Centrum Kultury Teatr Sztuk rozpoczął nowy, wyjątkowo ciekawy projekt “Muzyka Miasta”, w ramach prowadzonego przez Goethe Institut przedsięwzięcia “Rozmowy Zamiejscowe”.

To zaplanowana na kilka miesięcy inicjatywa, w której skład wchodzi wiele działań, od nagrywania radiowych podcastów, poprzez rejestrowanie z udziałem jaworznickiej młodzieży różnych dźwięków miasta po tworzenie filmów metodą animacji poklatkowej. Pierwszy podcast, którego gościem był jaworznicki artysta fotografik, dr hab. Jakub Byrczek, został nagrany już 4 lutego. Będziemy go mogli posłuchać 12 marca na stronie Muzyka Miasta na Facebooku. Jakub Byrczek mówił o dźwiękach w sztuce widzenia.

Gośćmi kolejnych podcastów będą: Przemysław Dudzik, Sławomir Śląski, Maria Leś-Runicka oraz Agnieszka Chećko. Ciekawym elementem projektu będzie nagrywanie różnego rodzaju dźwięków, które można usłyszeć w mieście.

Interesują nas m.in. miejsca przemysłowe, jak teren elektrowni czy ulice miasta z naszymi elektrycznymi autobusami, ale również miejsca zielone, jak Gródek albo GEOsfera. Chcemy nagrywać ludzi, ich codzienne działania, rozmowy. Planujemy też podsłuchać nasze zespoły śpiewacze – wylicza Katarzyna Pokuta, koordynatorka projektu.

Zebrane dźwięki mają zainspirować uczestników (będą to uczniowie jaworznickich liceów) do stworzenia filmów metodą animacji poklatkowej. To innowacyjne podejście do tematu, bo tradycyjnie to obraz jest udźwiękawiany, a nie odwrotnie – dźwięk ilustrowany obrazem. Jednocześnie wybrana grupa uczestników będzie z całości projektu realizować reportaż radiowy, co w przypadku naszego miasta, w którym nie nadaje żadna radiostacja, jest z pewnością ciekawym działaniem.

Zaplanowano też warsztaty z niemieckim artystą, Ralfem Schreiberem, który współpracuje z Goethe Institutem i w ramach “Rozmów Zamiejscowych” odwiedził już nasze miasto w ubiegłym roku. Uczestnicy projektu wykorzystają materiał stworzony podczas spotkań i koncertów w różnych dzielnicach miasta na przełomie maja i czerwca.

Finał projektu odbędzie się w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w sobotę, 22 czerwca.

Pokażemy wówczas efekty naszej kilkumiesięcznej pracy. To będzie, jak sądzę, pięć albo sześć filmów. Chcemy wyemitować je w wersji z zebranymi przez nas dźwiękami, a następnie pokazać je raz jeszcze, bez dźwięku i pozwolić uczestnikom udźwiękowić te obrazy na żywo – wyjaśnia Katarzyna Pokuta.

Jaworzno jest jednym z pięciu polskich miast, realizujących projekt w ramach “Rozmów Zamiejscowych”. Oprócz Katarzyny Pokuty, w projekt, z ramienia Teatru Sztuk, zaangażowani są Barbara Wójcik-Wiktorowicz oraz Maciej Talaga.

Pierwsze spotkanie z młodzieżą z I LO i z II LO w Jaworznie odbyło się w poniedziałek, 4 marca. Zgłosiło się 28 uczestników, którzy stworzyli 6 grup. Uczniowie w najbliższym czasie wyruszą szukać i nagrywać dźwięki miasta.

Tekst: Dawid Litka