Sporo mówi się ostatnio o tym, że jaworznianie potrafią stanąć na wysokości zadania i pomóc ludziom w potrzebie. Udowodnili to nie raz, biorąc udział w różnych akcjach charytatywnych. Łożą datki na jaworznickie hospicjum, oddają swój 1 proc. chorym i potrzebującym wsparcia, organizują imprezy, połączone ze zbiórką pieniędzy na szczytne cele.

O tym że mieszkańcy Jaworzna potrafi ą i chcą pomagać, pisaliśmy niejednokrotnie na naszych łamach. Również w tym wydaniu “Pulsu Jaworzna” informujemy o tych, którzy ofiarowują swoją pomoc i zbierają pieniądze na rzecz potrzebujących. Mowa o czwórce jaworznian i jednym rybniczaninie, którzy wybrali się starym żukiem w daleką podróż, by wesprzeć dzieci z domów dziecka.
Wszystko w ramach ogólnopolskiego zlotu starych samochodów pod nazwą Złombol. Jaworznianie przykleili na swoim wehikule reklamy darczyńców, którzy przeleją teraz pieniądze na ogólnopolskie konto akcji. Warto chwalić takie inicjatywy.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, które miało miejsce niedawno, był koncert charytatywny na rzecz dzieci, tym razem z jaworznickiego domu dziecka. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Jaworzno to My. Pisaliśmy o tym w poprzednim numerze, w którym informowaliśmy, że podczas koncertu w galerii Galena udało się uzbierać prawie 27 tys. złotych. Brawo! Za te pieniądze dzieci pojadą teraz na wymarzone wakacje.

Tymczasem kolejne dziecko potrzebuje pomocy. O wsparcie proszą rodzice 16-miesięcznej Igi Chlost, cierpiącej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka szczęśliwie przeszła dwa pierwsze protokoły leczenia chemią i sterydami, uzyskując remisję choroby. Teraz jest na trzecim etapie leczenia. To jednak dopiero półmetek jej walki o zdrowie, a choroba wiąże się z kosztami. Mama Igi musiała zrezygnować z pracy, by zajmować się córką w szpitalu. Codziennie dojeżdża do nich tata dziewczynki, który przywozi małej specjalne jedzenie. Kosztowne są też pampersy (dziecko podłączone do kroplówek siusia o wiele częściej niż zazwyczaj), leki i dodatkowe badania. Rodzice Igi musieli też dostosować mieszkanie do życia w sterylnych warunkach. Dlatego przyda się każda złotówka, ofiarowana przez ludzi dobrej woli. Jak pomóc Idze? Można wpłacić pieniądze na konto Fundacji Iskierka. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej imię i nazwisko dziewczynki, a od razu pojawi się strona z danymi do przelewu.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska