Trwają zapisy do udziału w szóstej edycji „Flisu na Przemszy”, który odbędzie się 13 czerwca. Inicjatorami spływu są mysłowiczanie Monika i Jacek Parisowie. Prowadzony przez nich Klub Ligi Morskiej i Rzecznej „Flisacy i Gwarkowie znad Przemszy pw. św. Barbary” współpracuje w organizacji imprezy z miastami leżącymi nad Trójkątem Trzech Cesarzy – Jaworznem, Mysłowicami i Sosnowcem.

Miłośnicy wiosłowania wystartują z Trójkąta o godz. 11.00. Trasa wiedzie m.in. przez jaworznicki Jeleń. Około 15 kajakarze dopłyną do Chełmka. W tym roku tematem imprezy będzie szlak węglowy dawnych galarów, którymi jeszcze 100 lat temu przewożono urobek również z jaworznickich kopalń. Jak co roku, flis będzie połączony ze sprzątaniem rzeki.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, trzeba się najpierw zapisać (szczegóły pod numerami telefonów 502 210 660 i 602 104 071). Swoje dane prosimy przesyłać na adres mejlowy biuro@kajaki-na-skawie.pl. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania i numeru PESEL. Jest to potrzebne do ubezpieczenia – wymienia Jacek Paris.

To on razem ze swoją żoną od lat promują płynącą m.in. przez Mysłowice i Jaworzno Przemszę. Chcieliby, by znów tętniła życiem. Dlatego organizują różne imprezy z nią związane. Stworzyli np. replikę galara (w pomniejszonej wersji), którą zwodowali w czerwcu ubiegłego roku na basenie w parku Słupna w Mysłowicach. – Niestety brzegi Przemszy nie nadają się obecnie do tego, aby zsunąć galar do wody – przyznaje Monika Paris.

Tymczasem od wczoraj trwa organizowany przez jaworznicki magistrat, Fundację Tołhaj GDK i Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Długi weekend w dolinie Białej Przemszy”. To piękna, choć niełatwa do przepłynięcia rzeka, która od dawna przyciąga miłośników kajakowych spływów. Na Trójkącie Trzech Cesarzy łączy się z jej czarną imienniczką i w ten sposób powstaje płynąca przez Jeleń Przemsza.

Impreza potrwa do niedzieli, 6 czerwca. W czwartek kajakarze płynęli rzeką Białą. W piątek organizują „Dzień Dziecka w kajaku” na Sosinie. W sobotę popłyną z Dąbrowy Górniczej Okradzionowa do Sławkowa, a w niedzielę ze Sławkowa do Maczek. Kajakarze biwakują na stadionie Azotanii.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W 2017 roku flis był poświęcony pamięci śp. admirała Andrzeja Karwety | fot. Archiwum UM Jworzno