Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do udziału w projekcie edukacyjno-artystycznym Niebieski Ogród.

Niebieski Ogród to miejsce, w którym rosną wyjątkowe rośliny. Każda jest inna, rzadka, wymaga uwagi, indywidualnej pielęgnacji i troski. W Niebieskim Ogrodzie jest miejsce dla wszystkich, bez wyjątku. Można liczyć na zrozumienie, szacunek i wsparcie. To unikalna przestrzeń, gdzie nie oceniamy przez pryzmat narzuconej “normalności”. Nie ważne, czy masz niebieski umysł, niebieskie włosy, wyróżniające się ubranie, czy urosłeś wysoko do nieba albo jesteś bliżej ziemi. Jesteś inny, to dobrze. Każdy z nas jest inny, możemy się pięknie różnić od siebie. Bycie innym nie musi i nie powinno wykluczać z ról społecznych oraz ograniczać. Inność jest dobra i trzeba ją pielęgnować. Pielęgnujemy naszą indywidualność, a wspólnym mianownikiem, gdzie spotykamy się i doświadczamy tego, jest przestrzeń teatru szeroko pojętej sztuki — gdzie niejednokrotnie “rodzimy się na nowo”. Mimo różnic mamy podobne jak nie takie same, potrzeby — bliskość, potrzebę akceptacji, zrozumienia oraz poczucia bezpieczeństwa.

Niebieski Ogród to projekt integracyjny, o charakterze edukacyjno-artystycznym, w którego trakcie zostaną zrealizowane warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Chcemy zaprosić do niego osoby ze specjalnymi potrzebami — w tym będące w spektrum autyzmu, ich neurotypowych rówieśników oraz osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Motywem przewodnim projektu będzie inność w bardzo szerokim polu znaczeniowym. Wszystkie działania oparte będą na założeniach teatru ruchu z elementami pantomimy. Przy pomocy ruchu, światła i muzyki wykreujemy unikalną przestrzeń Niebieskiego Ogrodu. Warsztaty skupią się na zajęciach ruchowych, muzycznych, scenograficznych i kostiumowych, pracy z ciałem — gestem i mimiką, arteterapii. Efektem warsztatów teatralnych będzie spektakl finałowy. Chcemy, by na każdym etapie uczestnicy mieli wpływ na wszystkie elementy projektu i spektaklu finałowego, by rozwijali swoją kreatywność, intuicję i wrażliwość artystyczną. Uzupełnieniem projektu będzie książeczka edukacyjna “Jestem inny i cóż z tego”.

Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 12-19 lat.

Czas realizacji: wrzesień-listopad 2024.

Pomysł i realizacja Katarzyna Pokuta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program: Edukacja Kulturalna 2024.

Aktualności z jaworznickich imprez kulturalnych

Projekty kulturalne MCKiS Jaworzno

Zobacz także: