Project Description

Koncert Noworoczny

koncert-noworocznyKoncert Noworoczny to najbardziej prestiżowa impreza muzyczna w Jaworznie. Ten niezwykły i jedyny w swoim rodzaju koncert, wzorowany na słynnych wiedeńskich koncertach noworocznych, każdego roku gromadzi w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS ponad 1200 melomanów z Małopolski i Śląska. W kilkunastoletniej historii organizacji koncertu widzowie mieli okazję wysłuchać i oglądać na deskach jaworznickiej sceny gwiazdy opery i operetki, znane orkiestry filharmoniczne oraz wspaniałych dyrygentów. W Jaworznie wystąpili m.in.: Grażyna Brodzińska, Bogusław Morka, Romana Jakubowska-Handke, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert, Wiesław Ochman czy Bogusław Kaczyński.

Koncert Noworoczny 2020koncert-nowowroczny-plakat

XIX Koncert Noworoczny odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury w dniu 12 stycznia 2020 r., do wyboru będą dwie godziny – 16.00 i 19.00.

Na scenie zaprezentuje się 12 Tenorów oraz Lwowska Orkiestra Kameralna pod batutą Woytka Mrozka. Tym razem będzie można wysłuchać przebojów pochodzących z repertuaru m.in. Andrei Bocellego, a także tych z arii operowych i musicali.

Więcej o Koncercie Noworocznym na naszej stronie https://mckis.jaworzno.pl/portfolio-items/koncert-noworoczny/

Bilety do nabycia od 22 listopada 2020 r.

  • przez stronę http://bilety.mckis.jaw.pl/
  • w Młodzieżowym Domu Kultury, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 20.00, a także podczas imprez odbywających się w weekendy

Podsumowania i galerie z poprzednich edycji:

LeonVoci wraz z grupą Kalophonia zachwycili jaworznicką publiczność! Sala Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków, w niedzielę 12 stycznia, dwukrotnie wypełniła się po brzegi.

Tegoroczny Koncert Noworoczny rozpoczął dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie – Sebastian Kuś:

Są w naszym życiu takie wieczory, takie momenty, na które warto czekać. Mam nadzieję, że gdy będziecie Państwo opuszczać tę salę, to w przekonaniu, że to był właśnie ten wieczór, na który warto było czekać. Praca nad tym koncertem, nad tym wieczorem, przyniosła nam wiele satysfakcji, a największą jest Państwa widok, widok pełnej sali, i właśnie za Państwa obecność chciałbym serdecznie podziękować – mówił ze sceny dyrektor.

Na jaworznickiej scenie po raz pierwszy wystąpiło dwunastu tenorów, którzy swój występ rozpoczęli od utworu “Hallelujah” Leonarda Cohena, by następnie płynnie przejść do innych hitów muzyki popularnej, a także przebojów arii operowych.

Tenorzy wystąpili z udziałem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Woytka Mrozka, jednego z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów.

Wokaliści grupy LeonVoci tworzą czterej wybitni tenorzy, którzy szerszej publiczności zaprezentowali się w 2018 r. występując w polskiej edycji “Mam Talent”. LeonVoci wraz z grupą Kalophonia stworzyli unikatowy międzynarodowy projekt, który podbija serca publiczności na całym świecie. Można śmiało powiedzieć, że występ dwunastu tenorów to wirtuozeria wokalu połączona z humorem i wdziękiem, a międzynarodowa prasa opisuje ich styl jako niezwykle ekspresyjny i charyzmatyczny.

Na scenie pojawiła się również Sophiya Slyvka – lwowianka, która próbuje również swoich sił jako wokalistka pop w Nowym Jorku. Sophiya wykonała największe hity zespołu ABBA i Whitney Houston, a jej barwny wokal oczarował zgromadzoną publiczność.

Pierwszą część koncertu zakończyły życzenia noworoczne złożone przez Prezydenta Pawła Silberta, a także symboliczny toast.

Koncert zakończył się bisami i wspólnym śpiewaniem “Volare” z repertuaru Gipsy Kings. Nie zabrakło również owacji na stojąco, połączonych z głośnym tupaniem i okrzykami zachwytu. Jak podsumował Woytek Mrozek, był to piąty stopień oklasków w ich sześciostopniowej skali.

Dziękujemy za wsparcie naszym partnerom: Kancelarii Brokerskiej AEGIS, Jaworznickiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, a także darczyńcy – Fundacji “Energetyka na rzecz Polski Południowej”.

W przyszłym roku czeka nas wyjątkowy, bo XX, jubileuszowy, Koncert Noworoczny i już teraz możemy obiecać, że nie zabraknie na nim atrakcji.

W niedzielę, 13 stycznia 2019, wyjątkowo o dwóch różnych porach: o godzinie 16.00 i 19.00, w sali Młodzieżowego Domu Kultury, odbyły się Koncerty Noworoczne, w których uczestniczyło blisko 800 melomanów. Program XVIII edycji tego niezwykłego wydarzenia uświetniła znana i ceniona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod batutą Johanna Kruka. Idealne dopełnienie stanowiły głosy solistów Agaty Savy oraz grupy QuattroVoce w składzie: Anna Schumarina, Liliya Nikitchuk, Serhii Kutepov i Vladislav Tlushch oraz towarzyszący im artyści grupy baletowej.

Ten jedyny w roku koncert wypełniony był, jak zawsze, wyjątkowym repertuarem muzycznym. Wydarzenie otwarte zostało przez wspaniały walc Johanna Strauss’a pt. “Wiedeńska krew”. Wśród zaprezentowanych utworów mieszkańcy mogli usłyszeć zarówno repertuar klasyczny m.in. “Brindisi”, “O sole mio” jak i bardziej rozrywkowy “Besame Mucho” czy “Przetańczyć całą noc”.

Podczas obu koncertów tradycyjnie Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wzniósł toast, składając ze sceny najlepsze życzenia noworoczne wszystkim zgromadzonym.

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00 odbył się Koncert Noworoczny, w którym uczestniczyło blisko 1 200 melomanów. Program XVII edycji tego niezwykłego wydarzenia zatytułowany “Grande Amore” uświetniła znana i ceniona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, pod batutą Woytka Mrozka. Idealne dopełnienie stanowiło czterech młodych muzyków tworzących kwartet tenorów LeonVoci: Nazar Tashyshyn, Roman Chava, Ihor Radvanskyi i Adriy Stetshkyi.

Ten jedyny w roku koncert wypełniony był, jak zawsze, wyjątkowym repertuarem muzycznym. Wydarzenie otwarte zostało przez utwór Johana Strauss’a pt. “Nad pięknym modrym Dunajem”, który wzorem wiedeńskiej tradycji, rozbrzmiał przy prowadzeniu orkiestry przez pierwszego skrzypka. Wśród zaprezentowanych utworów mieszkańcy mogli usłyszeć zarówno repertuar klasyczny – m.in. “Czardasz Monti”, “O sole mio”, jak i bardziej rozrywkowy – “Volare”, “Besame Mucho” czy “My way”.

Pierwsza część koncertu tradycyjnie zakończona została toastem zaintonowanym przez Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta, który złożył ze sceny najlepsze życzenia noworoczne wszystkim zgromadzonym. Podczas kolejnych minut koncertu, zarówno lekkość w nawiązaniu kontaktu dyrygenta z widownią oraz otwartość i serdeczność tenorów, zaczarowała zgromadzoną publiczność, która zupełnie nie odczuła upływu trzech godzin.

W niedzielę, 15 stycznia 2017 roku o godzinie 18.00, w murach jaworznickiej Hali Widowiskowo-Sportowej miał miejsce Koncert Noworoczny, w którym uczestniczyło ponad tysiąc melomanów. Program tego niezwykłego wydarzenia uświetniła znana i ceniona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego z udziałem utalentowanych solistów, których osiągnięcia uznały najlepsze ośrodki operowe i operetkowe w kraju i za granicą – gościliśmy na scenie Iwonę Sochę wraz z Andrzejem Lampertem, Edytę Krzemień i Damiana Aleksandra.

Ten jedyny w roku koncert wypełniony był, jak zawsze, wyjątkowym repertuarem muzycznym. Przybyłych powitał Zastępca Dyrektora MCKiS ds. Kultury Marek Zdaniukiewicz. Pierwsza część oparta została w głównej mierze na muzyce Johanna’a Strauss’a – można było usłyszeć m. in. słynny “Walc wiedeński” oraz nie mniej słynne arie z “Zemsty Nietoperza”. Tuż przed przerwą Prezydent Miasta Jaworzna Pawła Silberta złożył ze sceny najlepsze życzenia noworoczne wszystkim zgromadzonym.

W drugiej części koncertu, wśród utworów głównie musicalowych, widzowie mieli możliwość usłyszeć piękne duety “Upiór w operze” i “When I fall in love” oraz popularne standardy “New York” i “Memory” z musicalu “Koty”. Wspaniałym zwieńczeniem muzycznej uczty było niezwykle energetyczne wykonanie wielkiego przeboju z musicalu “Grease” – “You are the one that I want”, który poderwał zgromadzoną publiczność do tanecznej zabawy.

XVI Koncert Noworoczny pod każdym względem dostarczył wszystkim przybyłym mnóstwa powodów do zadowolenia. Ze sceny emanowała niesamowita energia, żywiołowość, czar i urok osobisty artystów połączony z umiejętnościami i profesjonalnym przygotowaniem. Całość dopełniała – jak zwykle na najwyższym poziomie – aranżacja sceny, budząca zachwyt wśród uczestników tego prestiżowego dorocznego przedsięwzięcia.

W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, przy dźwiękach najpiękniejszych utworów literatury operowej i operetkowo-musicalowej blisko 1 200 widzów świętowało początek roku.

Podczas XV Koncertu Noworocznego wystąpiła Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, który w przerwach między utworami dodatkowo opowiadał widzom zabawne anegdoty wywołując w ten sposób śmiech i gromkie oklaski na sali. Wśród solistów podziwiać można było Iwonę Handzlik-Rutkowską – niezwykle filigranowa i delikatna kobieta, obdarzona wspaniałym i potężnym głosem. Niemniejsze słowa zachwytu należą się Panom – Łukaszowi Gajowi (tenor) i Adamowi Szerszeniowi (baryton), którzy idealnie dopełnili ten muzyczny wieczór. Niewątpliwie największą i najbardziej wyczekiwaną gwiazdą tego wydarzenia była Małgorzata Walewska – właścicielka najsłynniejszego polskiego mezzosopranu, znana na całym świecie primadonna.

Ten jedyny w roku koncert wypełniony był, jak zawsze, wyjątkowym repertuarem muzycznym. Tym razem w pierwszej części koncertu dominowała muzyka Giuseppe Verdi’ego. Nie zabrakło zatem słynnego “Libiamo” z “Traviaty”, przed którym Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert zaintonował toast, składając ze sceny najlepsze życzenia noworoczne wszystkim zgromadzonym.

W drugiej części koncertu można było usłyszeć takie utwory jak: “Don’t cry for me Argentina” czy “Time to say goodbye”. Łukasz Gaj wykonał również piękną pieśń Rudolfa Sieczyńskiego “Wiedeń, miasto moich marzeń”, w której obok austriackiej stolicy umieścił Jaworzno.

Jubileuszowy Koncert Noworoczny pod względem muzycznym i artystycznym dostarczył melomanom mnóstwo powodów do zadowolenia. Ze sceny emanowała niesamowita energia, żywiołowość, czar i urok osobisty artystów połączony z umiejętnościami i profesjonalnym przygotowaniem.

Po raz czternasty Miejskie Centrum Kultury i Sportu zorganizowało Koncert Noworoczny w Hali Widowiskowo-Sportowej, zaaranżowanej na salę koncertową. 18 stycznia 2015 roku przy dźwiękach karnawałowej muzyki blisko 1 000 widzów świętowało początek roku.

W Noworocznym Koncercie po raz pierwszy wystąpiła Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna “Archetti”, rozbudowana do składu symfonicznego. Solistami koncertu byli: Ewa Tracz, Anna Leśniewska i Oskar Jasiński, a całość poprowadził od pulpitu dyrygenckiego Maciej Tomasiewicz.

Ten jedyny w roku koncert wypełniony był, jak zawsze, wyjątkowym repertuarem muzycznym. Tym razem dominowała muzyka Johanna Straussa, ale nie zabrakło arii operetkowych F. Lehara i I. Kalmana oraz piosenek z popularnych musicali. Podobnie, jak w latach ubiegłych publiczność miała okazję posłuchać także fragmentów arcydzieł gatunku operowego, takich jak “Romeo i Julia” czy “Traviata”. Słynne “Libiamo” z “Traviaty” Verdiego śpiewała cała sala, zachęcana już wcześniej przez prowadzącego – Jacka Woleńskiego do wspólnego wykonania refrenu w arii z operetki “Baron Cygański” Straussa – “Wielka sława to żart”. Publiczność chętnie skorzystała z niecodziennej możliwości wokalnego występu z towarzyszeniem orkiestry.

W Koncercie Noworocznym nie mogło również zabraknąć tradycyjnego toastu i życzeń Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, który życzył mieszkańcom: “szczęścia ludzi spełnionych, otoczonych szacunkiem, miłością, przyjaciółmi prawdziwymi i kochającymi rodzinami”.

Koncert pod względem muzycznym i artystycznym dostarczył melomanom wielu powodów do zadowolenia. Ze sceny emanowała młodzieńcza energia, żywiołowość i urok osobisty artystów połączony z umiejętnościami i profesjonalnym przygotowaniem.

Mamy nadzieję, że noworoczny wieczór przypadł do gustu naszej wiernej publiczności.

12 stycznia 2014 roku przy wypełnionej po brzegi Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w ramach Koncertu Noworocznego odbył się “Koncert Trzech Polskich Tenorów” z udziałem Dariusza Stachury, Pawła Skałuby i Adama Zdunikowskiego oraz sopranistki Małgorzaty Długosz. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii z Zabrza pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Repertuar był po części operowy, operetkowy, wodewilowy, a momentami wręcz rozrywkowy. Muzyczne fragmenty oper przeniosły publiczność w elegancki i czarowny świat wielkiej sztuki, melodie neapolitańskie oraz piosenki i przeboje Jana Kiepury ożywiły wspomnienia i wywołały uśmiech na niejednej twarzy. W prawdziwie karnawałowy nastrój wprowadziły wszystkich pieśni latynoskie oraz melodie świata, czyli muzyka ze słynnych musicali i filmów oraz takie wiecznie żywe przeboje jak “Only you” czy “Goodbye my love”. Całość poprowadził z dużym wdziękiem i poczuciem humoru Sławomir Chrzanowski, który sypał, jak z rękawa, anegdotami a jednocześnie z wielkim znawstwem muzycznym zapowiadał wykonywane utwory. Tercet Trzech Polskich Tenorów, który zaczął działalność pod koniec lat 90., jest z całą pewnością wersją najbardziej zbliżoną do oryginału, jaki stworzyli Pavarotti, Domingo i Carreras. Nic więc dziwnego, że polscy śpiewacy od kilkunastu lat z wielkim powodzeniem występują na estradach w Polsce i za granicą. Znakomite głosy, dające się lubić osobowości, urok i czar osobisty, także trafiony dobór utworów zagwarantowały sukces tego wieczoru.

Na koncercie w Jaworznie utalentowani tenorzy zaprezentowali niezwykle bogaty repertuar, a śpiewając w tercecie utwory napisane na śpiew solo, nadali wykonywanym utworom nowego blasku. Ponadto wokaliści tryskali energią i dobrym humorem, zmieniali kostiumy, a orkiestra prowadzona przez Sławomira Chrzanowskiego, dotrzymywała im kroku w jakości wykonań. Kwiatem całego koncertu była jedyna solistka – Małgorzata Długosz, która zarówno w ariach z oper Gounoda i Verdiego, jak i w lżejszym pieśniarskim repertuarze zaprezentowała prawdziwie mistrzowski kunszt wokalny. Koncert pod względem muzycznym i artystycznym dostarczył melomanom wiele powodów do zadowolenia.

W Koncercie Noworocznym nie mogło również zabraknąć tradycyjnego toastu i życzeń. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert życzył, aby mieszkańcy pokochali swoje miasto. Tradycyjnym kieliszkiem szampana poczęstowano podczas przerwy w koncercie wszystkich widzów.

Był to wieczór wyjątkowy. Dźwięki radosnej muzyki, chwile wzruszeń i uśmiechów, serdeczne życzenia Prezydenta, a także piękne suknie i kostiumy. Dodatkowym wyróżnikiem tego jedynego w roku koncertu jest zawsze dekoracja. To za jej sprawą zwykle tworzy się niepowtarzalny klimat i szczególna atmosfera. Od kilku lat autorką scenografii jest Małgorzata Pawlik, która projektuje i wykonuje kompleksowo dekorację naszego wnętrza koncertowego.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy postanowili przeżyć razem z nami ten niezwykły noworoczny wieczór, pełen wrażeń, miłych chwil i radosnych muzycznych uniesień.

Relacje video z wybranych edycji Koncertu Noworocznego