W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala finałowa VIII konkursu plastycznego „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż, co potrafisz”. To konkurs dla amatorów, którzy każdego roku udowadniają, że potrafią bardzo wiele. Efekty podziwiać można w bibliotecznej galerii ExLibris do 10 grudnia.

W tym roku w ramach konkursu napłynęło 87 prac, a udział w artystycznych zmaganiach wzięli artyści z Jaworzna, Katowic, Radzynia Podlaskiego, Mielca, Krakowa czy Łazisk. Tradycyjnie zmierzyli się w takich kategoriach jak: malarstwo, haft i rzeźba. W tym roku dodano też kolejną kategorię i jest nią grafika. Prace prezentowane na instalacji pokonkursowej oczarowały mieszkańców miasta.

– Ci ludzie mają prawdziwy talent, a ich prace tak mi się podobają, że nie potrafię wybrać tej, która podoba mi się najbardziej – mówi Angelika Woźniak z Jaworzna.

W kategorii malarstwo pierwsze miejsce zajęła Urszula Pietras z Radzynia Podlaskiego. Jej obrazy malowane suchym pastelem bardzo spodobały się jurorom.

– Obrazy przedstawiają motyle, ważki, rośliny, dziką naturę. To z niej czerpię inspirację. Przyrodzie staram się nadawać znaczenie metafizyczne. Malowanie to moja pasja od 5 lat. Po przejściu na emeryturę udało mi się znaleźć więcej czasu, by rozpocząć artystyczną przygodę – opowiada laureatka z lubelszczyzny.

O konkursie organizowanym co roku w Jaworznie pani Urszula dowiedziała się od innej uczestniczki artystycznych zmagań.

– To dowodzi, jak fantastyczne, pełne życzliwości i motywujące jest to środowisko. Jestem bardzo wdzięczna jaworznickiemu STK. Jaworzno daje szansę artystom z całej Polski i stwarza dla nas okazję, byśmy mogli podzielić się z innymi tym, co myślimy, potrafimy – dodaje pani Urszula.

Drugie miejsce w malarskiej rywalizacji należało do Mariana Knapika. Trzecie zajęła Krystyna Nowak. Przyznano też dwa wyróżnienia Katarzynie Skrodzkiej-Piętek i Karolinie Stawarz.
Najlepszą grafikę wykonała artystka z Mikołowa, Jolanta Tyrol. Jej „Elektrownia” przyciąga uwagę.

– Jestem nieprofesjonalnym twórcą od 2017 roku i z wielkim zapałem zajmuję się linorytem. Poprzez swoją pracę zatrzymuję czas, przedstawiam obiekty architektoniczne: kopalnie, elektrownie, które być może kiedyś znikną map, ale w mojej twórczości zostaną na zawsze – opowiada pani Jolanta.

Jej zdaniem udział w konkursie to świetna okazja, by pokazać swoje prace szerszej publiczności oraz poznać miłośników sztuki z innych zakątków kraju.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła autorka pomysłowego tryptyku, Wiktoria Rutka. Trzecie natomiast należało do Ewy Błaszczyk.

W kategorii haft pierwsze miejsce zdobyła Józefa Stańczak. Pozostałe miejsca na podium należały do członkiń jaworznickiego STK. Drugie miejsce wywalczyła sobie Ewelina Pawelec.

– Bardzo się cieszę, że znalazłam się w pierwszej trójce. Haft to pasja, która pozwala mi się zrelaksować i spełniać – opowiada Ewelina Pawelec.

Trzecie miejsce należało do Marty Figury. – Nagrodę otrzymałam za „Złoty dzban”, wykonany dość niezwykłą i trudną techniką haftu złotego. Bardzo cieszę się z tego wyróżnienia i uważam, że gdy się kocha to, co się robi, wkłada się w to całe swoje serce, to efekty pracy zawsze zostaną dostrzeżone i docenione – przekonuje Marta Figura.

W tej kategorii przyznano też wyróżnienie Beacie Grim. Żadnej nagrody nie przyznano w tym roku w kategorii rzeźby.

– Każda kolejna edycja konkursu cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników sztuki z całej Polski. Za każdym razem jesteśmy zaskakiwani. Wszystkim laureatom jeszcze raz gratulujemy, autorom nadesłanych prac bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok – zachęca Jacek Maliszczak, prezes jaworznickiego STK.

Organizatorem konkursu „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż co potrafisz” jest Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie, a współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta, Paweł Silbert. Zmagania zainaugurowano w 2014 r. z inicjatywy członkini STK, Natalii Urant.

– Bardzo cieszę się, że konkurs spotkał się z tak pozytywnym odbiorem – mówi pani Natalia.

Natalia Czeleń

Pokonkursową wystawę z pracami laureatów można obejrzeć w galerii MBP | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: