowiadając o zmianach, jakie czekają rodzinę.

– Przede wszystkim musimy powiedzieć dziecku, że po nie wrócimy i kiedy to nastąpi. Nie chodzi tu o podawanie dokładnej godziny, tylko o ustalenie ram czasowych. Można powiedzieć dziecku na przykład, że odbierzemy je zaraz po obiedzie – tłumaczy Michalina Macek, kierownik i terapeutka środowiskowa w Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży „AZYMUT”, która działa w strukturach jaworznickiego Zespołu Lecznictwa Otwartego.

Warto zadbać o dobre rozpoczęcie dnia i wstać nieco wcześniej, by zyskać więcej czasu na spokojne przygotowania. – Pośpiech nie sprzyja dobremu nastrojowi, a dzieci są empatyczne. Szybko udzieli im się zły nastrój rodzica – przestrzega Michalina Macek.

Godziny wstawania i odprowadzania dziecka do przedszkola powinny być regularne. Dzięki temu maluchowi łatwiej będzie się przystosować do nowego rytmu dnia. Dziecko musi zrozumieć, że wyjście do przedszkola nie jest jednorazową przygodą, a nową normą. Specjalistka radzi też, by się nie poddawać, gdy maluch płacze i odmawia wejścia do placówki. – Robienie przerw od przedszkola nie jest dobrym wyjściem, bo później będzie jeszcze trudniej zachęcić malca do powrotu do placówki – opowiada pani Michalina.

W przypadku dziecka, które nie uczęszczało wcześniej do żłobka czy klubiku dziecięcego, pierwsze dni w przedszkolu nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny. Potem czas pobytu można stopniowo wydłużać.

Do przedszkola dziecko odprowadzić powinien rodzic, który jest bardziej opanowany. Mama czy tata nie mogą pozwolić sobie w obecności pociechy na wzruszenie lub stres, bo może to wywołać niepokój u debiutanta. Nie powinniśmy też w pierwszych tygodniach przygody z przedszkolem obowiązku odprowadzania i odbierania pociechy z przedszkola scedować na dziadków czy innych członków rodziny. – Rozpoczęcie przedszkola to niezwykle ważny moment dla dziecka i jego rodziców, który może jednoczyć i cementować więź rodzinną. Dlatego rodzice powinni przez to przejść razem z dzieckiem – tłumaczy specjalista z poradni „AZYMUT”.

Pożegnanie z dzieckiem powinno być krótkie i stanowcze. Jeśli dochodzi do ataków histerii u dziecka, wynikających z lęku separacyjnego, należy zachować spokój. – Ważne, by przekonywać dziecko, że przedszkole to bezpieczne miejsce, w którym czeka je świetna zabawa. Nawet jeśli sami głęboko przeżywamy rozłąkę z dzieckiem, nie możemy tego dać po sobie poznać. Dziecko momentalnie wyczuje negatywne emocje, które nam towarzyszą, i będzie to dla niego sygnał, że jest zagrożone. Wtedy przedszkole będzie wywoływało strach i wielką niechęć – tłumaczy pani Michalina.By dziecko uczęszczało do prze

dszkola z większym entuzjazmem, warto pokazać mu, że to ważne osiągniecie. Debiut można uczcić rodzinnym wypadem na lody czy wycieczką. – Rodzice powinni powtarzać dziecku, że są dumni z tego, że ich pociecha jest już przedszkolakiem. Po powrocie z przedszkola trzeba poświęcać dziecku jak najwięcej czasu – radzi Michalina Macek.

Natalia Czeleń

Michalina Macek z poradni „AZYMUT” radzi, by dużo rozmawiać z dzieckiem i w ten sposób pomóc mu przejść przez pierwsze tygodnie pobytu w przedszkolu | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: