Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

  • poniedziałki, godz. 17.00 – 18.30
  • wtorki, godz. 15.00-16.30
  • wtorki, godz. 17.00 – 18.30

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 14.00 – 15.30.

Instruktor: Angelina Więckowska

Warsztaty projektowania i przeróbek krawieckich, a także nauka rysunku żurnalowego. Warsztaty skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki.

Instruktor: Agata Woszczyna

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca, a także zaspokajanie potrzeb ruchu.

Instruktor: Paulina Kurkowska

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy chętne dziewczęta powyżej 9 r.ż.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą wyciągali wnioski na podstawie wiedzy i doświadczeń.

Zajęcia odbywają się w:

  • czwartki, godz. 16.30 – 17.30
  • piątki, godz. 15.45 – 16.45

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą korzystać z różnych form wyrazu: plastyki, muzyki oraz literatury.

Zajęcia odbywają się w piątki, w godz. 17.00 – 17.55.

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Dyrygent: Irena Skakuj

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Instruktor: Dariusz Fec

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 10.30-12.00.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty rękodzieła, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonują kartki okolicznościowe (np. urodziny, ślub), używając ciekawych papierów, wykrojników, kwiatów, koralików. Zajęcia rozwijają kreatywność i usprawniają zdolności manualne, a ponadto są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich.

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 14.00 – 15.30.

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się w czwartki, w godz. 16.00 – 17.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Dom Kultury w Szczakowej już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy. Miejsce – Szczakowa – jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko – wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Zajęcia odbywają się we wtorki, w godz. 16.30-18.30.

Instruktor: Anita Mika

LIPIEC 2021

5 lipca, godz. 10.00
“Ciesz się latem”- zabawy integracyjne oraz spotkanie z gościem z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie i z gościem ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie (zapisy, bezpłatne).

6 lipca, godz. 10.00
Kinomaniacy – wyjazd do Multikina na film “Mustang z dzikiej doliny” (zapisy, płatne).

6 – 8 lipca, godz. 10.00 – 12.00
“Wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży” – liczba miejsc ograniczona (prowadzenie i zapisy – Katarzyna Pokuta tel.: 501-205-221)

7 lipca, godz. 8.30
Wakacyjne szlaki: wycieczka autokarowa do Ogrodzieńca.
W programie: Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów (zapisy, płatne).

8 lipca, godz. 10.00
“Plaża w mieście”- plenerowe atrakcje dla dzieci, czytanie pod chmurką, bajeczne lato itp. (zapisy, bezpłatne).

11 lipca, godz. 11.30
“W Rocznicę Grunwaldu” – festyn rodzinny.

13 lipca, godz. 10.00
W świecie sztuki – warsztaty artystyczne “Teatr z wyobraźnią”- warsztaty teatralno-plastyczne (zapisy, płatne).

14 lipca, godz. 7.30
Wakacyjne szlaki: Park Edukacji Globalnej -Wioski Świata – wycieczka autokarowa do Krakowa.
W programie: warsztaty, zwiedzanie (zapisy, płatne).

15 lipca, godz. 9.00
Wakacyjne szlaki: Bajka Pana Kleksa Katowice – aktywne warsztaty edukacyjno-animacyjne (zapisy, płatne).

16 lipca, godz. 10.00
“Plaża w mieście” – plenerowe atrakcje dla dzieci (zapisy, bezpłatne).

19 lipca, godz. 8.50
Wycieczka do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie – zwiedzanie z przewodnikiem (zapisy, płatne).

20 lipca, godz. 10.00
W świecie sztuki – warsztaty artystyczne “Teatr z wyobraźnią” – warsztaty teatralno-plastyczne (zapisy, płatne).

21 lipca, godz. 10.00
Wakacyjna edukacja – twórcze warsztaty w Geosferze (zapisy, bezpłatne).

22 lipca, godz. 9.00
Teraz sztuka – wyjazd do teatru Ateneum na kreatywne warsztaty teatralne (zapisy, płatne).

23 lipca , godz. 10.00
“Plaża w mieście” – plenerowe atrakcje dla dzieci (zapisy, bezpłatne).

26 lipca, godz.10.00
Kinomaniacy – wyjazd do Multikina na film “Kraina smoków” (zapisy, płatne).

27 lipca, godz.10.00-14.00
Spotkanie z książką (współorganizacja z filią MBP) (zapisy, płatne).
“Artystyczna abstrakcja”- twórcze warsztaty.

28 lipca, godz. 10.00
Teatr różności – warsztaty teatralne w Teatrze Czarnego Tła (zapisy, płatne).

29 lipca, godz. 10.00
Wakacyjne szlaki – spacer do parku Gródek (zapisy, bezpłatne).

30 lipca, godz. 10.00
“Plaża w mieście” – plenerowe atrakcje dla dzieci (zapisy, bezpłatne).

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

  • plakat

“Z Rodziną w Plenerze” już w ten weekend

02/07/2021|Dom Kultury, MCKiS|

"Z Rodziną w Plenerze" to cykl kilkunastu spotkań, które odbędą się w ramach projektu "Jaworzno mówi stop cyberprzemocy" - współfinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie. W szereg wydarzeń wchodzą: Letnie Kino Plenerowe, [...]

Magiczna siła teatru

29/06/2021|Dom Kultury, Kultura, MCKiS|

Popołudniowe zajęcia dla młodych aktorów ruszyły w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Pierwsze próby już za nimi, ale wciąż można dołączyć do wybranej grupy. – Zainteresowanie jest spore. Wśród uczestników zajęć teatralnych są naprawdę utalentowane [...]

  • zajecia-teatralne

“Lekcja z teatrem” w Domu Kultury

16/06/2021|Dom Kultury, MCKiS|

W szczakowskim Domu Kultury rozpoczął się cykl warsztatów pt. "Lekcja z teatrem". We wtorek, 15 czerwca, czynny udział w warsztatach wzięli uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 10. Młodzież wykazała się ekspresją twórczą, tworząc [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno