Do projektu ”Niebieskie Lato” zaprosiliśmy dzieci w spektrum autyzmu i dzieci neurotypowe. Chcieliśmy by poznały na wzajem siebie , swoje postrzeganie na świat i inność . Efekty przeszły nasze wszystkie oczekiwania. Dzieci biorące udział w naszych warsztatach wykazały się ogromna wrażliwością, uważności, tolerancją i otwartością. Akceptowały się na wzajem bez zbędnych słów i tłumaczeń. 

Dla części było to pierwsze spotkanie z teatrem, dla innych kolejne, ale to także nie miało większego znaczenia. Bo teatr jest magią i jest w nim miejsce dla każdego.
W efekcie dwutygodniowych warsztatów powstał spektakl pt. Niebiescy jadą w świat, zrealizowany w formule teatru ruchu z elementami pantomimy i teatru cieni. Opowiedzieliśmy o wakacjach, niebieskich podróżach i wrażliwości, nie tylko osób w spektrum, ale wszystkich. Bo przecież tak na prawdę jesteśmy podobni, choć tak pięknie potrafimy się różnić. Jedyne czego żałujemy to tego, że latoteatralną przygoda minęła zbyt szybko!

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej zdjęć -> TUTAJ

 

Fot. Andrzej Pokuta