Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: domkultury@mckis.jaworzno.pl

W okresie wakacyjnym Dom Kultury będzie otwarty w godzinach: 8.00-16.00

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 19.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Instruktor: Angelina Więckowska

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku 4-6 lat pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca. Służą także zaspokojeniu potrzeb ruchu.

Instruktor: Paulina Kurkowska

Pracownia teatralna istnieje od początku działalności szczkowskiego Domu Kultury. Teatr stwarza korzystne warunki rozwoju dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Rozwija pasję i zainteresowania, wyzwala twórcze emocje i kreatywność, poszerza słownictwo, wpływa na postawy moralne, kształtuje osobowość, kształci pamięć, eliminuje nieśmiałość.

Instruktor: Marcin Miliński

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach, prezentując układy taneczno-marszowe do orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zwierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. Dom Kultury podjął się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz to wyzwanie jest kontynuowane.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Jest to propozycja zajęć dodatkowych z języka angielskiego. Dzieci podczas lekcji mają okazję dopracować język, rozwinąć znajomość struktor gramatycznych i leksykalnych, wyćwiczyć umiejętność komunikacji przy zastosowaniu różnorodnych form wypowiedzi.

Instruktor: Daniel Chećko

Na zajęciach ceramicznych dla dzieci oraz młodzieży, każdy uczestnik może samodzielnie rozwijać swoją kreatywność. Bez ograniczeń eksplorując nowe teorie artystyczne i oczywiście po dziecięcemu bawiąc się, pracują z gliną oraz poznają inne techniki plastyczne, oraz rękodzielnicze. Na zajęciach zdobywamy wiedzę o tym, jak lepić z glinianych form, modelować i tworzyć autorskie prace przestrzenne. Ozdabiamy pracę za pomocą szkliw, szkła oraz farb angob-owych. W miarę uczestniczenia na zajęciach dzieci poznają coraz bardziej zaawansowane techniki ceramiczne i zdobienia. Niezależnie jednak od poziomu zaawansowania efektem są coraz to piękniejsze prace, które dzieci z dumą i radością zabierają do domu.

Instruktor: Dominika Jarska

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Dyrygent: Irena Skakuj
Akompaniament: Zygmunt Kobiałka

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Instruktor: Wiesław Grzywa

Strefa Kroju i Szycia to miejsce stworzone dla wszystkich kochających szyć oraz dla tych, którzy szycie chcą polubić. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych.

Instruktor: Agata Woszczyna

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki pracy, np. scrapbooking, szydełkowanie, makrama, szycie ręczne.

Zajęcia odbywają się według planu – informacje publikowane na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Angelina Więckowska

Rysunek i malarstwo dla dorosłych to zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się z terminami takimi jak: kompozycja, perspektywa, walor, światłocień. Nauczą się dobierania kolorów. W planie zajęć jest wykonanie prac typu: pejzaż, martwa natura, portret, abstrakcja itp.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się raz miesiącu – informacje o warsztatach publikowane są na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Agata Woszczyna

Trening umysłu i relaksacja, zajęcia z elementami arteterapii. Zajęcia ogólnorozwojowe, poprawiające uwagę, koncentrację, pamięć, spotrzegawczość, a także rozbudzające kreatywność.

Instruktor: Anita Mika

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Instruktor: Anita Mika

Zajęcia lepienia z gliny są dla wszystkich, początkujących oraz wtajemniczonych, Poznajemy na nich jakie możliwości daje nam praca z gliną, nauczymy się technik lepienia oraz jej szkliwienia. Na zajęciach można realizować swoje autorskie pomysły lub kierować się w swojej twórczości tematem podanym przez Instruktora. Gdy prace zostaną, wypalone można zabrać swoje dzieło sztuki do domu.

Instruktor: Dominika Jarska

PLAN DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2022

DOMU KULTURY im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej

2 października, godz. 17.00-18.00
Koncert grupy Projazz | wstęp za wejściówkami

4, 11, 18, 25 października, godz. 17.00-18.30
„Szydełko do kwadratu” warsztaty szydełkowania dla dorosłych

5 października, godz. 10.00-11.00
Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza” – spektakl teatralny dla dzieci | bilety w cenie 20,00zł


11 października, godz. 9.00-11.00
Październikowe inspiracje” warsztaty artystyczne dla zorganizowanej grupy z SOSW

14 października, godz. 10.00-11.00
Jesienny liść” warsztaty ceramiczne dla zorganizowanej grupy z SOSW

20,21 października, godz.9.00-16.00
XXI Konkurs Piosenki Turystycznej i Ekologicznej występy dzieci, młodzieży i dorosłych

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań 2022/2023

Poniedziałki:

Pracowania Ceramiki, zajęcia dla dorosłych, godz. 15.30-18.30

Pracownia plastyki, dzieci 5-6 lat, godz. 15.30-16.30, dzieci 7-14 lat, godz. 17.00-18.30

Lekcje z teatrem, warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu

Próba zespołu Szczakowianki, godz. 14.00-18.00

Wtorki:

Pracowania Ceramiki (7-14 lat), godz. 15.00 -16.30, godz. 17.00-18.30

Pracownia plastyki, 15.00 -16.30 (7-14 lat),

Warsztaty artystyczne wg miesięcznego planu /dla dorosłych, godz. 17.00-18.30

Dzień dla seniora, trening umysłu i relaksacja, godz. 14.30- 16.30

Małe formy teatralne, zajęcia dla dzieci (6-9 lat), godz. 16.00-17.00

Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.15-17.45

Zajęcia fitness, godz. 18.00-19.00

Środy:

Pracowania Ceramiki, zajęcia dla dorosłych (7-14 lat), godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30

Papieroplastyka z elementami origami, godz. 15.30-16.00,

Warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu godz. 10.00-11.00

Średnie formy teatralne, zajęcia dla dzieci i młodzieży (10-14 lat), godz. 16.00-17.30

Teatrzyk „Dawnej formy”, zajęcia dla młodzieży, godz. 17.30-19.00

Rękodzieło artystyczne, 7-11 lat, godz. 16.30-18.00

Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, Rytmika, gr. 1, godz. 15.30-16.10

Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, Rytmika, gr. 2, godz. 16.30-17.10

Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, Rytmika, gr. 1 i gr. 2, godz. 16.15-16.25

Czwartek:

Pracowania Ceramiki (7-14 lat), godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30

Zabawy z włóczką, godz. 15.00-16.30

Trening Nordic Walking, godz.16.30-18.30

Zajęcie taneczne mażoretki, godz. 16.30-18.30

Zajęcia fitness, godz. 18.00-19.00

Chór „Sokół”, godz. 16.00 -18.30

Niebieskie Żarówki, godz.16.30-18.30

Piątki:

Ceramika – warsztaty z młodzieżą z SOSW wg planu miesięcznego

Warsztaty plastyczne – dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu

.

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

Nowy sezon, nowe propozycje

22/09/2022|Dom Kultury, Kultura, MCKiS, Puls Jaworzna, W dzielnicach, Z miasta|

Wiele nowości znalazło się w jesiennej ofercie zajęć dla jaworznian, przygotowanej przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Zajęcia taneczne, teatralne, wokalne, ceramiczne, a nawet wspólne szukanie sposobów na odstresowanie się, to tylko nieliczne spośród propozycji. Warto zapoznać [...]

Tydzień Kulturalny w Szczakowej

20/09/2022|Dom Kultury, Kultura, MCKiS, W dzielnicach, Z miasta|

Tydzień Kulturalny, organizowany co roku w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, już za nami . W czasie tego twórczego i kreatywnego czasu można było spróbować swoich sił podczas różnorodnych warsztatów ceramicznych, plastycznych, makramy, [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno