Właśnie mija pierwszy rok, od kiedy przedszkolaki z Łubowca uczą się i bawią w rozbudowanej, wyremontowanej, nowoczesnej i wygodnej siedzibie. Maluchy korzystają z przestronnych, doskonale wyposażonych sal i pięknego ogrodu. Wszyscy chwalą sobie te zmiany.

W ramach remontu dostaliśmy więcej niż mogliśmy sobie wymarzyć. Bardzo to doceniamy i każdy sprzęt, jakim dysponujemy, jest naprawdę dobrze wykorzystany – podkreśla Ewa Duszyk, dyrektor PM 24.

Przy ulicy Czwartaków w Łubowcu powstał zupełnie nowy budynek o powierzchni przeszło 1541 m kw. Obiekt wyposażony został w nowoczesne instalacje, w tym centralnego ogrzewania wraz z montażem głębinowej pompy ciepła, ciepłej wody użytkowej wraz z montażem paneli solarnych, wentylacji i klimatyzacji, nagłośnienia, a nawet monitoringu. Poza tym przedszkole zostało świetnie wyposażone. Dzieci do dyspozycji mają nie tylko piękne zabawki. Maluchy korzystają z zimowego ogrodu, gdzie same sadzą rośliny, a później o nie dbają. Mają też kuchnię z całym potrzebnym wyposażeniem, gdzie uczą się gotować, ale nie tylko tego.

Jedna z przedszkolnych grup w sali zabaw | fot. Grażyna Dębała

Nikt nie powiedział, że czytania można się uczyć wyłącznie w oparciu o elementarz. Dzieci najchętniej i najszybciej przyswajają wiedzę, dla której od razu widzą praktyczne zastosowanie. W naszej kuchni uczą się więc nie tylko przygotowania prostych potraw, ale też liczenia czy właśnie czytania. Są bardziej zmotywowane do tego, by poznawać litery, kiedy potrzebują odczytać przepis – opowiada Ewa Duszyk.

Przedszkole ma też doskonały sprzęt do rehabilitacji. Są sala doświadczania świata, przytulne gabinety psychologiczne i Neuroforma, specjalne urządzenie, które pozwala rehabilitować dzieci z autyzmem czy niepełnosprawnościami ruchowymi. Maluchy, ćwicząc z wykorzystaniem tego sprzętu, świetnie się przy okazji bawią.

Dziś Przedszkole Miejskie nr 24 ma 122 przedszkolaków w ośmiu przedszkolnych oddziałach. Cztery z nich to oddziały specjalne, do których chodzą maluchy z niepełnosprawnościami. Przedszkolaki chętnie korzystają też z ogrodu, gdzie organizowane bywają przedszkolne uroczystości. To właśnie w ogrodzie świętowano Dzień Matki i Dzień Dziecka. W poniedziałek (7 czerwca) dzieci odwiedzili z okazji ich święta strażacy i zaprezentowali im sprzęt gaśniczy.

Sala doświadczania świata i przedszkolna kuchnia | fot. Grażyna Dębała

Oprócz występów dzieci, w ogrodzie były również warsztaty edukacyjne z glottodydaktyki ojczystojęzycznej. Dzieci razem z mamami prezentowały naukę przez zabawę z wykorzystaniem metod glottodydaktyki profesora Bronisława Rocławskiego. Tymi metodami dydaktycznymi pracujemy w całym przedszkolu, również z dziećmi z niepełnosprawnościami – opowiada dyrektorka PM 24.

W Jaworznie już ponad 50 nauczycieli z przedszkoli, szkół, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ukończyło kurs glottodydaktyczny.

Grażyna Dębała

Przedszkolaki zachwycone były strażackim wozem i sprzętem | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: