Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: domkultury@mckis.jaworzno.pl

W okresie wakacyjnym Dom Kultury będzie otwarty w godzinach: 8.00-16.00

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 19.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

poniedziałki:

 • godz. 15.00-16.30 (uczniowie klas I-IV)
 • godz. 17.00-18.30 (uczniowie klas (V-VIII)

wtorki:

 • godz. 15.00-16.30 (wiek 5-6 lat)
 • godz. 17.00-18.30 (uczniowie klas II-VI)

czwartki:

 • godz. 15.00-16.30 (uczniowie klas I-5)

Instruktor: Angelina Więckowska

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku 4-6 lat pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej oraz rozwijanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca. Służą także zaspokojeniu potrzeb ruchu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki:

 • godz. 15.00-15.40 (grupa I)
 • godz. 16.00-16.40 (grupa II)

* ćwiczenia umuzykalniające 15.45-15.55 (wspólne dla grupy I i II)

Instruktor: Paulina Kurkowska

Pracownia teatralna istnieje od początku działalności szczkowskiego Domu Kultury. Teatr stwarza korzystne warunki rozwoju dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Rozwija pasję i zainteresowania, wyzwala twórcze emocje i kreatywność, poszerza słownictwo, wpływa na postawy moralne, kształtuje osobowość, kształci pamięć, eliminuje nieśmiałość.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 16.00-17.30 (wiek 5-8 lat)
 • wtorki, godz. 16.00-17.30 (wiek 9-15 lat)
 • piątki, godz. 16.00-18.00 (młodzież 15-19 lat)

Instruktor: Marcin Miliński

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach, prezentując układy taneczno-marszowe do orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zwierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. Dom Kultury podjął się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz to wyzwanie jest kontynuowane.

Zajęcia odbywają się we:

 • wtorki, godz. 16.00-17.30
 • czwartki, godz. 16.00-17.30

Instruktor: Judyta Fidzińska

Jest to propozycja zajęć dodatkowych z języka angielskiego. Dzieci podczas lekcji mają okazję dopracować język, rozwinąć znajomość struktor gramatycznych i leksykalnych, wyćwiczyć umiejętność komunikacji przy zastosowaniu różnorodnych form wypowiedzi.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki:

 • godz. 16.15-17.00 (uczniowie klas IV-V)
 • godz. 17.15-18.00 (uczniowie klas VI-VII)

Instruktor: Daniel Chećko

Na zajęciach ceramicznych dla dzieci oraz młodzieży, każdy uczestnik może samodzielnie rozwijać swoją kreatywność. Bez ograniczeń eksplorując nowe teorie artystyczne i oczywiście po dziecięcemu bawiąc się, pracują z gliną oraz poznają inne techniki plastyczne, oraz rękodzielnicze. Na zajęciach zdobywamy wiedzę o tym, jak lepić z glinianych form, modelować i tworzyć autorskie prace przestrzenne. Ozdabiamy pracę za pomocą szkliw, szkła oraz farb angob-owych. W miarę uczestniczenia na zajęciach dzieci poznają coraz bardziej zaawansowane techniki ceramiczne i zdobienia. Niezależnie jednak od poziomu zaawansowania efektem są coraz to piękniejsze prace, które dzieci z dumą i radością zabierają do domu.


Poniedziałek godz. 15:00-16:30 (gr. I), 17:00-18:30 (gr. II)
Wtorek godz.15:00-16:30 (gr. I)
Środa godz.15:00-16:30 (gr. I), 17:00-18:30 (gr. II)
Czwartek godz.15:00-16:30 (gr. I)
Instruktor: Dominika Jarska

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 16.00-18.00

Dyrygent: Irena Skakuj

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz. 16.00-18.00

Instruktor: Dariusz Fec

Strefa Kroju i Szycia to miejsce stworzone dla wszystkich kochających szyć oraz dla tych, którzy szycie chcą polubić. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych.

Zajęcia odbywają się w środy, w godz. 16.00-18.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki pracy, np. scrapbooking, szydełkowanie, makrama, szycie ręczne.

Zajęcia odbywają się według planu – informacje publikowane na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Angelina Więckowska

Rysunek i malarstwo dla dorosłych to zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się z terminami takimi jak: kompozycja, perspektywa, walor, światłocień. Nauczą się dobierania kolorów. W planie zajęć jest wykonanie prac typu: pejzaż, martwa natura, portret, abstrakcja itp.

Zajęcia odbywają się w środy (dwa razy w miesiącu), w godz. 9.00-12.00

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się raz miesiącu – informacje o warsztatach publikowane są na naszej stronie internetowej oraz na Fb.

Instruktor: Agata Woszczyna

Trening umysłu i relaksacja, zajęcia z elementami arteterapii. Zajęcia ogólnorozwojowe, poprawiające uwagę, koncentrację, pamięć, spotrzegawczość, a także rozbudzające kreatywność.

Zajęcia odbywają się we wtorki, w godz. 15.30-18.00

Instruktor: Anita Mika

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Zajęcia odbywają się we:

 • wtorki, godz. 17.45-18.45
 • czwartki, godz. 17.45-18.45

Instruktor: Judyta Fidzińska

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 15.30-18.00.

Instruktor: Anita Mika

Zajęcia lepienia z gliny są dla wszystkich, początkujących oraz wtajemniczonych, Poznajemy na nich jakie możliwości daje nam praca z gliną, nauczymy się technik lepienia oraz jej szkliwienia. Na zajęciach można realizować swoje autorskie pomysły lub kierować się w swojej twórczości tematem podanym przez Instruktora. Gdy prace zostaną, wypalone można zabrać swoje dzieło sztuki do domu.


Wtorek godz.17:00-18:30
Czwartek godz. 17:00-18:30
Instruktor: Dominika Jarska

PLAN DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

NA MIESIĄC CZERWIEC 2022

DOMU KULTURY im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej

3 czerwca, godz. 16.30-18.30
Dzień Dziecka – spektakl plenerowy ”To już lato, co Ty na to”, zabawy, konkursy

7 czerwca, godz. 16.30-18.00
”Wypalony domeczek” – warsztaty pirografii

9 czerwca, godz. 10.00-12.00
”Słońce świeci nad nami” – warsztaty kreatywne dla zorganizowanej grupy z SOSW

9 czerwca, godz. 17.00-18.30
”Żywioły”wernisaż prac uczestników zajęć sekcyjnych – dzieci i dorośli

10 czerwca godz. 10.00-11.30
”Letnia kompozycja” – warsztaty ceramiczne dla zorganizowanej grupy z SOSW

10 czerwca, godz. 10.00-11.00

Wakacje tuż tuż” – warsztaty artystyczne dla zorganizowanej grupy przedszkolnej nr 3

10 czerwca, godz. 10.00-11.00

Iść w stronę słońca” – koncert chóru MCKiS „Sokół”

21 czerwca, godz. 16.30-18.00
”Drewniany świecznik” – warsztaty pirografii

24 czerwca, godz. 17.00-18.00

Spotkanie ze sztuką” – wieczór poświęcony malarstwu Zbigniewa Piergiesa

28 czerwca, godz. 17.00-18.30

Wzory ludowe z terenu Jaworzno-Niedzieliska lata 1900-1950” – wernisaż prac Pani Genowefy Frąs

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań 2022

Poniedziałki

Pracowania plastyki, Kreatywna młodzież, godz. 17.00-18.30

Pracowania ceramiki, godz. 15.00 -16.30 oraz 17.00-18.30
Język angielski – koło lingwistyczne OXFORD, godz. 16.30-17:15 (kl.IV-V) oraz godz. 17.15-18.00 (kl.VII-VII)

Rytmika, godz. 15.00 -15.40 gr. 1

Rytmika, godz. 16.00 -16.40 gr.2

Zajęcia umuzykalniające, godz. 15.45 -15.55 gr. 1 i gr. 2

Średnie formy teatralne – zajęcia dla dzieci i młodzieży, godz. 16.00-17.30 (9-15 lat)

Próba zespołu Szczakowianki, godz. 16.00-18.00

Wtorki

Pracowania plastyki, Akademia malucha, godz. 15.30 -16.30

Pracowania plastyki, Guzik z pętelką, godz. 17.00 -18.30

Pracownia ceramiki, godz. 15.00-16.30 oraz 17.00-18.30

Dzień dla seniora, godz. 15.30-18.00

Małe formy teatralne, godz. 16.00-17.30, zajęcia dla dzieci (5-8 lat)

Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.00-17.30

Zajęcia fitness, godz. 17.45-18.45

Środy

Pracowania plastyki (rys. i mal. Dorośli), 2x w miesiącu, godz. 9.00-12.00

Pracownia ceramiki, godz. 15.00-16.30 oraz godz. 17.00-18.30

Strefa kroju i szycia, godz. 16.00-18.30

Czwartki

Lekcje z teatrem, warsztaty dla zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych wg miesięcznego planu

Pracowania plastyki, Młodzi i zdolni, godz. 15.00-16.30

Pracowania ceramiki, godz. 15.00-16.30 oraz 17.00-18.30/19.00 dla dorosłych

Trening Nordic Walking, godz. 15.30-18.00

Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.00-17.30

Zajęcia Fitness, godz. 17.45-18.45

Chór „Sokół’, godz. 16.00-18.30

Niebieskie żarówki, godz. 15.30-16.30

Młodzieżowa grupa teatralna, godz. 18.00-19.00

Piątki:

Teatrzyk ”Dawnej formy”, godz. 16.00-18.00

Ceramika – warsztaty z młodzieżą z SOSW wg planu miesięcznego

PLAN DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

NA MIESIĄC LIPIEC 2022

DOMU KULTURY im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej

 

17 lipca, godz. 16:00-20:30
”W Rocznicę Grunwaldu” – festyn rodzinny

Akcja LATO w MIEŚCIE

19 lipca, godz. 10:00-13:00

Akcja integracyjna” – gry i zabawy teatralne, prelekcja bezpieczne wakacje

20 lipca, godz. 9:00-14:00
Kinomaniacy – wyjazd do Multikina na film Minionki

21 lipca, godz. 9.30

Wakacyjna przygoda: Bajka Pana Kleksa Katowice – aktywne warsztaty edukacyjno-animacyjne

22 lipca, godz. 10:00-14:00

Magiczny dywan – wyjazd do MBP w Jaworznie

25 lipca, godz. 10:00-14:00

Maraton artystyczny – warsztaty plastyczno-ceramiczne

26 lipca, godz. 9:00-14:00

Kinomaniacy – wyjazd do Multikina

27 lipca, godz. 10:00-14:00
Wakacyjna edukacja – twórcze warsztaty w Geosferze. W programie: SOWA – minicentrum nauki.

28 lipca, godz. 10:00-14:00

Mali podróżnicy”- piesza wyprawa do Parku Gródek

29 lipca, godz. 10:00-14:00

Maraton artystyczny – warsztaty plastyczno-ceramiczne

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno