Ponad 50 dzieci z dwóch kenijskich wiosek objętych jest pomocą i opieką finansową przez parafian i ich przyjaciół z niewielkiej jaworznickiej parafii św. Karola Boromeusza w Starej Hucie, zrzeszonych w działającej od zeszłego roku Charity Group (ang. grupa charytatywna).

paczki-żywnościowe

fot. Charity Group | Paczki żywnościowe rozwożone są zakupionym przez jaworznian motocyklem

Pomysł na zorganizowanie pomocy dla kenijskich uczniów zrodził się podczas wizyty dwóch braci ze Zgromadzenia św. Józefa z Kenii w sierpniu ubiegłego roku.

Pojawili się na mszy w naszym kościele, a ksiądz z ambony podpowiedział, może warto urządzić zbiórkę, którą przeznaczymy na potrzeby prowadzonych przez braci szkół w wioskach Mugoiri i Kandongu. Udało nam się wtedy zebrać na ogromny zbiornik na wodę. Goście byli w szoku, że zechcieliśmy im tak spontanicznie pomóc i to się udało. I to był początek naszej działalności – opowiada Bartłomiej Gliniecki, jeden z inicjatorów powstania Charity Group.

Organizacja pomocy dla kenijskich dzieci nie jest przypadkowa. Jaworznianka, siostra Amabilis Gliniecka ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, a prywatnie siostra Bartłomieja, pracowała w jednej ze wspomnianych wiosek na misji.

Poruszeni sytuacją kenijskch szkół parafianie ze Starej Huty rozpoczęli coraz szerzej zakrojoną akcję. Najpierw udało się kupić motocykl, który jest niezbędny, żeby do poszczególnych wiosek dowozić pożywienie z pomocy charytatywnej.

zbiórka-na-podstawowe-potrzeby

fot. Charity Group | Trwa zbiórka na zaspokojenie podstawowych potrzeb kenijskich dzieci

Poszło szybko. Udało się zebrać pełną kwotę na motocykl, ubezpieczenie i inne opłaty w niecały miesiąc. Skorzystaliśmy już z ogólnopolskiego portalu zrzutka.pl. Bratu J.B., który rozwozi żywność, przesłałem jeszcze swój strój motocyklowy. Z tamtej zbiórki zostało im też na zaliczkę na plac zabaw – opowiada Bartłomiej.

Ruszyła zatem kolejna zbiórka, a już 12 lutego plac zabaw Happy Moments przy szkole podstawowej w Kandongu został oddany do użytku. W międzyczasie udało się kupić stoły i krzesła oraz leżaki do szkół i różne pomoce. Potrzeby jednak są nieustające, a najważniejsze, żeby dostarczyć dzieciom posiłki. Dlatego Charity Group rozpoczęła
poprzez portal zrzutka.pl zbiórkę środków pod nazwą: “365 dni w roku = dożywiamy dzieci w Kenii na okrągło”.

Najważniejsza jest ta pomoc, dzięki której dzieciaki mogą zjeść chociaż jeden posiłek dziennie. Nie chcemy Kenijczyków wyręczać w pracy, ale środki, które zbieramy przeznaczone są na podstawowe potrzeby dzieci – wyjaśnia Bartłomiej Gliniecki.

Jeśli chcesz pomóc w organizowaniu pomocy dla kenijskich szkół, wystarczy wejść na fanpage Charity Group na facebook’u. Tam znajdziesz wszelkie informacje, potrzebne do przekazania środków. Zbiórka organizowana jest nieustannie na portalu zrzutka.pl oraz w różnych miejscach w Jaworznie i na Śląsku. W akcję włączyło się wiele osób, ale również przedszkola, które np. zbierają na ten cel plastikowe nakrętki. Pomóc może każdy!

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: