Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaworzno.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

„Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

poniedziałki:

 • godz. 15.00-16.30 (uczniowie klas I-IV)
 • godz. 17.00-18.30 (uczniowie klas (V-VIII)

wtorki:

 • godz. 15.00-16.30 (wiek 5-6 lat)
 • godz. 17.00-18.30 (uczniowie klas II-VI)

czwartki:

 • godz. 15.00-16.30 (uczniowie klas I-5)

Instruktor: Angelina Więckowska

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku 4-6 lat pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca. Służą także zaspokojeniu potrzeb ruchu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki:

 • godz. 15.00-15.40 (grupa I)
 • godz. 16.00-16.40 (grupa II)

* ćwiczenia umuzykalniające 15.45-15.55 (wspólne dla grupy I i II)

Instruktor: Paulina Kurkowska

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Podczas spotkań uczestnicy będą korzystać z różnych form wyrazu: plastyki, muzyki, literatury i teatroterapii.

Zajęcia odbywają się w środy:

 • godz. 16.00-17.00 (grupa I)
 • godz. 17.00-18.00 (grupa II)

Instruktor: Anita Mika, Katarzyna Pokuta

Skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Podczas spotkań uczestnicy będą wyciągali wnioski na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczenia.

Zajęcia odbywają się w piątki, godz. 15.00-16.00.

Instruktor: Anita Mika

Pracownia teatralna istnieje od początku działalności szczkowskiego Domu Kultury. Teatr stwarza korzystne warunki rozwoju dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Rozwija pasję i zainteresowania, wyzwala twórcze emocje i kreatywność, poszerza słownictwo, wpływa na postawy moralne, kształtuje osobowość, kształci pamięć, eliminuje nieśmiałość.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 16.00-17.30 (wiek 5-8 lat)
 • wtorki, godz. 16.00-17.30 (wiek 9-15 lat)
 • piątki, godz. 16.00-18.00 (młodzież 15-19 lat)

Instruktor: Marcin Miliński

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach, prezentując układy taneczno-marszowe do orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zwierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. Dom Kultury podjął się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz to wyzwanie jest kontynuowane.

Zajęcia odbywają się we:

 • wtorki, godz. 16.00-17.30
 • czwartki, godz. 16.00-17.30

Instruktor: Judyta Fidzińska

Jest to propozycja zajęć dodatkowych z języka angielskiego. Dzieci podczas lekcji mają okazję dopracować język, rozwinąć znajomość struktor gramatycznych i leksykalnych, wyćwiczyć umiejętność komunikacji przy zastosowaniu różnorodnych form wypowiedzi.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki:

 • godz. 16.15-17.00 (uczniowie klas IV-V)
 • godz. 17.15-18.00 (uczniowie klas VI-VII)

Instruktor: Daniel Chećko

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór „Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 16.00-18.00

Dyrygent: Irena Skakuj

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Zajęcia odbywają się w środy, w godz. 16.00-18.00

Instruktor: Dariusz Fec

Strefa Kroju i Szycia to miejsce stworzone dla wszystkich kochających szyć oraz dla tych, którzy szycie chcą polubić. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych.

Zajęcia odbywają się w środy, w godz. 16.00-18.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Instruktor: Angelina Więckowska

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki pracy, np. scrapbooking, szydełkowanie, makrama, szycie ręczne.

Zajęcia odbywają się według planu – informacje publikowane na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Angelina Więckowska

Rysunek i malarstwo dla dorosłych to zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się z terminami takimi jak: kompozycja, perspektywa, walor, światłocień. Nauczą się dobierania kolorów. W planie zajęć jest wykonanie prac typu: pejzaż, martwa natura, portret, abstrakcja itp.

Zajęcia odbywają się w środy (dwa razy w miesiącu), w godz. 9.00-12.00

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza „pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się raz miesiącu – informacje o warsztatach publikowane są na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Agata Woszczyna

Trening umysłu i relaksacja, zajęcia z elementami arteterapii. Zajęcia ogólnorozwojowe, poprawiające uwagę, koncentrację, pamięć, spotrzegawczość, a także rozbudzające kreatywność.

Zajęcia odbywają się we wtorki, w godz. 15.30-18.00

Instruktor: Anita Mika

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Zajęcia odbywają się we:

 • wtorki, godz. 17.45-18.45
 • czwartki, godz. 17.45-18.45

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 15.30-18.00.

Instruktor: Anita Mika

PAŹDZIERNIK 2021

7,8 października, godz. 15.00-17.00
”Jesienny 2 -dniowy Trening Nordic Walking”
I dzień: Dobra – Park Gródek,
II dzień: Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego – Geosfera (liczba miejsc ograniczona)

14,15 października, godz. 9:00 -16.30
XX Konkurs Piosenki Turystycznej i Ekologicznej

19 października, godz. 16.00-18.00
”Kije łączą” – 6 urodziny grupy Dobra Naprzód

21 października, godz. 09.30-11.30
”Lekcja z teatrem” – warsztaty teatralno-plastyczne dla zorganizowanej grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 (bezpłatne, zapisy)

21 października, godz. 10:00-12.00
”Mini las w słoiku”- warsztaty kreatywne dla zorganizowanej grupy z SOSW (bezpłatne, zapisy)

22 października, godz. 16.15-17.45
”Gorący serwetnik” – warsztaty pirografii (płatne, zapisy)

28 października, godz. 09.00 -10.30
”Lekcja z teatrem” – warsztaty teatralne dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3
(bezpłatne, zapisy)

28 października, godz. 17.00-19.30
”Zaplątane” – podkładka na stół – warsztaty szydełkowania dla dorosłych (płatne, zapisy)

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań 2021/2022

Poniedziałki:                                                                                                                                                                                                                                        Pracownia plastyki, Młodzi i zdolni, godz. 15.00 -16.30
Pracowania plastyki, Kreatywna młodzież, godz. 17.00 -18.30

Język angielski – koło lingwistyczne OXFORD, klasa IV-V, godz. 16.15 -17.00
Język angielski – koło lingwistyczne OXFORD, klasa VI-VII, godz. 17.15 -18.00
Zajęcia rytmiczno -umuzykalniające, Rytmika gr 1, godz. 15.00 -15.40
Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, Rytmika gr 2, godz, 6.00 -16.40
Zajęcia umuzykalniające gr. 1 i 2, godz. 15.45-15.55
Średnie formy teatralne, Zajęcia dla dzieci i młodzieży (9-15 lat), godz. 16.00-17.00

Wtorki:
Pracowania plastyki, Akademia Malucha, godz. 15.30-16.30
Pracowania plastyki, Guzik z pętelką, godz. 17.00 -8.30
Dzień dla seniora, Trening umysłu i relaksacja, godz. 15.30-18.00
Małe formy teatralne, Zajęcia dla dzieci (5-8 lat), godz. 16.00-17.30
Zajęcia taneczne mażoretek, godz. 16.00-17.30
Zajęcia fitness, godz. 17.45-18.45

Środy:
Pracowania plastyki, godz. 9.00-12.00
Próba zespołu Szczakowianki, godz. 16.00-18.00
Strefa kroju i Szycia, godz. 16.00-18.30
Zajęcia Twórcze z elementami arteterapii, godz. 16.00-17.00 oraz godz. 17.00-18.00

Czwartki:
Lekcje z teatrem, warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych
Pracownia plastyki – Młodzi i zdolni, godz. 15.00-16.30
Trening Nordic Walking, godz. 15.30-18.00
Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.00-17.30
Zajęcia fitness, godz. 17.45-18.45
CHÓR „SOKÓŁ”, godz. 16.00 -18.30
Niebieskie żarówki, godz. 15.30-16.30
Młodzieżowa grupa teatralna, godz. 18.00-19.00

Piątki:
Logiczne myślenie, godz. 15.00-16.00
Teatrzyk ”Dawnej formy”, godz. 16.00-18.00

Listopad 2021

4 listopada
10.30-11.30 „Jesienny patchwork” – warsztaty kreatywne dla zorganizowanej grupy z SOSW (zapisy, bezpłatne)
10.30-11.30 „Lekcja z teatrem” – warsztaty teatralne dla uczniów Przedszkola Miejskiego nr 3
17.00-19.30 „ Hu hu hu – idzie zima zła” – komin/szal – warsztaty szydełkowania dla dorosłych(zapisy, płatne)
5 listopada
10.30-11.30 „Pola nadziei” – prelekcja na temat opieki hospicyjnej dla uczniów Przedszkola Miejskiego nr 3 i 17
8 listopada
15.00-16.30 „Słoik jak malowany” – warsztaty plastyczne dla dzieci (zapisy, płatne)
10 listopada
9.30-10.30 „Kto Ty jesteś? – Polak mały – warsztaty o tematyce patriotycznej dla zorganizowanej grupy przedszkolnej
12 listopada
16.30-17.30 Jesienny Koncert Patriotyczny poświęcony obchodom Święta Niepodległości Polski, wystąpi chór „ Sokół” i zespół NIL NOVI (bezpłatne, obowiązują wejściówki)
19 listopada
9.30-11.00 „Jesienny liść” – zajęcia ceramiczne dla zorganizowanej grupy młodzieży (SOSW)
22 listopada
10.30-11.30 „Lekcja z teatrem” – warsztaty teatralne dla uczniów Przedszkola Miejskiego nr 17
23 listopada
15.30-18.00 Spotkanie Andrzejkowe grupy Nordic Walking „Dobra Naprzód”
16.30-18.00 „Pluszowy Miś” – warsztaty szycia misia z okazji Światowego dnia Misia (zapisy, płatne)
25 listopada
9.30-10.30 „Mi -Miś” – warsztaty plastyczne z okazji Światowego dnia Misia dla uczniów Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 3
26 listopada
9.00-15.00 VI Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej „BARKA”, współorganizacja Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań 2021/2022

Poniedziałki
15.00 -16.30 Pracownia plastyki, Młodzi i zdolni
17.00 18.30 Pracowania plastyki, Kreatywna młodzież
15.00- 16.30 oraz 17.00-18.30 Pracowania ceramiki
16.30 -17.15 Język angielski – koło lingwistyczne OXFORD, klasa IV-V
17.15 -18.00 Język angielski – koło lingwistyczne OXFORD, klasa VI-VII
15.00 -15.40 Zajęcia rytmiczno -umuzykalniające, Rytmika gr 1
16.00 -16.40 Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, Rytmika gr 2
15.45-15.55 Zajęcia umuzykalniające gr. 1 i 2
16.00-17.00 Średnie formy teatralne, Zajęcia dla dzieci i młodzieży (9-15 lat)
16.00-18.00 Próby Zespołu Szczakowianki

Wtorki
15.30-16.30 Pracowania plastyki, Akademia Malucha
17.00 -18.30 Pracowania plastyki, Guzik z pętelką
15.30-18.00 Dzień dla seniora, Trening umysłu i relaksacja (bezpłatne)
16.00-17.30 Małe formy teatralne, Zajęcia dla dzieci (5-8 lat)
16.00-17.30 Zajęcia taneczne mażoretki
17.45-18.45 Zajęcia fitness

Środy
9.00-12.00 Pracowania plastyki (rys. i mal. Dorośli) (2 x w miesiącu)
15.00-16.30 oraz 17.00-18.30 Pracowania ceramiki
16.00-18.30 Strefa kroju i Szycia
16.00-17.00 oraz godz. 17.00-18.00 Zajęcia Twórcze z elementami arteterapii

Czwartki
Lekcje z teatrem, warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu
15.00-16.30 oraz 17.00-18.30/19.00 Pracownia plastyki – Młodzi i zdolni grupa dla dorosłych
15.30-18.00 Trening Nordic Walking
16.00-17.30 Zajęcia taneczne mażoretki
17.45-18.45 Zajęcia fitness
16.00 -18.30 CHÓR „SOKÓŁ”
15.30-16.30 Niebieskie żarówki
18.00-19.00 Młodzieżowa grupa teatralna

Piątki
15.00-16.00 Logiczne myślenie
16.00-18.00 Teatrzyk „Dawnej formy”
Ceramika, warsztaty z z młodzieżą z SOSW wg planu miesięcznego

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

 • zajecia-teatralne

Warsztaty teatralne w Domu Kultury

30/09/2021|Dom Kultury, Sport|

Jeżeli czujesz, że scena to Twój żywioł - koniecznie udaj się na warsztaty teatralne do Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej! Zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w poniedziałki (dzieci w wieku [...]

Kulturalny Tydzień w Szczakowej

06/09/2021|Dom Kultury, Kultura, MCKiS, Puls Jaworzna|

Od 6 do 10 września w szczakowskim Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego trwać będzie Tydzień kulturalny. To okazja, by podczas bezpłatnych warsztatów zapoznać się z ofertą zajęć, jakie w tym sezonie prowadzone będą w tej [...]

 • sierpien-dom-kultury

Sierpniowe atrakcje z Domem Kultury

25/08/2021|Dom Kultury, MCKiS|

Jak minął sierpień w Domu Kultury w Szczakowej? Dosłownie - gorrrąco! Sierpniowe spotkania dały nam i dzieciom mnóstwo energii, aktywności i radości. W programie letniej akcji nie zabrakło zajęć stacjonarnych i ciekawych wycieczek. Odwiedziliśmy WOMAI [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno