Prawie 200 osób wzięło udział w I Rodzinnym Rajdzie Rowerowym św. Wojciecha, który odbył się 12 maja pod hasłem “Pokręcona niedziela”. Imprezę zorganizowały: parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie oraz Team Jaworzno.

Papież Franciszek powiedział podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, żeby zejść z kanapy, ubrać sportowe buty i wziąć się do roboty. Dajemy temu przykład. Bez względu na pogodę wiele osób ma ochotę wziąć udział w rajdzie. I to jest piękne – zaznacza Dawid Domagalski, lektor w parafii św. Wojciecha i jaworznicki radny.

Rzeczywiście, choć nad głowami wisiały ciemne chmury, cykliści nie bali się deszczu. Zjawili się całymi rodzinami. Udział w rajdzie wzięły nawet malutkie dzieci, wiezione w fotelikach lub gondolach. Rowerzyści
wystartowali z Rynku o godz. 13.10. Wcześniej, o 12.00, odbyła się w kolegiacie msza św. w ich intencji.

Pokonali 20 kilometrów, jadąc Velostradą w kierunku Osiedla Stałego i Dąbrowy Narodowej. Przejechali przez Chropaczówkę, Niedzieliska i Warpie. Finał imprezy odbył się przy parafii w centrum.

Cecylia Gostomska wzięła udział w rajdzie po to, aby zmotywować syna do ruchu. Kacper woli bowiem spędzać czas w inny sposób, np. przy komputerze.

Po pierwsze, trochę się bałem, czy dam radę pokonać taką trasę. Po drugie, mam inne rzeczy do roboty, np. spokojne wylegiwanie się na łóżku – żartuje chłopiec.

Dał się jednak namówić swojej mamie i pojechał razem z nią.

Teraz często będziemy jeździć razem – podkreśla pani Cecylia.

Marcin Baranowicz przyjechał ze swoimi córkami. Starsza, Lilia, jechała na swoim nowym rowerze. Młodsza, Helenka, zajęła miejsce w gondoli.

Jeśli jest ku temu okazja, chętnie bierzemy udział w podobnych rajdach. Byliśmy już na Night Bikingu i przygotowujemy się na następny. Mamy zamiar uczestniczyć we wszystkich tego typu imprezach, które odbędą się w tym roku w Jaworznie – zaznacza pan Marcin. Lilia niedawno przesiadła się na większy rower, coraz więcej sama pedałuje. Wcześniej musiałem wozić córki w przyczepce. Teraz mam troszkę lżej – uśmiecha się jaworznianin.

Kolejna okazja do wspólnej jazdy już 25 maja o godz. 21.00. Wtedy Team Jaworzno organizuje Night Biking. Start rajdu odbędzie się tradycyjnie już z Rynku. W planach jest też czwarta edycja Rodzinnego Rajdu
Rowerowego, który odbędzie się 15 czerwca, czyli w trakcie Dni Jaworzna. Trasa liczy około 20 kilometrów i cykliści znów wystartują z Rynku. Finał rajdu zaplanowano na stadionie Azotanii. Trwają zapisy na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Tekst: AZ-H