W poniedziałek, 26 lutego, w Sali Obrad Urzędu Miejskiego odbędzie się otwarta debata poświęcona budżetowi partycypacyjnemu.

Podczas spotkania urzędnicy opowiedzą o propozycjach zmian w procedurze JBO, które zgłosili mieszkańcy. Takie konsultacje organizowane są każdego roku. To okazja, żeby przedyskutować pomysły i wybrać te najlepsze.

Procedura JBO jest jednoroczna, to znaczy, że każdego roku wprowadzamy w niej zmiany. Pracując nad nową procedurą, często uwzględniamy wnioski mieszkańców – tłumaczy Marta Wiecheć z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Na wniosek jaworznian wzrosła liczba wymaganych pod każdym projektem podpisów z zmieniona została definicja zadania publicznego. To jaworznianie chcieli, by możliwe było ponowne zgłaszanie projektów dotyczących placówek oświatowo-wychowawczych. Początkowo taka możliwość była, później ją wycofano, a na wnioski mieszkańców powrócono do tego rozwiązania.

Jaworznianie z mniejszych dzielnic tłumaczyli, że wolne działki już im się kończą, a życie w dzielnicach skupia się właśnie wokół szkół, więc warto w ramach JBO coś w nich zorganizować – wyjaśnia Marta Wiecheć

W tym roku jaworznianie już po raz szósty zdecydują, na jakie zadania przeznaczona zostanie część pieniędzy z miejskiego budżetu. Do tej pory najczęściej wybierane były zadania inwestycyjne. W Jaworznie powstało wiele placów zabaw i boisk ze specjalną, bezpieczną nawierzchnią. Były też projekty bardzo oryginalne, które szczególnie
mocno zapadły w pamięć urzędników, na co dzień pracujących nad JBO. Był np. mural na budynku szkoły, dzieło jaworznickich artystów, którzy do współpracy zaprosili dzieci. Całość wyszła naprawdę dobrze. Ciekawym pomysłem okazał się cykl pikników naukowych i warsztatów dla dzieci organizowany w szkole na Górze Piasku. Były tez festyny w dzielnicach i wycieczki dla dzieci.

Z każdą edycją JBO mieszkańcy coraz lepiej radzą sobie z formalnościami. Dawniej na wnioskach często brakowało podpisu, nie było informacji o szacunkowych kosztach danego przedsięwzięcia, a liczba podpisów z poparciem była za mała. Dziś podobne wpadki właściwie już się nie zdarzają.

Teraz braki formalne należą już do rzadkości. Zawsze zapraszamy wnioskodawców, by przed złożeniem projektu przyszli skonsultować wniosek z urzędnikami. Zawsze chętnie go sprawdzimy i podpowiemy czego brakuje – zapewnia Marta Wiecheć.

Na debatę urzędnicy zapraszają w poniedziałek, 26 lutego, do Sali Obrad Urzędu Miejskiego (ul.Grunwaldzka 33). Początek spotkania o godz. 16.

Mówią mieszkańcy

przemysław-grzelakowskiPrzemysław Grzelakowski

Z tego, co obserwuję, to w Jaworznie przybywa małych dzieci i należałoby zadbać o infrastrukturę, z której będą mogli korzystać najmłodsi jaworznianie. Mam na myśli boiska sportowe czy place zabaw. Właśnie na takie inwestycje powinny być przeznaczane pieniądze z budżetu obywatelskiego. Sam pomysł JBO bardzo mi się podoba.

agnieszka-chantarzAgnieszka Chanarz

Trzeba przyznać, że Jaworzno zmienia się pięknie. Miasto się rozwija i to widać właściwie na każdym kroku. Inwestycje są przemyślane i potrzebne. Moim zdaniem w projektach realizowanych w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego warto byłoby skupić się na sprawach poszczególnych dzielnic, bo tam jest jeszcze trochę do zrobienia.

anna-klimczakAnna Klimczak

Przekazanie części pieniędzy z budżetu miasta do dyspozycji mieszkańców to dobry pomysł. Planując inwestycje, warto wziąć pod uwagę głos i potrzeby jaworznian. Moim zdaniem w dzielnicach przydałoby się więcej placów zabaw. Mieszkam w Szczakowej i tam ich brakuje. Żeby zapewnić dzieciom dobrą zabawę, trzeba pojechać do centrum.

wiktor-tomaszewskiWiktor Tomaszewski

To dobra inicjatywa. Pozwala wziąć pod uwagę pomysły mieszkańców i wprowadzać w przestrzeni miejskiej zmiany, jakich oni oczekują. To na pewno plus tego rozwiązania. Widzę zmiany, jakie zachodzą w Jaworznie i naprawdę doceniam prowadzone tu inwestycje. Moim zdaniem zwłaszcza te w infrastrukturę drogową robią wrażenie.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: