Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: domkultury@mckis.jaworzno.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 19.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Instruktor: Angelina Więckowska, Renata Palęga

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku 4-6 lat pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca. Służą także zaspokojeniu potrzeb ruchu.

Instruktor: Paulina Kurkowska

Pracownia teatralna istnieje od początku działalności szczkowskiego Domu Kultury. Teatr stwarza korzystne warunki rozwoju dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Rozwija pasję i zainteresowania, wyzwala twórcze emocje i kreatywność, poszerza słownictwo, wpływa na postawy moralne, kształtuje osobowość, kształci pamięć, eliminuje nieśmiałość.

Instruktor: Marcin Miliński

Celem zajęć jest rozbudzenie ciała, otwarcie emocjonalne, uruchomienie wyobraźni za pomocą działań fizycznych i pracy nad tekstem. W trakcie uczestnicy działać będą indywidualnie oraz grupowo nad łączeniem poszczególnych składowych warsztatu aktora w proste, a następnie skomplikowane improwizacje fizyczne  i emocjonalne interpretacje danego utworu. Poznając, eksplorując, każdy z elementów aktorskiego rzemiosła, adepci w świadomy i zbalansowany sposób rozwijają swoje umiejętności.

Instruktor: Piotr Topolski

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach, prezentując układy taneczno-marszowe do orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zwierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. Dom Kultury podjął się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz to wyzwanie jest kontynuowane.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Na zajęciach ceramicznych dla dzieci oraz młodzieży, każdy uczestnik może samodzielnie rozwijać swoją kreatywność. Bez ograniczeń eksplorując nowe teorie artystyczne i oczywiście po dziecięcemu bawiąc się, pracują z gliną oraz poznają inne techniki plastyczne, oraz rękodzielnicze. Na zajęciach zdobywamy wiedzę o tym, jak lepić z glinianych form, modelować i tworzyć autorskie prace przestrzenne. Ozdabiamy pracę za pomocą szkliw, szkła oraz farb angob-owych. W miarę uczestniczenia na zajęciach dzieci poznają coraz bardziej zaawansowane techniki ceramiczne i zdobienia. Niezależnie jednak od poziomu zaawansowania efektem są coraz to piękniejsze prace, które dzieci z dumą i radością zabierają do domu.

Instruktor: Dominika Jarska

Nauka śpiewu to ogół działań mających na celu rozwój naszych wokalnych umiejętności.
Polega to na robieniu konkretnych rzeczy, które pozwalają nam przejąć kontrole nad swoim głosem i wykrzesać z niego, co tylko się da. Chodzi tu najczęściej o wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, głównie ćwiczeń wokalnych, oddechowych i fizycznych.
Na lekcji uczniowie i uczennice wykonują ćwiczenia oddechowe (które powinny być także powtarzane w domu), ćwiczenia wokalne rozwijające brzmienie i skale głosu, a także pracują nad właściwą dykcją. W dalszym przebiegu wspólnej pracy śpiewają utwory z muzycznej literatury wokalnej, zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej, a także pracują nad interpretacją wybranych utworów.

Instruktor: Jadwiga Hild

Fortepian to jeden z najszlachetniejszych instrumentów, który może z powodzeniem otwierać dla nas magiczny świat dźwięków. Jeśli szukasz zajęć dodatkowych dla Twojego dziecka, to nauka gry na fortepianie może być strzałem w dziesiątkę.
Na lekcjach dla początkujących uczniowie poznają muzyczna pisownie, czyli nuty, ich wartości i położenie na pięciolinii oraz ich przynależność do klawiatury. Uczą się układać ręce na klawiaturze i wydobywać w sposób naturalny, ale właściwy pierwsze dźwięki. Graja znane im melodie najpierw w bardzo prostych a z biegiem czasu coraz trudniejszych układach. Kolejnym ważnym aspektem jest koordynacja gry dwiema rękami, a w dalszym przebiegu nauki praca nad utworem, czyli dynamika, artykulacja (poziom natężenia i łączenia dźwięków) i styl wykonania.

Instruktor: Jadwiga Hild

Zajęcia skierowane dla dzieci od 7 lat. Na cotygodniowych spotkaniach uczestnicy będą poznawać technikę origami, wykonywać przeróżne prace z papieru i dobrze się bawić.

Instruktor: Renata Palęga

Zajęcia skierowane są dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podczas zajęć uczestnicy będą tworzyć płaskie i przestrzenne prace z włóczki; zwierzątka, ozdoby, kartki świąteczne.

Instruktor: Renata Palęga

Warsztaty skierowane dla dzieci. Na zajęciach z rękodzieła uczestnicy mogą rozwijać swoją  kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa to pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Na warsztatach dzieci uczą się podstaw szycia, pirografii, rysunku, malarstwa, malowania na szkle oraz majsterkowania. Rękodzieło artystyczne pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień.

Instruktor: Agata Woszczyna

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Dyrygent: Irena Skakuj
Akompaniament: Zygmunt Kobiałka

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Instruktor: Wiesław Grzywa

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki pracy, np. scrapbooking, szydełkowanie, makrama, szycie ręczne.

Zajęcia odbywają się według planu – informacje publikowane na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się raz miesiącu – informacje o warsztatach publikowane są na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Agata Woszczyna

Trening umysłu i relaksacja, zajęcia z elementami arteterapii. Zajęcia ogólnorozwojowe, poprawiające uwagę, koncentrację, pamięć, spotrzegawczość, a także rozbudzające kreatywność.

Instruktor: Anita Mika

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Instruktor: Anita Mika

Zajęcia lepienia z gliny są dla wszystkich, początkujących oraz wtajemniczonych, Poznajemy na nich jakie możliwości daje nam praca z gliną, nauczymy się technik lepienia oraz jej szkliwienia. Na zajęciach można realizować swoje autorskie pomysły lub kierować się w swojej twórczości tematem podanym przez Instruktora. Gdy prace zostaną, wypalone można zabrać swoje dzieło sztuki do domu.

Instruktor: Dominika Jarska

Celem zajęć jest rozbudzenie ciała, otwarcie emocjonalne, uruchomienie wyobraźni za pomocą działań fizycznych i pracy nad tekstem. W trakcie uczestnicy działać będą indywidualnie oraz grupowo nad łączeniem poszczególnych składowych warsztatu aktora w proste, a następnie skomplikowane improwizacje fizyczne  i emocjonalne interpretacje danego utworu. Poznając, eksplorując, każdy z elementów aktorskiego rzemiosła, adepci w świadomy i zbalansowany sposób rozwijają swoje umiejętności.

Instruktor: Piotr Topolski

PLAN DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

NA MIESIĄC MAJ 2023

DOMU KULTURY im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej

4 maja, godz. 11.00-12.30
„Prezent dla mamy” – warsztaty ceramiczne tworzenia biżuterii dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (płatne)

4 maja, godz. 16.00
„Marsz ku historii”- trasa Nordic Walking z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja: Dobra – Pomnik Tadeusza Kościuszki

9, 16 maja, godz.17.00-18.30
„Serweta, rozeta, kobieta” – warsztaty szydełkowania dla dorosłych (kontynuacja zajęć kwietniowych)

11, 18 maja, godz. 16.00-17.30
„Ozdabiamy drewniany chustecznik” – warsztaty decoupage dla dorosłych (płatne)

11, 25 maja, godz. 17.00-18.30
„Czas dla nas”- warsztaty dla dorosłych, zegar ścienny (płatne)

15 maja, godz. 8.00-14.00
X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „OLIGOIMPRESJE wizja nieba i piekła” (współorganizacja)

16 maja, godz. 10.00-11.00
„Słodkie Pszczółki” – warsztaty dla zorganizowanej grupy przedszkolnej z okazji Dnia Pszczoły (płatne)

18 maja, godz. 11.00-12.30
„Prezent dla mamy” – warsztaty ceramiczne, część druga szkliwienie biżuterii (płatne)

23 maja, godz. 10.00-11.00
„Dzień żółwia” – warsztaty dla zorganizowanej grupy przedszkolnej z okazji Dnia Żółwia (płatne)

24 maja, godz. 17.00-18.00
„Kochana mamo” – występ dzieci z sekcji rytmicznej z okazji Dnia Matki

30 maja, godz. 10.00-12.00
„Słoneczny Maj” – warsztaty kreatywne dla zorganizowanej grupy z SOSW

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań 2022/2023

Poniedziałki:
Pracowania Ceramiki, zajęcia dla dzieci, godz. 15.00-16.30
Pracownia plastyki, dzieci 5-6 lat, godz. 15.30-16.30, dzieci 7-14 lat, godz. 17.00-18.30
Zajęcia wokalne, godz. 16.00-18.00
Lekcje gry na pianinie (godziny indywidualne)
Próba zespołu SZCZAKOWIANKI, godz. 14.00-18.00

Wtorki:
Pracowania Ceramiki (7-14 lat), godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Pracownia plastyki, 15.00 -16.30 (7-14 lat)
Warsztaty artystyczne wg miesięcznego planu /dla dorosłych, godz. 17.00-18.30
Dzień dla seniora, trening umysłu i relaksacja, godz. 13.00- 15.00
Małe formy teatralne, zajęcia dla dzieci (6-9 lat), godz. 16.00-17.00
Lekcje gry na pianinie (godziny indywidualne)
Zajęcia wokalne, godz. 16.00-18.00
Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.15-17.45
Zajęcia fitness, godz. 18.00-19.00

Środy:
Pracowania Ceramiki (7-14 lat), godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Papieroplastyka z elementami origami, godz. 15.00-16.30,
Zajęcia plastyczne, godz. 17.00-18.30,
Warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu godz. 10.00-11.00
Rękodzieło artystyczne, 7-11 lat, godz. 16.30-18.00
Zajęcia rytmiczno umuzykalniające, Rytmika, gr. 1, godz. 15.30-16.10
Zajęcia rytmiczno umuzykalniające, Rytmika, gr. 2, godz. 16.30-17.10
Zajęcia rytmiczno umuzykalniające, Rytmika, gr. 1 i gr. 2, godz. 16.15-16.25
Średnie formy teatralne, zajęcia dla dzieci i młodzieży 10-14 lat, godz. 16.00-17.30
Teatrzyk „Dawnej Formy”, zajęcia dla młodzieży, godz. 17.30-19.00

Czwartki:
Pracowania Ceramiki, zajęcia dla dorosłych, godz. 15.30-18.30
Zajęcia artystyczne dla dorosłych wg miesięcznego planu, godz. 17.00-18.30
Trening Nordic Walking, godz.15.30-18.00 (start z dzielnicy dobra)
Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 15.00-16.00 (gr. młodsza), godz. 16.15-17.45 (gr. starsza)
Zajęcia fitness, godz. 18.00-19.00
Chór „Sokół”, godz. 16.00 -18.30
Niebieskie Żarówki, godz.16.30-18.30

Piątki:
Warsztaty plastyczne – dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu
Lekcje z teatrem – warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno -przedszkolnych wg miesięcznego planu

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

Wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Kultury z okazji 40-lecia działalności

10/05/2023|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Kultura, W dzielnicach, Wernisaż, Wydarzenie kulturalne, Wystawa|

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie zaprasza na wystawę prac członków Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie z okazji 40-lecia działalności. „Nasze czterdzieści” to tytuł wystawy, którą mieszkańcy będą mogli oglądać w sali wystawowej Domu [...]

  • decoupage

Ozdabiamy drewniany chustecznik – warsztaty decoupage

09/05/2023|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Kultura, W dzielnicach, Warsztaty, Zajęcia dla dorosłych, Zajęcia dla seniorów|

11 i 18 maja zapraszamy dorosłych na warsztaty, które odbędą się w Domu Kulturury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej. Podczas spotkań będziemy ozdabiać drewniany chustecznik techniką decoupage – niezbędny w każdym domu, oryginalna dekoracja, doskonały [...]

“Czas dla nas” – warsztaty rękodzieła dla dorosłych

28/04/2023|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Kultura, W dzielnicach, Warsztaty, Zajęcia dla dorosłych, Zajęcia dla seniorów|

Zapraszamy osoby dorosłe na kreatywne warsztaty rękodzieła, podczas których uczestnicy za pomocą techniki scrabookingu, decoupage i makramy wykonają ozdobny zegar ścienny. Zajęcia zostały zaplanowane na dwa spotkania - 11 i 25 maja w pracowni plastyki [...]

Dom Kultury i Kluby MCKiS Jaworzno