Czy jest ktoś, kto nie słyszał o bitwie pod Grunwaldem? Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Szczakowej nie tylko słyszeli, ale też potrafią o niej dużo powiedzieć. Z okazji 609. rocznicy rozegrania tej bitwy mieszkańcy miasta, tradycyjnie już, świętowali to znakomite zwycięstwo Polaków nad Krzyżakami.

W niedzielę (7 lipca), festyn rodzinny “W rocznicę Grunwaldu” rozpoczęła msza święta w kościele św. Elżbiety Węgierskiej, a po niej przystąpiono do oficjalnych uroczystości, związanych ze składaniem kwiatów pod najstarszym w mieście Pomnikiem Grunwaldu. Pomnik ten, znajdujący się przy kościele, został wzniesiony z okazji pięćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i jest on ważnym miejscem dla mieszkańców Szczakowej. Kamienny pomnik zwieńczony orłem, zdobi tablica z napisem: “1410-1910 GRUNWALD PRAOJCOM NA CHWAŁĘ BRACIOM NA OTUCHĘ”.

Pamięć o historycznym starciu wojsk polsko-litewskich, prowadzonych przez polskiego króla Władysława II Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda, przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu dowodzonemu przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena, obchodzona jest w Szczakowej od kilkunastu lat. W obchodach kolejnej rocznicy wzięli udział: Prezydent Miasta Paweł Silbert, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, Poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, jaworznickich stowarzyszeń, reprezentacje szkół, Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna oraz zespoły śpiewacze: “Jaworznianki”, “Szczakowianki”, chór MCKiS “Sokół” oraz mieszkańcy miasta.

Po oficjalnych uroczystościach uformował się barwny korowód, który przy brzmieniu orkiestry Elektrowni Jaworzno Tauron Wydobycie, prowadzony przez Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Chrzanowa, wyruszył na plac przed Domem Kultury, gdzie został przywitany dźwiękami “Bogurodzicy”- najstarszej polskiej pieśni religijnej. Po oficjalnym powitaniu rozpoczęła się bardziej rozrywkowa i rodzinna część festynu. W programie imprezy przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Duże zainteresowaniem cieszyła się Wioska Szlachecka, która zaprezentowała się w pięknej scenografii i historycznych kostiumach. Szlachcice prowadzili konkursy, zabawy, a także uczyli chętnych gry na rogu – mówi Agata Stelmachów, kierownik Domu Kultury.

Nie brakowało też śmiałków, którzy chcieli spróbować swych sił przy stanowisku kowalstwa. Można było zmierzyć się z tą niełatwą sztuką,wykuwając drobne przedmioty.

Strefa artystyczna pozwoliła nie tylko dzieciom, ale także dorosłym na rękodzieło papierowe, gliniane i drewniane. Miłośnikom muzyki organizatorzy zaoferowali występ Dariusza Feca, a ten zagrzewał publiczność do tańca.

Dla wszystkich gości przewidziany był poczęstunek w postaci świeżego chleba ze smalcem i ogórka kiszonego. Nasza jaworznicka woda, którą dostarczył na MPWiK podawana była z cytryną i miętą, a chętnych na kubeczek zimnej wody nie brakowało.

Nagrody ufundowało Miejskie Centrum Kultury i Sportu, festyn był współfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a o poczęstunek zadbali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna. Nad całością imprezy czuwał Pan Tadeusz Kaczmarek, który, jak co roku, mocno zaangażował się w organizację. Serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

grunwald-2019

grunwald-2019

 

Zobacz także: