W Teatrze Sztuk spotkali się ludzie, których łączy zamiłowanie do sztuk plastycznych i rękodzieła.

30 listopada odbyła się tam gala IV Ogólnopolskiego Konkursu “Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż, co potrafisz” organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury.

W tegorocznej edycji wzięło udział 25 uczestników z Jaworzna, Radomska, Mielca, Krakowa, Jerzmanowic, Tęczynka, Przytyk k.Radomia, Legnicy, Rzeszowa.

Konkurs miał charakter otwarty i był skierowany do wszystkich, którzy malują pędzlem i nitką, czyli haftują, dziergają, rzeźbią. Chodzi nie tylko o poszukiwanie indywidualności twórczych, ale możliwość wymiany doświadczeń twórców, integracji artystów z innych środowisk, poznania trendów panujących w sztuce.

Na galę przybyło wielu artystów, sympatyków jaworznickiego stowarzyszenia oraz członków STK z różnych rejonów Polski. Wręczono nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: malarstwo, haft i rzeźba. Wśród nagrodzonych znalazła się jaworznianka Natalia Jankowska-Urant, która zajęła pierwsze miejsce za obraz “Droga do światła”. W kategorii haft prymat przyznano Józefie Stańczak z Mielca, a w dziedzinie rzeźby były dwa wyróżnienia, które otrzymali jaworznianie: Józefa Szkółka i Jan Knapik.

Tegoroczna edycja konkursu zaskoczyła nas pracami, formą wyrażania siebie. Nowi uczestnicy zawsze zadziwiają świeżym spojrzeniem. Jurorzy mieli dylematy, bo zgłoszono tak dużo dobrych prac. Konkurs wpisał się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedna z prac miała być o tematyce patriotycznej. I tutaj też nas zaskoczyli artyści – mówi Jacek Maliszczak, prezes STK w Jaworznie.

Po gali w Galerii Obecna, można było podziwiać wszystkie konkursowe prace. Wśród nich znajdowały się obrazy z elementami ludowymi, ułan na koniu, i rzeźba Piłsudskiego, i orzeł w koronie.

Galę wręczenia nagród, dyplomów uświetnił występ ucznia III LO Sargisa Davtyana.

Honorowy patronat nad IV Ogólnopolskim Konkursem “Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż, co potrafisz” sprawował Paweł Silbert, prezydent naszego miasta.

Tekst: ES

Zobacz także: