We wtorek, 31 maja, odbyło się pierwsze spotkanie pod hasłem „Ponad.to Pełne Planszówek”, zorganizowane przez Wehaveit Studio oraz Harcerski Klub Gier Gildia dla początkujących i zagorzałych wielbicieli gier planszowych.

­Od kilku lat rynek gier planszowych w Polsce przeżywa renesans. Na półkach sklepowych co miesiąc pojawia się kilkanaście nowych tytułów, którymi wydawcy starają się zainteresować zarówno wielbicieli planszówek, jak i przyciągnąć nowe osoby. Niestety również ten sektor nie uchronił się przed wzrostem cen, co sprawiło, że hobby planszówkowe stało się poniekąd ekskluzywne, a zakup nowej gry jest starannie przemyślany. Naprzeciw niezdecydowanym graczom wychodzą kluby, stowarzyszenia i niektóre sklepy, w których można przetestować dany tytuł przed jego zakupem. Nie inaczej było w przypadku wydarzenia zorganizowanego w jaworznickim pubie Ponad.to. – Co prawda w naszej intencji nie leżało jedynie stworzenie graczom możliwości przetestowania nowych i starszych gier przed ich późniejszym zakupem, ale przede wszystkim przyświecała nam myśl o rozpowszechnieniu idei grania w planszówki, jako narzędzia do zawierania nowych znajomości i świetnej zabawy – mówi Maciej Wójs, pomysłodawca wydarzenia.

Podczas pierwszego spotkania frekwencja dopisała i już po kilkunastu minutach na stołach pojawiły się pierwsze tytuły. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry imprezowe i proste gry familijne – opowiada Agata Kałuża, członek Harcerskiego Klubu Gier Gildia. – Na pierwszy rzut poszły m.in. Jamajka i Architekci od gdańskiego wydawnictwa Rebel, a także Karak od wydawnictwa Albi. Goście chętnie sięgali również po klasyczne tytuły imprezowe, takie jak Speed Cups od G3 czy rebelowe Eksplodujące Kotki, a także familijne Takenoko i Planeta, które również pochodzą od gdańskiego wydawnictwa – dodaje Agata.

Gry familijne i imprezowe to jednak niejedyne gatunki, które cieszyły się zainteresowaniem. Bardziej zaznajomieni z planszówkami sięgali po Abyss na przeznaczonej do tego tytułu macie i Splendor. Znalazła się również grupa fanów 2-osobówek, takich jak 7 Cudów Świata Pojedynek, Patchwork Express oraz nowości od Rebela: Gra w kotka i pyszczek, w której celem gracza jest strzelanie żółtymi kuleczkami za pomocą łapek w białe kulki umieszczone w miejscu zębów lub czarną kulkę będącą nosem. Osoba, na połowie której znajdzie się określona liczba kulek w danym kolorze, przegrywa.

Bardzo cieszył nas widok kolejnych znikających z blatu pudełek – opowiada Maciej Wójs. – Jako organizatorzy staraliśmy się pomagać każdemu, kto nie znał tytułu, a chciał szybko zacząć grać. Sami też siadaliśmy do stołów, kiedy brakowało osób do rozgrywki. To pozwala nawiązać lepszy kontakt z uczestnikami i pokazać, że rozpoczęcie przygody z planszówkami wcale nie jest trudne czy czasochłonne – dodaje.

Na każdego uczestnika zabawy czekał specjalny bonus, przygotowany przez Ponad.to – żeton pozwalający skorzystać z rabatu podczas składania zamówienia. Organizatorzy starali się również rozpowszechnić zgłoszoną na portalu zbiórkę funduszy na zakup nowych gier, z których będą mogli korzystać uczestnicy kolejnych spotkań. – Obecnie korzystaliśmy z własnych zasobów i biblioteczki gier Harcerskiego Klubu Gier Gildia z Jaworzna, których zaprosiliśmy do współpracy przy tym projekcie – wspomina Maciej Wójs. – Gildia udostępniła nam kilkanaście starszych i nowszych tytułów, które sama pozyskała z pomocą polskich wydawnictw. Docelowo jednak będziemy starali się zakupić kilka nowości, które na stałe znajdą swoje miejsce w lokalu, by służyć graczom. Właśnie w tym celu uruchomiliśmy zbiórkę na zrzutka.pl/vr269g i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału. Dziękujemy również za pomoc wszystkim zaangażowanym osobom, w tym Agacie z Animacji LamaParty, która przygotowała strefę animacji dla młodszych dzieci, aby rodzice mogli na chwilę zostawić swoje pociechy i zrelaksować się przy planszy – dodaje Maciek.

Radosław Kałuża | HKG Gildia

Organizatorzy pomagali, tłumacząc zasady gier | fot. Kamila Wójs