80 uczniów jaworznickich szkół podstawowych wzięło udział w Mikołajkowym Turnieju Minisiatkówki Glinka Academy.

Turniej odbył się w piątek, 30 listopada w Hali Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Osiedlu Stałym.

W zawodach wystartowali uczniowie klas 4, 5 i 6 Szkół Podstawowych nr: 3, 5, 14 i 16, doskonalący swoje umiejętności pod okiem trenerów Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka, prowadzonego przez doświadczonego i utytułowanego jaworznickiego trenera i pedagoga, Romualda Engela. Dzięki uczestnictwu w Glinka Academy młodzi zawodnicy mogą m.in. brać udział w rozgrywkach, takich jak te, przeprowadzone w miniony piątek.

UKS Jedynka jest jednym z 25 klubów sportowych w Polsce, które zostały wybrane przez Glinka Academy. Warunkiem oprócz potencjału klubu, było zapewnienie wsparcia ze strony miasta, co w naszym przypadku również zostało spełnione. Dzięki zaangażowaniu Tadeusza Kaczmarka, przewodniczącego Rady Miejskiej, a wcześniej wiceprezydenta miasta oraz Romana Jońcy, kierownika Referatu Kultury i Sportu UM oraz Łukasza Kolarczyka, naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM i zapewnieniu naszemu klubowi dodatkowego wsparcia finansowego, które było wymagane w projekcie, możemy teraz brać udział w tych prestiżowych rozgrywkach – tłumaczy Łukasz Senderowski, wiceprezes ds. organizacyjnych UKS Jedynka.

Minisiatkówka to rozgrywki przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Zasady są uproszczone względem tych obowiązujących w piłce siatkowej. Jest mniejsze pole gry, są mniejsze piłki, a drużyny liczą 2, 3 lub 4 zawodników. Mecze trwały dwa sety (do 15 punktów), a jeśli w tym czasie nie udało się ich rozstrzygnąć, rozgrywany był tie-break (do 11). Przyznano nagrody, zarówno dla najlepszej szkoły całych zawodów, jak i w poszczególnych kategoriach wiekowych (klasy od 4 do 6).

Nagrodzeni zostali też najlepsi zawodnicy. W klasyfikacji ogólnej bezkonkurencyjni okazali się młodzi siatkarze ze Szkoły Podstawowej nr 16. Zdobyli oni pierwsze miejsce, zarówno w rozgrywkach klas 6 (drużyny czteroosobowe – czwórki), jak i klas 5 (trójki). W najmłodszej kategorii wiekowej (dwójki) uplasowali się na trzeciej pozycji.

Recepta na sukces, to praca, praca i jeszcze raz praca. No i wyławianie takich talentów, jakie dziś mogliśmy oglądać. Ważne też, żeby odpowiednio motywować chłopców, pokazywać im, że doceniamy ich pracę. Mamy przecież najlepszą ligę na świecie, jesteśmy mistrzami świata, trzeba tę sytuację wykorzystać i promować siatkówkę – zauważa Mirosław Olekszak, nauczyciel wuefu w SP 16 i trener UKS Jedynka.

W kategorii dwójek najlepsza była SP 5, na drugim miejscu znalazła się SP 14, a najlepszym zawodnikiem został Jakub Woś. W trójkach na drugim miejscu była SP 14, na trzecim SP 5, a najlepszy
indywidualnie był Karol Olszewski. W najstarszej grupie drugie miejsce miała SP 3, trzecie SP 5, a najlepszym zawodnikiem był Sebastian Wrona. Najlepszym drużynom i zawodnikom puchary wręczał zawodnik pierwszoligowej drużyny siatkarskiej MCKiS Jaworzno, Mateusz Pietras.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: