Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Kinga Jończyk

mail: kinga.jonczyk@mckis.jaworzno.pl

mail: domkultury@mckis.jaworzno.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 19.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Instruktor: Angelina Więckowska

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku 4-6 lat pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca. Służą także zaspokojeniu potrzeb ruchu.

Instruktor: Paulina Kurkowska

Pracownia teatralna istnieje od początku działalności szczakowskiego Domu Kultury. Teatr stwarza korzystne warunki rozwoju dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Rozwija pasję i zainteresowania, wyzwala twórcze emocje i kreatywność, poszerza słownictwo, wpływa na postawy moralne, kształtuje osobowość, kształci pamięć, eliminuje nieśmiałość.

Instruktor: Marcin Miliński

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach, prezentując układy taneczno-marszowe do orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zwierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. Dom Kultury podjął się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz to wyzwanie jest kontynuowane.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Nauka śpiewu to ogół działań mających na celu rozwój naszych wokalnych umiejętności.
Polega to na robieniu konkretnych rzeczy, które pozwalają nam przejąć kontrole nad swoim głosem i wykrzesać z niego, co tylko się da. Chodzi tu najczęściej o wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, głównie ćwiczeń wokalnych, oddechowych i fizycznych.
Na lekcji uczniowie i uczennice wykonują ćwiczenia oddechowe (które powinny być także powtarzane w domu), ćwiczenia wokalne rozwijające brzmienie i skale głosu, a także pracują nad właściwą dykcją. W dalszym przebiegu wspólnej pracy śpiewają utwory z muzycznej literatury wokalnej, zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej, a także pracują nad interpretacją wybranych utworów.

Instruktor: Jadwiga Hild

Fortepian to jeden z najszlachetniejszych instrumentów, który może z powodzeniem otwierać dla nas magiczny świat dźwięków. Jeśli szukasz zajęć dodatkowych dla Twojego dziecka, to nauka gry na fortepianie może być strzałem w dziesiątkę.
Na lekcjach dla początkujących uczniowie poznają muzyczna pisownie, czyli nuty, ich wartości i położenie na pięciolinii oraz ich przynależność do klawiatury. Uczą się układać ręce na klawiaturze i wydobywać w sposób naturalny, ale właściwy pierwsze dźwięki. Graja znane im melodie najpierw w bardzo prostych a z biegiem czasu coraz trudniejszych układach. Kolejnym ważnym aspektem jest koordynacja gry dwiema rękami, a w dalszym przebiegu nauki praca nad utworem, czyli dynamika, artykulacja (poziom natężenia i łączenia dźwięków) i styl wykonania.

Instruktor: Jadwiga Hild

Warsztaty skierowane dla dzieci. Na zajęciach z rękodzieła uczestnicy mogą rozwijać swoją  kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa to pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Na warsztatach dzieci uczą się podstaw szycia, pirografii, rysunku, malarstwa, malowania na szkle oraz majsterkowania. Rękodzieło artystyczne pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień.

Instruktor: Agata Woszczyna

Spotkania tematyczne skierowane dla grup zorganizowanych, mające na celu integrację w grupie, pracę z różnymi technikami plastycznymi, edukację poprzez sztukę i odkrywanie talentów od najmłodszych lat.

Instruktor: Agata Woszczyna, Angelina Więckowska

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Akompaniament: Zygmunt Kobiałka

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Instruktor: Wiesław Grzywa

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki pracy, np. scrapbooking, szydełkowanie, makrama, szycie ręczne. Zajęcia odbywają się według planu – informacje publikowane na naszej stronie internetowej oraz profilach Facebook: MCKiS Jaworzno i Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. 

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i poznać technikę Nordic Walkingu. Uczestnicy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Aktywnie uczestniczą w organizacji imprez sportowych oraz życiu dzielnicy. W roku 2017 grupa wzięła udział w autorskim projekcie areteterapeutycznym, który łączył Nordic Walking oraz sztukę. Grupa Nord Walkers jednoczy się podczas imprez charytatywnych.

Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt oraz odblaski. Treningi i spotkania tematyczne odbywają się także w weekendy. Zachęcamy do śledzenia planów miesięcznych.

Trenerka grupy: Kinga Jończyk

Celem zajęć jest rozbudzenie ciała, otwarcie emocjonalne, uruchomienie wyobraźni za pomocą działań fizycznych i pracy nad tekstem. W trakcie uczestnicy działać będą indywidualnie oraz grupowo nad łączeniem poszczególnych składowych warsztatu aktora w proste, a następnie skomplikowane improwizacje fizyczne  i emocjonalne interpretacje danego utworu. Poznając, eksplorując, każdy z elementów aktorskiego rzemiosła, adepci w świadomy i zbalansowany sposób rozwijają swoje umiejętności.

Instruktor: Piotr Topolski

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

Sto lat siedziby „Sokoła”

21/03/2024|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Kultura, Puls - Z miasta, W dzielnicach|

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego we wtorek, 19 marca, mieszkańcy Szczakowej świętowali stulecie siedziby tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Inicjatorem budowy gmachu był Zdzisław Krudzielski, dyrektor szczakowskiej cementowni i prezes Sokoła w Szczakowej. Jubileuszowe spotkanie zorganizowały Towarzystwo Przyjaciół [...]

Etiuda o Marku Hłasce ponownie na scenie Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej

07/03/2024|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Kultura, Spektakl, W dzielnicach, Wydarzenia Kulturalne|

Od dzisiaj można odbierać bezpłatne wejściówki na pokaz warsztatowy z rozgrzewki aktorskiej, który odbędzie 21 marca o godzinie 18.00 w szczakowskim Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Krótka etiuda, ukazująca dotychczasowe zmagania uczestników zajęć z tekstem, [...]

Dom Kultury i Kluby MCKiS Jaworzno

Zobacz także: