Kolorowe i jasne sale oraz nowoczesne łazienki czekały na dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 4 przy ul. Wyzwolenia 4 w Ciężkowicach, gdzie niedawno zakończył się gruntowny remont. Po przeprowadzeniu tej inwestycji budynek stał się bardziej przyjazny dla przedszkolaków. Prace pochłonęły ponad 3 mln zł.

– Przedszkole przeszło diametralną zmianę. Pomieszczenia zostały powiększone. Sale są teraz przestronne i jasne. Każda posiada swój odrębny sanitariat. Dodatkowo została zainstalowana winda osobowa. Całkowicie zmodernizowano też kuchnię. Stary piec węglowy zastąpiły nowoczesne urządzenia, nawiewy i pojawiła się klimatyzacja – wymienia Joanna Szymiec-Ciołczyk, dyrektor placówki.

Remont Przedszkola Miejskiego nr 4 w Jaworznie rozpoczął się jeszcze w lipcu. W ramach prac rozbudowano budynek i dostosowano go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zabudowany został wewnętrzny dziedziniec, co pozwoliło na wydzielenie szatni dla dzieci na parterze oraz pomieszczeń administracyjnych na piętrze. Prace zakończyły się w grudniu 2022 roku. Potem trzeba było jeszcze przeprowadzić porządki i przygotować sale na powrót przedszkolaków. Dzieci wróciły do ciężkowickiej siedziby przedszkola na początku lutego. Czekało tam na nie wiele miłych niespodzianek. – Zmodernizowane przedszkole jest zaplanowane na sześć oddziałów, z których każdy będzie mógł przyjąć 20 dzieci – mówi dyrektor przedszkola.

Od września do placówki będzie więc uczęszczać 120 dzieci. Obecnie w jego strukturach w zajęciach dydaktycznych udział bierze 148 dzieci, w tym sześcioro małych obywateli Ukrainy.
W czasie remontu przedszkolaki i ich opiekunowie korzystali z gościny w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie. – Dyrektor szkoły, Natalia Kamińska, bardzo serdecznie nas przyjęła i dołożyła wszelkich starań, abyśmy czuli się jak w domu – wspomina dyrektor ciężkowickiego przedszkola.

Całkowity koszt remontu budynku ciężkowickiego przedszkola to blisko 3,5 mln zł, ale inwestycja była dofinansowana ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Ponad 1 mln 350 tys. zł pochodziło ze środków zewnętrznych.

Budynek Przedszkola Miejskiego nr 4 w Jaworznie powstał w 1906 roku.

NC

W styczniu pracownicy przedszkola prowadzili przeprowadzkę, porządki oraz umeblowali wyremontowaną siedzibę przedszkola | fot. Materiały PM nr 4

Zobacz także: